Постанова від 20.06.2008 по справі 5422-2007А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 203

ПОСТАНОВА

Іменем України

20.06.2008

Справа №2-29/5422-2007А

За позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна в АР Кримта м. Севастополі, м. Севастополь.

До відповідача - Фонду майна АР Крим, м. Сімферополь.

За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Фонду державного майна України, м. Київ.

Про зобов'язання виконати певні дії.

Головуючий суддя Башилашвілі О.І

Суддя Іллічов М.М.

Суддя Медведчук О.Л.

Секретар судового засідання Романів В.В.

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

Від позивача - Овечкіна С.П., довіреність № 4/01.-20 від 14.01.08, начальник відділу юр. забезпечення.

Від відповідача - Аметов С.Д., довіреність № 04Д від 08.01.08, гол. спеціаліст.

За участю третьої особи - Овечкіна С.П. - представник, довіреність від 11.06.2008р.

Суть спору: Регіональне відділення Фонду державного майна в АР Крим та м. Севастополі звернулось до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача Фонду майна АР Крим про зобов'язання виконати дії, передбачені п.2,4 Наказу Фонду державного майна України від 31.01.2007р. №159.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач без достатніх правових підстав не виконує наказ Фонду державного майна України.

Відповідач відзив на позов не представив, однак проти позову заперечує.

Провадження у справі зупинялося до набрання постановою господарського суд АР Крим у справі № 2-26/3711-2007А законної сили, та після перегляду цього рішення апеляційною інстанцією провадження у справі було поновлено.

21.04.2008р. відповідач подав суду клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду Вищім господарським судом України справи 2-11/4607-2007А.

Судом це клопотання відповідача залишено без задоволення, у зв'язку з необґрунтованістю.

Під час розгляду справи, відповідач заявив клопотання про колегіальний розгляд цієї справ.

Вказане клопотання було розглянуто судом з виходом до нарадчої кімнати, після повернення з нарадочої кімнати судом була винесена ухвала від 11.06.2008р. про колегіальний розгляд цієї справи у складі трьох суддів.

Розпорядженням від 11.06.2008р.Заступник Голови господарського суду АР Крим ввів до персонального складу колегії для розгляду цієї справи суддів господарського суду АР Крим: О.Л. Медведчук та Іллічова М.М.

Після вияснення усіх обставин справи, та перевірення доказів, суд перейшов до судових дебатів, та після закінчення яких, суд віддалявся для ухвалення рішення по даній справі до нарадчої кімнати.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові доказі, а також заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з Указом Президента України від 18.08.1995р. № 757/95 «Про органи приватизації в Автономної Республіці Крим» було прийнято рішення про створення Фонду майна Автономної Республіки Крим на базі регіонального відділення Фонду державного майна України та Фонду державного майна Криму.

У виконання Указу Президента України від 18.08.1995р. № 757/95 Радою міністрів Автономної Республіки Крим затверджено Положення про Фонд майна Автономної Республіки Крим (Постанова Уряду Автономної Республіки Крим від 02.11.1995р. № 325).

Відповідно до п. 1 вказаного Положення Фонд майна Автономної Республіки Крим в межах повноважень, визначених: Фондом державного майна України, здійснює державну політику у сфері приватизації майна, що перебуває у загальнодержавній власності, та виконує функції орендодавця стосовно зазначеного майна.

Відповідно до пункту 5 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 вересня 2006 року «Про виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 08 лютого 2006 року «Про суспільну ситуацію в Автономній Республіці Крим», введеного в дію Указом Президента України від 09 жовтня 2006 року № 822/2006 Кабінету Міністрів України доручено забезпечити вирішення разом із Фондом державного майна України у двомісячний строк питання створення в Автономній Республіці Крим відділення Фонду державного майна України, внести в установленому порядку пропозиції щодо внесення змін до відповідних актів Президента України.

На підставі Указу Президента України від 30.01.2007 року № 56/2007 «Питання Фонду державного майна України», Указ Президента України від 18.08.1995р. № 757/95 «Про органи приватизації в Автономній Республіці Крим» визнаний таким, що втратив чинність.

Відповідно до п. 7 Указу Президента України від 30.01.2007 р. № 56/2007 Фонду державного майна України доручено здійснити у встановленому порядку заходи щодо створення в Автономній Республіці Крим відділення Фонду державного майна України.

На виконання вказаного пункту Указу Президента України від 30.01.2007р. № 56/2007 Наказом Фонду державного майна України від 28.02.2007 р. № 38-р регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Севастополю перейменовано в Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополю з 1 березня 2007 року.

Відповідно до п. 2 Наказу Фонду державного майна України від 28.02.2007 р. №38-р Регіональному відділенню Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополю надані повноваження по здійсненню політики у сфери управління, приватизації та оренди майна, що знаходяться на території Автономної Республіки Крим та належить до державної власності.

Відповідно до пунктів 1,3,4,5 наказу Фонду державного майна України від 31.01.2007р. № 159 «Про визначення орендодавця на території Автономної Республіки Крим» РВ ФДМУ по м. Севастополю виступає орендодавцем державного майна, розташованого на території Автономної Республіці Крим. Контроль за здійсненням Фондом майна АР Крим перерахунку орендної плати за встановленим графіком покласти на РВ ФДМУ по м. Севастополю. Фонду майна АР Крим, після здійснення перерахунку орендної плати по зазначених у п. 2 цього наказу договорах, у місячний термін передати за актом приймання-передачі договори оренди державного майна (зі справами) РВ ФДМУ по м. Севастополю. РВ ФДМУ по м. Севастополю виступити орендодавцем по договорам оренди державного майна, які були укладені Фондом майна АР та передані останнім регіональному відділенню за актом приймання-передачі.

Порядок перегляду договорів оренди нерухомого державного майна затверджений наказом Фонду державного майна України від 18.01.2007р. № 43, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.02.2007р. за № 99/13366.

16 березня 2007р. регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Севастополю на адресу Фонду майна АР Крим був надісланий листа вих. № 743/01-6 щодо передачі 200 договорів оренди державного майна, по яким мала бути перерахована орендна плата, відповідно до графіку, встановленого п. 2 наказу Фонду державного майна України від 31.01.2007р. №159.

У листі від 26.02.2007 р. вих. № 08-03/1668 відповідача, адресованому позивачу, відповідач зазначив, що РВ ФДМ України по м. Севастополі проводить роботу по приватизації та оренді державного майна, розташованого на території Автономної Республіки Крим без достатніх повноважень.

Крім того, відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавцями є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією і законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають

- значення для прийняття рішення (вчинення дії);

- безсторонньо (неупереджено);

- добросовісно;

- розсудливо;

- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

- своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що у відповідача відсутні праві підстави не виконувати Наказ Фонду державного майна України від 31.01.2007р. №159, більш того, таке невиконання позбавляє позивача виконувати покладені на нього Фондом державного майно України обов'язки.

За викладених обставин, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

Вступна та резолютивна частини постанови оголошені - 20.06.2008р.

Повний текст постанови складений та підписаний - 23.06.2008р.

На підставі викладеного, та керуючись статтями 152, п. 1 ст. 153, 160, 163, п. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Фонд майна АР Крим (АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17, код в ЄДРПО України 00036860) виконати дії, передбачені пунктами 2,4 Наказу Фонду державного майна України від 31.01.2007р. №159.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня її проголошення, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі не подання відповідної заяви (ст. 254 КАС України).

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.