про зміну способу і порядку виконання рішення
Справа №6а-20/11
10 червня 2011 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд м. Маріуполя у складі: судді Кір'якової Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції про зміну порядку та способу виконання судового рішення, -
Рішенням Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 13 березня 2009 р., ухваленого у справі адміністративного провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради (далі УПСЗН) про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позовні вимоги позивачки задоволено частково. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради призначити ОСОБА_1, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 09.07.2007 року по 01.10.2007 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років -463 грн., починаючи з 01.10.2007 року по 31.12.2007р.- 470 грн. Постанова набула чинності.
Начальник Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції (далі ДВС) звернувся до суду з заявою про зміну порядку та способу виконання судового рішення Жовтневого районного суду міста Маріуполя, ухваленого у справі адміністративного провадження за вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що виконавчим листом №2-а-181/09 від 13.03.2009р., виданого 21.02.2011р., Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради призначити ОСОБА_1, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 09.07.2007 року по 01.10.2007 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років -463 грн., починаючи з 01.10.2007 року по 31.12.2007р.- 470 грн. Згідно з заявою УПСЗН від 28.03.2011р. виконати даний лист не має можливості, оскільки витрати, пов'язані з виконаннями судових рішень відсутні в бюджетних призначеннях, кошторисом управління вказані видатки не передбачено, здійснення виплат можливо шляхом примусового списання коштів з рахунків, відкритих в органах Державного Казначейства, та виключно з рахунків, за якими здійснюються визначені в судовому рішенні види соціальних виплат.
Згідно зі ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснити лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному бюджетним кодексом України.
Відповідно до п.п. 5,6 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.
В даному випадку, витрати, пов'язані з виконанням судових рішень відсутні в бюджетних призначеннях, додаткових асигнувань на рахунки Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської Ради не надходило, до того ж кошторисом управління вказані видатки не передбачено. Тобто здійснити виплату можливо лише шляхом примусового списування (стягнення) коштів з рахунків, відкритих в органах Державного казначейства та виключно з рахунків, за якими здійснюються визначені у судовому рішенні види соціальних виплат.
В судове засідання представник Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи не прибув, мається заява про розгляд подання без участі представника.
Заінтересовані особи, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання не прибули.
У відповідності з вимогами ч.2 ст.263 КАС України неприбуття у судове засідання зазначених осіб не перешкоджає судовому розгляду.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що подання підлягає задоволенню за таких підстав.
Згідно зі ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо) державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження -із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суд розглядає зазначене питання та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядку виконання рішення.
Судом встановлено, що рішенням Жовтневого районного суду міста Маріуполя 19.01.2010р. ухваленого у справі адміністративного провадження за позовом ОСОБА_1 до УПСЗН про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позовні вимоги позивачки задоволено частково. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради призначити ОСОБА_1, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 09.07.2007 року по 01.10.2007 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років -463 грн., починаючи з 01.10.2007 року по 31.12.2007р.- 470 грн.
Вказані норми Бюджетного кодексу України не дозволяють Управлінню праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської Ради виконати рішення суду, саме із-за наявності в резолютивній частині рішення зобов'язання «виплатити», тоді як застосування вимоги «стягнути»дозволить виконати рішення, на що звертає увагу начальник УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської Ради у листі адресованому начальнику ВДВС Маріупольського міського управління юстиції.
Крім того необхідно враховувати позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 28.10.2008 року, яку ухвалено у справі за позовом ОСОБА_1. до Управління ПФУ, де зазначено, що з огляду на положення статей 21,105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Встановивши, що відповідачі порушили норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії незаконними та зобов'язати відповідачів провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Вказані обставини свідчать про суперечливість законодавства.
Відповідно до ст. 8 КАС України, забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
У даному випадку значення слів «виплатити» та «стягнути»має однакове правове навантаження, тому суд вважає за можливе змінити спосіб виконання судового рішення, тим самим в повній мірі захистити права та інтереси ОСОБА_1 та її малолітньої дитини, що за ст.2 КАС України є завданням адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд, -
Подання Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Жовтневого районного суду м.Маріуполя від 13.03.2009 року по адміністративній справі №2-а-181/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради призначити ОСОБА_1, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 09.07.2007 року по 01.10.2007 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років -463 грн., починаючи з 01.10.2007 року по 31.12.2007р.- 470 грн.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської Ради за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. в розмірі 1820 грн. 93 коп.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Адміністративного апеляційного суду через Жовтневий районний суд м.Маріуполя шляхом подачі в 5-денний строк з дня винесення ухвали апеляційної скарги.
Суддя Н.П.Кір'якова