Постанова від 28.07.2011 по справі 2-а-639/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.07.2011року Справа № 2-а-639/11

27 липня 2011 року суддя Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області Бичков П.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов?язання до перерахунку пенсії за віком,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач у квітні 2011 року звернувся до суду із вказаним вище позовом, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Ясинувата (далі по тексту УПФУ), отримує пенсію за віком, та продовжує працювати. У січні 2011 року відповідачем здійснено перерахунок призначеної йому пенсії за віком, при цьому відповідач не дотримався вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», здійснюючи перерахунок пенсії, застосував показник середньої заробітної плати не за 2010 рік, який передує перерахунку, а за 2007 рік. Позивач просить визнати неправомірною бездіяльність та зобов'язати УПФУ здійснити йому перерахунок і виплату пенсії за віком відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік.

До суду позивач не з'явився, звернувся з заявою про розгляд справи без його участі.

Відповідач надав суду письмові заперечення, в яких просив суд розглянути справу за відсутністю його представника та зазначив, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що право позивача на перерахунок пенсії виникло з 01 січня 2011 року, пенсія позивачу нараховувалась відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на підставі підпункту 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» з урахуванням показника заробітної плати по Україні за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн.

Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України суд розглянув справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Позивач отримує пенсію за віком, знаходиться на обліку в УПФУ та продовжує працювати. У січні 2011 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з додаванням стажу відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосувавши показник за 2010 рік.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону, що діяла з 07 грудня 2006 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Законом України від 19.12.2006 р. № 489-V «Про Державний бюджет на 2007 рік» дію частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зупинено на 2007 рік.

Згідно підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була викладена в новій наступній редакції : У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер продовжує працювати та набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рн/2008 зміни, внесені підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI визнано такими, що не відповідають Конституції України, є неконституційними і на час звернення позивача до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії не були чинними, а діяла редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі положення про застосування для перерахунку пенсії середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу зазначені в частині першої статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Суд зазначає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та нормативно -правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права та свободи людини і громадянина, гарантії цих прав та свобод.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. За частиною 2 тої ж статті органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно - правовий акт який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Згідно підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»у разі коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частині першої ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тобто фактично в зазначеній постанові Кабінету Міністрів України відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI, яка визнана неконституційною і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 07.12.2006 року, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

Тобто, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 07.12.2006 року.

Таким чином, на час звернення позивача до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимог про застосування для перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

За таких обставин відсутні підстави для задоволенні позовних вимог.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.159-163, 185, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за віком з 01 січня 2011 року відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі відсутності особи, яка її оскаржує - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: П. Ю. Бичков