Рішення від 20.05.2008 по справі 10/050-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"20" травня 2008 р. Справа № 10/050-08

Господарський суд Київської області у складі судді Тищенко О.В., розглянувши справу

за позовом

Приватного підприємства «Артіль», м.Київ

до

Броварської районної державної адміністрації Київської області, м.Бровари

за участю

прокурора

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:

(1)

Управління земельних ресурсів Броварського району (далі -третя особа-1)

(2)

Погребської сільської ради Броварського району Київської області (далі -третя особа-2)

(3)

Зазимської сільської ради Броварського району Київської області (далі -третя особа-3)

про

визнання укладеними договорів оренди земельних ділянок

за участю представників:

прокурора

Лук'яненко В. (посвідчення)

позивача:

Рибак М.Л. (довіреність №01-02/08 -СДС)

відповідача:

Бубнова Н.О. (довіреність від 11.01.2007р. №17/07-11)

третьої особи-1:

не з'явився;

третьої особи-2:

не з'явився

третьої особи-3:

Стадник М.П. (довіреність №47 від 17.01.2008р.)

Обставини справи:

В січні 2008 року до господарського суду Київської області звернулось з позовом Приватне підприємство «Артіль», м.Київ до Броварської районної державної адміністрації Київської області, м.Бровари про визнання укладеними договорів оренди земельних ділянок.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Заявами від 21 червня 2007 р., 10 липня 2007 р., 07 серпня 2007 р. позивач звернувся до Броварської районної державної адміністрації з проханням надати в оренду без зміни цільового призначення для ведення підсобного сільського господарства (сінокосіння) із земель державної власності (земель водного фонду), наступні земельні ділянки:

1) в межах Погребської сільської ради площею 41 га, з яких 9,7 га сіножатей, 0,1 га - під господарськими шляхами, 31,2 га - чагарників на сільськогосподарських угіддях;

2) в межах Зазимської сільської ради, площею 28,3 га, з яких 0,3 га - рілля, 8,1 га - сіножатей, 7,2 га - пасовищ, 0,1 га - під господарськими шляхами, 2,5 га - вкритих лісовою рослинністю, 10.1 га - чагарників на сільськогосподарських угіддях.

Одночасно із заявами, позивач надіслав на адресу відповідача проекти договору оренди. При цьому, як стверджує позивач, останній погодився на встановлення максимально можливого розміру орендної плати, який визначений ст. 21 Закону України «Про оренду землі», у розмірі 10 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Станом на момент звернення до суду з позовом позивач не отримав від відповідача відмови від укладання зазначеного договору оренди, що на думку позивача, свідчить про безумовне та повне прийняття відповідачем пропозиції позивача щодо укладення договору оренди. А тому, посилаючись на ст. 638 ЦК України позивач просить суд визнати укладеними договори оренди земельних ділянок державної форми власності без зміни цільового призначення для ведення підсобного сільського господарства (сінокосіння): в межах Погребської сільської Ради народних депутатів, площею 41 га, з яких 9,7 га сіножатей, 0,1 га - під господарськими шляхами, 31,2 га чагарників на сільськогосподарських угіддях та в межах Зазимської сільської Ради, площею 28,3 га, з яких 0,3 га -рілля, 8,1 га - сіножатей, 7,2 га - пасовищ, 0,1 га - під господарськими шляхами, 2,5 га - вкритих лісовою рослинністю, 10,1 га- чагарників на сільськогосподарських угіддях, пропозиції щодо укладення яких були направлені до Броварської районної державної адміністрації Київської області.

Ухвалою господарського суду Київської області від 15.01.2008 р. було порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 19.02.2008р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 19.02.2008р. до участі у справі залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Управління земельних ресурсів Броварського району, Погребську сільської ради Броварського району Київської області та Зазимську сільську раду Броварського району Київської області.

13.03.2008р. через загальний відділ господарського суду Київської області відповідачем подані Заперечення №13 від 13.03.2008р., згідно яких останній не погоджується із позовними вимогами ПП «Артіль», вважає їх неправомірними та необґрунтованими з наступних підстав.

Листом-відповіддю від 04.09.2007р. №2145/07-10 Броварська районна державна адміністрація проінформувала позивача про те, що проводиться інвентаризація земель в адміністративних межах Погребської та Зазимської сільських радах з метою виявлення земель придатних для сільськогосподарського використання, після завершення вищезазначених робіт і забезпечення громадян сіл Зазим'я та Погреби земельними ділянками звернення позивача буде розглянуто додатково.

Як зазначає відповідач у запереченнях, правовою підставою для укладення договору оренди і набуття права на оренду земельної ділянки, що знаходиться в державній чи комунальній власності, згідно із ст.124 Земельного кодексу України є рішення власника (орендодавця) в особі відповідних органів виконавчої влади або місцевого самоврядування. Такого рішення Броварська районна державна адміністрація не приймала та навіть, не надавала згоди позивачу на розроблення технічної документації щодо передачі в оренду ПП «Артіль" спірних земельних ділянок.

Крім того, відповідач вказує на те, що позивач не звертався до Броварської районної державної адміністрації із заявою про погодження місця розташування спірної земельної ділянки.

Також, відповідач у запереченнях зазначає про те, що відповідно до змін, які були внесені до ст. 124 Земельного кодексу України набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

На підставі викладеного, відповідач просить суд відмовити Приватному підприємству «Артіль», м. Київ в задоволенні позовних вимог.

З метою з'ясування питання чи виготовлявся проект землеустрою щодо передачі в оренду позивачу спірної земельної ділянки та за ким зареєстровано право власності чи право користування спірними земельними ділянками, судом направлено запити до Управління земельних ресурсів Броварського району та Броварського районного відділу №28 Київської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру». Станом на момент розгляду справи, відповіді на вищевказані запити отримано.

За заявою позивача та відповідача продовжений строк розгляду справи №10/050-08 понад встановлений термін.

07.04.2008р. через загальний відділ господарського суду Київської області від третьої особи Управління земельних ресурсів Броварського району надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності останнього.

Через загальний відділ господарського суду Київської області 10.04.2008р. позивач подав Заяву про часткову зміну предмету позову, відповідно до якої Приватне підприємство «Артіль»просить суд визнати укладеними з 11 серпня 2007року договори оренди земельних ділянок державної форми власності без зміни цільового призначення для ведення підсобного сільського господарства (сінокосіння): в межах Погребської сільської Ради народних депутатів, площею 41 га, з яких 9,7 га сіножатей, 0,1 га - під господарськими шляхами, 31,2 га чагарників на сільськогосподарських угіддях та в межах Зазимської сільської Ради, площею 28,3 га, з яких 0,3 га -рілля, 8,1 га - сіножатей, 7,2 га - пасовищ, 0,1 га - під господарськими шляхами, 2,5 га - вкритих лісовою рослинністю, 10,1 га- чагарників на сільськогосподарських угіддях, пропозиції щодо укладення яких були направлені до Броварської районної державної адміністрації Київської області.

В судовому засіданні 10.04.2008р. на підставі ч.3 ст. 77 ГПК України оголошувалась перерва до 20.05.2008р. о 10:00год.

08.05.2008р. через загальний відділ господарського суду Київської області надійшло Повідомлення прокуратури Київської області №05/1-922 вих. про вступ у справу, згідно якого з метою представництва інтересів держави в особі Броварської районної державної адміністрації Київської області, м.Бровари відповідно до ст.35, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.29 ГПК України прокуратурою Київської області прийнято рішення про вступ у справу за позовом ПП «Артіль»до Броварської районної державної адміністрації Київської області пор визнання укладеними договорів оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 29 ГПК України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційне, касаційне подання, подання про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб.

Про свою участь у вже порушеній справі прокурор повідомляє господарський суд письмово, а в судовому засіданні - також і усно. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.

На підставі ст. 29 ГПК України до участі у справі 10/050-08 допущено прокурора.

В судовому засіданні 20.05.2008р. позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві, поясненнях та заяві про часткову зміну предмету позову.

Відповідач в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, вважає їх безпідставними та необґрунтованими.

В судовому засіданні 20.05.2008р. прокурор подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав про те, що позовна заява ПП «Артіль»не підлягає задоволенню, оскільки викладені в ній доводи не відповідають нормам чинного законодавства. Так, відповідно до ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України рішення щодо передачі в оренду земельної ділянки позивачу органом державної влади чи місцевого самоврядування не приймалось, а тому проект договору оренди, який був запропонований позивачем відповідачу не можна вважати таким, що розроблений відповідно до положень земельного законодавства.

Також, у відзиві на позовну заяву прокурор зазначив про те, що сторонами не було досягнуто згоди з усіх істотних умов договору, як цього вимагає ст.638 ЦК України. Якщо ПП «Артіль»відповідною заявою висловив своє бажання щодо укладення договору оренди землі на певний строк та зазначив про згоду на встановлення максимально можливого розміру орендної плати, то відповідач, в свою чергу, з цього приводу взагалі не приймав жодного рішення чи розпорядження.

В судовому засіданні 20.05.2008р. Зазимська сільська рада подала до суду Пояснення від 16.05.2008р. №312 , якими заперечила проти задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Листом-відповіддю Броварської районної державної адміністрації від 04.09.2007р. №2145/07-10 позивача було проінформовано про те, що проводиться інвентаризація земель в адмінмежах Зазимської та Погребської сільських рад з метою виявлення земель придатних для сільськогосподарського використання, після закінчення вищезазначених робіт і забезпечення громадян сіл Зазим'я та Погреби земельними ділянками, звернення позивача буде розглянуто додатково.

Також у своїх поясненнях Зазимська сільська рада вказала про те, що позивач у встановленому законом порядку не звертався до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, зазначений дозвіл відповідачем не надавався, не розроблявся проект відведення спірних земельних ділянок, позивачем не були отримані всі необхідні погодження відповідних органів на отримання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки.

Представники Управління земельних ресурсів Броварського району та Погребської сільської ради Броварського району Київської області в судове засідання без поважних причин не з'явилися, хоча про час, дату, та місце слухання справи були повідомлені належним чином.

В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§66 -69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі “Смірнова проти України»).

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників Управління земельних ресурсів Броварського району та Погребської сільської ради Броварського району Київської області .

Оцінюючи наявні в матеріалах справи та досліджені в судових засіданнях докази, господарський суд вважає позовні вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню. При цьому господарський суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що 21.06.2007р. Приватне підприємство «Артіль»звернулось до Голови Броварської районної державної адміністрації Київської області із Заявою (вих..№3), в якій позивач просив відповідача надати в оренду земельні ділянки державної форми власності без зміни цільового призначення для ведення підсобного сільського господарства (сінокосіння): в межах Погребської сільської Ради, площею 41 га, з яких 9,7 га сіножатей, 0,1 га - під господарськими шляхами, 31,2 га чагарників на сільськогосподарських угіддях та в межах Зазимської сільської Ради, площею 28,3 га, з яких 0,3 га -рілля, 8,1 га - сіножатей, 7,2 га - пасовищ, 0,1 га - під господарськими шляхами, 2,5 га - вкритих лісовою рослинністю, 10,1 га- чагарників на сільськогосподарських угіддях.

10.07.2007р. Приватне підприємство «Артіль»звернулось до Голови Броварської районної державної адміністрації Київської області із Заявою (вих..№06), якою просив відповідача надати в оренду земельні ділянки державної форми власності без зміни цільового призначення для ведення підсобного сільського господарства (сінокосіння): в межах Погребської сільської Ради, площею 41 га, з яких 9,7 га сіножатей, 0,1 га - під господарськими шляхами, 31,2 га чагарників на сільськогосподарських угіддях та в межах Зазимської сільської Ради, площею 28,3 га, з яких 0,3 га -рілля, 8,1 га - сіножатей, 7,2 га - пасовищ, 0,1 га - під господарськими шляхами, 2,5 га - вкритих лісовою рослинністю, 10,1 га- чагарників на сільськогосподарських угіддях.

Крім того, до Заяви від 10.07.2007р. позивач долучив проекти договорів оренди спірних земельних ділянок та просив відповідача укласти договори оренди саме на умовах визначених проектами.

В зазначеній Заяві позивач вказав про те, що у зв'язку із відсутністю у нього інформації, він просить відповідача внести до проекту відомості стосовно кадастрових номерів земельних ділянок, точних розмірів земельних ділянок, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, обмежень та обтяжень на земельні ділянки, розміру орендної плати, кількісних характеристик земель окремих категорій за їх складом та видами угідь.

Окрім того, в зазначеній заяві, ПП «Артіль»вказав про те, що останній погоджується на встановлення орендної плати в максимальному розмірі, який визначений чинним законодавством України для земельних ділянок державної власності, а саме 10 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Судом встановлено, що 07.08.2007р. Приватне підприємство «Артіль»втретє звернулось до Голови Броварської районної державної адміністрації Київської області із Заявою (вих..№7), якою просив повторно відповідача надати в оренду спірні земельні ділянки шляхом укладення договору оренди на умовах проекту, запропонованого позивачем.

Листом -відповіддю від 04.09.2007р. №2145/07-10, Броварська районна державна адміністрація Київської області повідомила позивача про те, що станом на 01.09.2007р. Зазимською сільською радою зареєстровано 233 заяви жителів Зазим'є та Погребською сільською радою -453 заяви жителів с.Погреби щодо надання земельних ділянок для різних цільових використань. В зазначеному листі -відповіді відповідач вказав також про те, що проводиться інвентаризація земель в адміністративних межах Погребської та Зазимської сільських рад з метою виявлення земель придатних для сільськогосподарського використання, а тому після завершення вищезазначених робіт та забезпечення громадян -жителів сіл Погреби, Зазимує земельними ділянками, питання ПП «Артіль»щодо надання в оренду земельних ділянок буде розглянуто додатково.

Відповідно до Листа Управління земельних ресурсів у Броварському районі від 17.03.2008р. №194, в архіві управління відсутній проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПП «Артіль»в адміністративних межах Погребської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту; Управлінням земельних ресурсів у Броварському районі вищевказаний проект землеустрою не погоджувався.

З Довідки Броварського районного відділу №28 Київської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»від 07.04.2008р. №151 вбачається, що згідно книг реєстрації договорів оренди в адміністративних межах Погребської та Зазимської сільської ради договір оренди між Броварською районною державною адміністрацією Київської області та Приватним підприємством «Артіль»станом на 07.04.2008р. не укладався.

Згідно Листа Управління земельних ресурсів у Броварському районі від 14.04.2008р. №375 в управлінні відсутня проектна документація по відведенню земельних ділянок в оренду ПП «Артіль» площами 28,3 га на території Зазимської сільської ради та 41,0га на території Погребської сільської ради; по державній звітності згідно форми 6-зем на території Погребської та Зазимської сільських рад землі не рахуються.

Як зазначалося вже вище, Позивач просить суд визнати з 11 серпня 2007року укладеними договори оренди земельних ділянок державної форми власності без зміни цільового призначення для ведення підсобного сільського господарства (сінокосіння): в межах Погребської сільської ради, площею 41 га, з яких 9,7 га сіножатей, 0,1 га - під господарськими шляхами, 31,2 га чагарників на сільськогосподарських угіддях та в межах Зазимської сільської ради, площею 28,3 га, з яких 0,3 га -рілля, 8,1 га - сіножатей, 7,2 га - пасовищ, 0,1 га - під господарськими шляхами, 2,5 га - вкритих лісовою рослинністю, 10,1 га- чагарників на сільськогосподарських угіддях, пропозиції щодо укладення яких були направлені до Броварської районної державної адміністрації Київської області. При цьому як на підставу позовних вимог позивач посилається на положення ст.638 ЦК України.

Приписи статей 13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Згідно п. 12. Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Статтею 116 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент звернення позивача до відповідача із заявами) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

В силу статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно зі статтею 16 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки. Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.

Відповідно до ч.1 статті 151 ЗК України юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля.

Погодження місць розташування об'єктів, розмірів передбачуваних для вилучення (викупу) земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, відповідно до їх повноважень щодо вилучення цих ділянок. (ч.3 ст.151 ЗК України). Юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місць розташування об'єктів до відповідної сільської, селищної, міської ради, місцевої державної адміністрації.

Судом встановлено, що Приватне підприємство «Артіль»не зверталось у встановленому законом порядку до Броварської районної державної адміністрації Київської області з клопотанням про погодження місця розташування спірних земельних ділянок.

Як вбачається з ч. 7 ст.151 ЗК України відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.

Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.

Відповідно до ч. 9-11 ст. 151 ЗК України якщо погодження місця розташування об'єкта провадиться районною, обласною державною адміністрацією, сільська, селищна, міська рада готує свій висновок і подає матеріали на погодження до обласної, Київської чи Севастопольської міської, районної ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації. Районна державна адміністрація розглядає у місячний строк матеріали погодження місця розташування об'єкта, під який має право вилучати земельну ділянку, або подає свій висновок до обласної державної адміністрації. Обласна державна адміністрація розглядає подані матеріали і погоджує місце розташування об'єкта, під який мають право вилучати земельну ділянку.

Суд встановив, що Броварською районною державною адміністрацією Київської області

не приймалося в установленому порядку рішення про погодження місця розташування спірних земельних ділянок..

Відповідно ч. 6 ст. 1 Закону України "Про землеустрій" від 22 травня 2003 року N 858-IV землеустрій - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних утворень, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.

Згідно п. "д" ч. 2 ст. 25 Закону України "Про землеустрій" видом документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно ч. 9 ст. 1 Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою - це сукупність нормативно-правових, економічних, технічних документів щодо обгрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити протягом 5 - 10 і більше років.

Згідно ст. 50 зазначеного Закону проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 123 ЗК України умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України.

Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки (ч.5 ст.123 ЗК України)

Так, відповідно до п. 1 "Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 67 цей Порядок визначає механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Згідно п.2 зазначеного вище Порядку розроблення проектів землеустрою, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів). Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках, передбачених законом.

Проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі: рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок; укладених договорів між землевласниками і землекористувачами та розробником проекту відведення земельної ділянки; судового рішення (п. 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок).

Відповідно до ст.. 123 ЗК України та п. 9, 10 Порядку, розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.

Згідно п.11 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Судом встановлено, що відповідачем не надавалася згода позивачу на розроблення проекту відведення спірних земельних ділянок. Проект землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок не розроблявся і в установленому законодавством порядку не погоджувався відповідними службами та не затверджувався відповідачем.

Судом не приймається до уваги доводи позивача про те, що на підставі ст.638 ЦК України, позивач та відповідач в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, а тому з 11.08.2007р. договір оренди земельної ділянки є укладеним, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Згідно ч. 2 статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до стаття 15 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. істотними умовами договору оренди землі є:

об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін.

Невід'ємною частиною договору оренди землі є:

план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;

кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

акт приймання-передачі об'єкта оренди;

проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.

Стаття 16 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. у порівнянні зі ст..638 Цивільного кодексу України, встановлює спеціальний порядок укладення договору оренди землі.

З огляду на викладене, позовні вимоги позивача щодо визнання з 11 серпня 2007року укладеними договори оренди земельних ділянок державної форми власності без зміни цільового призначення для ведення підсобного сільського господарства (сінокосіння): в межах Погребської сільської ради, площею 41 га, з яких 9,7 га сіножатей, 0,1 га - під господарськими шляхами, 31,2 га чагарників на сільськогосподарських угіддях та в межах Зазимської сільської ради, площею 28,3 га, з яких 0,3 га - рілля, 8,1 га - сіножатей, 7,2 га - пасовищ, 0,1 га - під господарськими шляхами, 2,5 га - вкритих лісовою рослинністю, 10,1 га - чагарників на сільськогосподарських угіддях, пропозиції щодо укладення яких були направлені до Броварської районної державної адміністрації Київської області є безпідставними, необґрунтованими, не доведеними належними і допустимими доказами, а отже такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються на позивача.

Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. 33, ст. 34, ст. 49, ст. 82, 85, Господарсько процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. В позові відмовити повністю.

2. Копію рішення надіслати сторонам по справі.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.

Суддя Тищенко О.В.