Головуючий в 1 інстанції - Дяченко С.П. Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
Україна
Іменем України
08.05.2008 р. справа № 22-а-4668/08
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючогоСіваченка І.В.
суддівВасиленко Л.А., Білак С.В.
при секретарі
за участі
представника позивача
представників відповідачаБезруковій В.М.
Приходько Н.І.
Максюта М.О.
розглянувши у відкритомусудовому засіданні
апеляційну скаргуВиробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш»
на постановуДонецького окружного адміністративного суду
від29 лютого 2008 року
по справі № 2-а-3700/08
за позовомВиробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш»
доУправління Пенсійного фонду України у м. Краматорську
провизнання недійсним та скасування рішень, -
14.01.2008 року Виробничо-торгівельне мале колективне підприємство "Проектмаш" (далі - ВТМКП “Проектмаш”) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про визнання недійсними та скасування рішень № 1437-1445 від 28.11.2007 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків; рішення № 1445 від 28.11.2007 року про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну та несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків. Позивач вважає вказані рішення незаконними та винесеними відповідачем в порушення законодавчо визначених вимог. Позивач мотивує вимоги тим, що відповідно Господарського кодексу України до суб'єктів господарської діяльності не можуть бути застосовані дві штрафні санкції: штраф та пеня. Просить вказані рішення визнати недійсними та скасувати.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29.02.2008 року у задоволені позову було відмовлено.
Не погодившись з таким рішення суду першої інстанції, ВТМКП «Проектмаш» подало апеляційну скаргу, якою просить оскаржувану постанову скасувати, та прийняти нову, якою позов задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник відповідача.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено наступне.
Відповідно до ч.6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 р. (далі - Закон № 1058) страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, зараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цьогоперіоду.
При цьому у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат, на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що нараховуються на зазначені виплати (дохід).
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах.
Згідно ч.2 ст. 106 Закону № 1058 суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно п.2 ч.9 ст. 106 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночаснона суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до ч.5 ст.106 Закону № 1058 у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку їх календарної черговості їх виникнення.
Рішенням № 1437 від 28.11.2007 р. Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську застосувало фінансові санкції - штраф у розмірі - 2136,87 грн., пені - у розмірі - 700,89 грн. за період з 23.01.2007 року по 05.07.2007 року за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків.
Рішенням № 1438 від 28.11.2007 р. відповідач застосував фінансові санкції - штраф у розмірі - 1752,36 грн., пені - у розмірі - 473,14 грн. за період з 21.02.2007 року по 05.07.2007 року за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків.
Рішенням № 1439 від 28.11.2007 р. Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську застосувало фінансові санкції - штраф у розмірі - 2362,99 грн., пені - у розмірі - 505,68 грн. за період з 21.03.2007 року по 05.07.2007 року за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків.
Рішенням № 1440 від 28.11.2007 р. відповідач застосував фінансові санкції - штраф у розмірі - 543,04 грн., пені - у розмірі - 206,36 грн. за період з 21.04.2007 року по 05.07.2007 року за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків.
Рішенням № 1441 від 28.11.2007 р. Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську застосувало фінансові санкції - штраф у розмірі - 3480,69 грн., пені - у розмірі - 783,15 грн. за період з 22.05.2007 року по 05.07.2007 року за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків.
Рішенням № 1442 від 28.11.2007 р. відповідач застосував фінансові санкції - штраф у розмірі - 1874,39 грн., пені - у розмірі - 299,90 грн. за період з 04.06.2007 року по 05.07.2007 року за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків.
Рішенням № 1443 від 28.11.2007 р. Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську застосувало фінансові санкції - штраф у розмірі - 2088,51 грн., пені - у розмірі - 313,28 грн. за період з 21.06.2007 року по 05.07.2007 року за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків.
Рішенням № 1445 від 28.11.2007 року відповідач застосував фінансові санкції - штраф у розмірі - 17305,71 грн. за несплату, неповну та несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків.
Позивач порушив строки сплати страхових внесків, які він вказував в розрахунках зобов'язань, до нього були застосовані фінансові санкції та нарахована пеня. Розрахунок цих фінансових санкцій здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Порядок нарахування і строки сплати страхових внесків платниками визначені Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (із змінами) (надалі - Інструкція № 21-1).
Згідно п.7 ч.9 ст. 106 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, - штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.
Авансові платежі зі страхових внесків - це платежі, які повинні бути сплачені при здійсненні виплат (виплати доходу), на які нараховуються страхові внески, до настання граничного терміну сплати, незалежно від того, сплачується заробітна плата чи аванс по заробітній платі.
Перерахування здійснюються одночасно з одержанням коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах.
Суд першої інстанції правильно встановив, що оскільки позивачем було порушено порядок сплати авансових платежів, визначений у пп. 5.1.5 п 5.1 Інструкції № 21-1, що було виявлено актом документальної перевірки, управлінням Пенсійного фонду України у м. Краматорську правомірно була застосована фінансова санкція за несвоєчасну сплату авансових платежів згідно пункту 7 частини 9 статті 106 Закону № 1058, та застосовані фінансові санкції та нарахування пені згідно пункту 2 частини 9 стаття 106 Закону України № 1058.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є спеціальним законом, який відповідно до ч.1 ст. 5 регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. До страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яке контролюється органами Пенсійного фонду, застосовуються фінансові санкції відповідно до Закону № 1058.
Посилання позивача на Господарський кодекс України є безпідставним, тому що ст. 239 ГКУ визначає перелік адміністративно-господарських санкцій, до яких фінансова санкція, яка застосовується Пенсійним фондом, не відноситься. У даному випадку застосування фінансових санкцій передбачено Законом № 1058, крім того, фінансові санкції застосовані за різні порушення.
Тобто суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків Донецького окружного адміністративного суду, фактично повторюють доводи позовної заяви, яким судовим рішенням місцевого суду дано правильну оцінку. Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
В повному обсязі ухвала складена 12.05.2008 року.
Керуючись ст.ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 лютого 2008 року у справі № 2-а-3700/08 за позовом Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську «про визнання недійсним та скасування рішень» - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту складення її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: