Справа № 2а-15352/2011
12 липня 2011 року м.Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді -Кравченко О.Ю.
при секретарі Солод Т.О.,
за участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ОСОБА_1 звернулася до Краматорського міського суду з позовом до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона перебуває на обліку у УПФУ у м.Краматорську, отримує пенсію за віком, однак продовжує працювати. Коли в черговий раз вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру, відповідач перерахував їй пенсію на підставі поданої заяви з 01.04.2011 року, застосувавши показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік -1197,91 грн., чим порушив ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в якій вказано, що при проведенні перерахунку пенсії враховується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто потрібно було використовувати показник середньої заробітної плати за 2010 рік. В результаті зазначеного розмір її пенсії був необґрунтовано занижений. Після чого позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії та виплату різниці в пенсії за минулий час, але отримав відповідь, якою у задоволенні її заяви відповідачем було відмовлено. Просить визнати неправомірною відмову УПФУ у м.Краматорську щодо перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача зробити перерахунок її пенсії з 01.04.2011 року у відповідності з ст..40-42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону №1058-ІV враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 рік.
У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, заперечень по справі не надав, у зв'язку з чим відповідно до ст.128 КАС України суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Вислухав пояснення позивача, проаналізувавши у сукупності надані докази, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії продовжує працювати.
В квітні 2011 року позивачка звернулася до відповідача із заявами про перерахунок пенсії по стажу і заробітку згідно частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року (надалі Закон №1058).
Відповідачем з 01.04.2011 року здійснений перерахунок позивачу по стажу та заробітній платі із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік (1197, 91 грн.).
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року №1058-4 (далі - Закон №1058) частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону 1058 доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058 від 09 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови КМУ № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.
Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону 1788, відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.
З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік -відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 159, 183-2 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії -відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя:
Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті та надрукована в єдиному екземплярі.
Суддя: