Справа № 2-а-4505/11р.
12 липня 2011 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючої судді Кір'якової Н.П., розглянувши у письмовому провадженні в місті Маріуполі справу адміністративного провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради (далі УПСЗН) про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій протиправними, перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в якому зазначено, що позивачка перебуває на обліку в УПСЗН як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Однак, допомога виплачується не в повному обсязі та не відповідно до чинного законодавства. Просить визнати дії в частині нарахування державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1р.н., за період з 01.02.2011р. по 31.07.2011р. протиправними, перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог Закону.
В обґрунтування позову позивачка зазначила, що 15.02.2011р. звернулася до відповідача з заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходу сім'ї. Однак розмір нарахованої допомоги не відповідає вимогам діючого законодавства.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи в її відсутність, позовні вимоги не визнала. Також надала письмові заперечення проти позову, в яких зазначила, що виплата допомоги здійснена у розмірах, визначених Законом. Вказала, що позивачка в лютому 2011р. звернулася до відповідача з заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходу сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід було визначено відповідно до Методики вирахування сукупного доходу сім'ї. На підставі наданих позивачкою документів їй була встановлена наступна допомога: з 01.02.2011р. по 13.07.2013р. в розмірі 130грн., та додаткова з 01.02.2011р. по 31.03.2011р. -78,25грн., та з 01.04.2011р. по 31.07.2011р. -97,25грн.
Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 народила доньку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року. 15 лютого 2011 року позивачка звернулася з заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходу сім'ї. Рішенням відповідача призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.02.2011р. по 13.07.2013р. в розмірі 130грн., та додаткова з 01.02.2011р. по 31.03.2011р. -78,25грн., та з 01.04.2011р. по 31.07.2011р. -97,25грн.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушення з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осі, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до ст.9 КАС України суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади і місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Пунктом 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
Згідно зі ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Згідно з ч. 1 ст. 15 цього ж Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Згідно з п. 3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50 відсотками, з 1 січня 2009 року -75 відсотками, з 1 січня 2010 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Пунктом 4 п.п.5 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми передбачена виплата допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами непрацюючим жінкам у розмірі 25 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи з розрахунку за місяць.
Відповідно до п. 18 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми допомога по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.
Пунктом 19 зазначеного Порядку визначено, що виплата допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Пунктом 22 цього Порядку передбачено для призначення допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Відповідно до п.44 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми у разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” прожитковий мінімум для працездатних осіб становить; з 01 січня - 941 грн., з 01 квітня - 960 грн.
Позивачкою не наведено доказів про те, що різниця між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, як це встановлено ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” перевищує призначену їй відповідачем додаткову допомогу.
Відповідно до ст.2 КАС України до адміністративного суду можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, окрім випадків, коли відносно таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлений інший порядок судового провадження. У справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1. на підставі, в межах повноважень та засобом, передбаченим Конституцією та законами України;
2. з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3. обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, які мають значення для прийняття рішення;
4. неупереджено;
5. добросовісно;
6. розсудливо;
7. із дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8. пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких направлене це рішення (дія);
9. з урахуванням права особи на участь в процесі прийняття рішення;
10. своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з наведеного судом не встановлено будь-яких порушень при призначенні позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню як безпідставні.
На підставі ст. 19, 92 Конституції України, Закону України “Про Державний бюджет України на 2011р.", Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України „Про прожитковий мінімум”, постановою № 1751 від 27 грудня 2001 року Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, керуючись ст. ст. 2, 8-11, 88, 99, 100, 116, 159, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради (далі УПСЗН) про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя