Справа № 2-а-6687/11
21 липня 2011 року Суворовський районний суд міста Одеси в
складі:
головуючого судді Гудіної Н.І.
при секретарі Мельніченко А.О.
розглянувши в порядку скороченого провадження, в залі суду № 7, в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Суворовському районі м. Одеси про перерахунок пенсії,-
Позивач, звернувся до суду з позовом до Управління ПФУ в Суворовському районі м. Одеси, в якому просить зобов'язати відповідача перерахувати йому та проводити виплату пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»як інваліду 2 групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з 17.12.2010 року. В обґрунтування вимог позивач посилався на те, що розрахунок проводився на підставі постанови Кабінету Міністрів України №374 від 01.01.2002 року, що суперечить діючому законодавству.
Відповідач ухвалу про відкриття скороченого провадження, копію позову та додані матеріали отримав 08.07.2011 року. Заперечень, щодо адміністративного позову не надав.
Суд вивчивши матеріали справи, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, прийшов до наступного.
Так встановлено, що ОСОБА_1, є особою постраждалою внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС, віднесеною до 1-ої категорії, інвалідом другої групи, що підтверджується посвідченням (а.с. 6,7).
Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка діяла до прийняття Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»№ 107-VI від 28.12.2007, тобто до 01.01.2008 року, передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2-й групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до І категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам II групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ст. 67 до Закону № 796-ХІІ, розміри доплат, пенсій, компенсацій встановлюється КМ України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Згідно з частиною третьою ст.67 вищезазначеного Закону у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір основної і додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік»встановлено, що для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум становить: з 1 квітня -706 грн, з 1 липня - 709 грн, з 1 грудня - 734 грн; статтею 21 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»встановлено, що для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум становить: з 1 січня -750 грн, з 1 квітня -764 грн, з 1 жовтня -784 грн, з 1 грудня -800 грн.
УПФУ в Суворовському районі м. Одеси помилково застосувало розширене тлумачення норм ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які передбачають, що роз'яснення порядку застосування цього закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Проте роз'яснення порядку застосування норм закону і встановлення розміру грошових коштів на основі яких провадиться розрахунок пенсії за своєю правовою природою є різними поняттями. Адже фактично Кабінет міністрів України, всупереч вимогам закону, встановив інше правове регулювання правовідносин, які були врегульовані Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Таким чином, положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету»суперечать положенням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зі змісту ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Таким чином, законодавчо визначено лише розмір мінімальної пенсії, які призначені особам, згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Отже, питання щодо встановлення розміру мінімальної пенсії за віком, який застосовується при обчисленні розміру пенсії, призначеної за іншими законами, законодавчо не визначено.
Відповідно до ч.4 ст. 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
При цьому, згідно ч.7 ст.9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини.
Таким чином, приймаючи до уваги, що єдиними Законами, які регулюють правовідносини щодо визначення розміру мінімальної пенсії за віком є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та про державний бюджет на відповідний рік, виходячи із загальних засад пріоритетних законів над підзаконними нормативними актами щодо встановлення мінімальних пенсій за віком, суд вважає, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати Закони України, яким врегульовані подібні правовідносини, а не постанови Кабінету Міністрів України.
Тобто, в усіх випадках визначення позивачу розміру мінімальної пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»необхідно в 2010 році застосовувати Закон України «Про державний бюджет України на 2010 рік», в 2011 році Закон України «Про державний бюджет України на 2011 рік»якими встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, для врегулювання спірних правовідносин з приводу призначення пенсії позивачу мають застосовуватись норми ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи наведене, суд вважає, що відмова УПФУ в Суворовському районі м. Одеси щодо здійснення позивачеві перерахунку пенсії, виходячи із її розміру встановленого Законами України, а не постановами Кабінету Міністрів України є такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, а позовні вимоги законними та обґрунтованими.
Відповідно до ч.1 ст.256 КАС постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, підлягають негайному виконанню, при цьому, згідно п.8 ч.6 статті 183-2 КАС України, у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначається обов'язок відповідача виконати постанову негайно.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 77, 86, 158-163 КАС України, суд -
ОСОБА_2 Івановича до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси зобов'язання здійснення перерахунку розміру пенсії відповідно до закону - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити перерахунок та встановити розмір пенсії ОСОБА_1 з 17 грудня 2010 року відповідно до ст. 50, ч.4 ст. 54, ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою розмірами пенсії.
Допустити негайне виконання постанови суду.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня її оголошення.
Суддя: