"20" липня 2011 р.Справа № 15/43/5022-797/2011
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Бучинської Г.Б.
Розглянув матеріали справи
за позовом Вінницького спеціалізованого колективного підприємства 549 вул. Максимовича, 18, м. Вінниця, 21000
до Тернопільської міської ради вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46000
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет Регіональне відділення Фонду державного майна України по Вінницькій області вул. Гоголя, 10, м. Вінниця, 21100
про визнання права власності
За участю представників:
Позивача: ОСОБА_1, довіреність б/н від 30.03.11 р.
Відповідача: головний юрисконсульт сектору правової експертизи проектів документів управління правового забезпечення ОСОБА_2, довіреність № 2866/01 від 03.06.11 р.
Суть справи:
Вінницьке спеціалізоване колективне підприємство 549 вул. Максимовича, 18, м. Вінниця, звернулося з позовом до Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Регіональне відділення Фонду державного майна України по Вінницькій області вул. Гоголя, 10, м. Вінниця, 21100 про визнання права власності.
В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз'яснено належні їм права та обов'язки передбачені ст.ст. 22, 811 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України).
За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю.
Відповідач та його представник в судовому засіданні проти позову заперечив та вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення. Зокрема, у відзиві на позов представник відповідача посилається на те, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. У відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих повноважень виконкому міської ради віднесено облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. Відповідно до п 8.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності органами місцевого самоврядування. Вищевказане Положення передбачає, що право власності може бути оформлено в передбаченому законом порядку у разі наявності передбачених Положенням правових підстав та необхідного переліку документів, яких, як вважає Тернопільська міська рада не було подано позивачем, а тому не було змоги оформити право власності за Вінницьким спеціалізованим колективним підприємством 549 на приміщення вентиляційного цеху по вул. Промислова, 26, м. Тернопіль.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Регіональне відділення Фонду державного майна України по Вінницькій області не забезпечило участі в судовому засіданні свого представника, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялось належним чином.
Відповідно до вимог ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено:
Статтею 1 ГПК України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Відповідно до ст. 2 ГПК України господарський суд порушує провадження у справі за позовами, зокрема підприємств і організацій, які звертаються до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
За змістом положень вказаних норм, правом на пред'явлення позову до господарського суду наділені, зокрема юридичні особи, фізичні особи -підприємці, а суд шляхом вчинення провадження у справі здійснює захист осіб, права та охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України та п. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Вінницьке спеціалізоване колективне підприємство 549, вул. Максимовича, 18, м. Вінниця, є юридичною особою, що підтверджується довідкою АА №024152 від 04.08.2010р. Головного управління статистики у Вінницькій області, а тому наділене правом на звернення до суду за захистом своїх прав.
У відповідності до норм ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права (даний спосіб захисту застосовується у випадку спору між суб'єктами цивільного права з приводу наявності чи відсутності правовідносин між ними, і відповідно наявності чи відсутності цивільного права та цивільного обов'язку, водночас може стосуватися не тільки наявності спору, а й невизначеного правового стану).
Статтею 316 Цивільного кодексу України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно) яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів і вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України). Тобто, законодавець закріплює презумпцію правомірності набуття права власності на певне майно.
Право власності може виникати при наявності певних юридичних фактів.
Згідно зі ст. 386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Суд, на підставі ст. 43 ГПК України давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, на підтвердження заявлених вимог та заперечень прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
При цьому суд виходив з наступного.
У відповідності до ст. 19 Конституції України та ст. ст. 24, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями) органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особі зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України, приймають рішення у межах наданих їм повноважень.
Пунктом 2 статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Як визначено ст.ст. 10, 25, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Сільські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно із Законом України "Про місцеве самоврядування", виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Як свідчать матеріали справи згідно договору купівлі-продажу №13 від 23.10.1993 року організація орендарів орендного підприємства Вінницького спеціалізованого управління 549 придбала у власність цілісний майновий комплекс орендного підприємства. Договір зареєстровано виконкомом Вінницької міської ради та посвідчено державним нотаріусом Першої Вінницької державної нотаріальної контори.
Цілісний майновий комплекс було передано згідно Акта передачі орендованого майна цілісного майнового комплексу організації орендарів орендного підприємства Вінницького СУ - 549 від 27 січня 1994 р. Перелік майна, переданого у власність покупцю був встановлений за результатами інвентаризації, яка проводилась на підставі наказів регіонального відділення ФДМ у Вінницькій області від 29.07.1993 р. №15-93 та від 1.09.1993 р. №18-в станом на 01.08.1993 р. До складу майна цілісного майнового комплексу входило і майно, що знаходилось в м. Тернополі, зокрема цех вентиляції за адресою: м. Тернопіль, вул. Промислова, 26, що підтверджується переліком майна, переданого у власність орендарів орендного підприємства Вінницького спеціалізованого управління 549 за договором купівлі-продажу від 23.11.1993р., затвердженим Вінницьким регіональним відділенням Фонду державного майна України №11-07/2637 від 03.12.2010р., що долучений до матеріалів справи.
Доказом включення цеху вентиляції, на який просить визнати право власності позивач, до цілісного майнового комплексу є перелік майна, переданого у власність організації орендарів Вінницького СУ 549 за договором купівлі-продажу від 23.11.1993р.
Регіональним відділенням Фонду державного майна України у Вінницькій області видано організації орендарів орендного підприємства Вінницького спеціалізованого управління 549 свідоцтво про власність реєстраційний № 24 від 14.04.1994р. цілісного майнового комплексу орендного підприємства Вінницького спеціалізованого управління 549.
У відповідності до ст. 6 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (станом на час створення організації орендарів орендного підприємства Вінницького СУ -549 Закон України "Про оренду майна державних підприємств і організацій") організація орендарів - різновид орендаря, тобто сторона в договорі про строкове оплатне володіння і користування майном, переданим їй орендодавцем для здійснення підприєм ницької й іншої господарської діяльності. Організації створювалися членами трудового ко лективу державного підприємства, організації або структурних підрозділів з їх ініціативи.
У відповідності до Декрету Кабінету Міністрів України "Про приватизацію цілісних майнових комплексів державних підприємств та їхніх структурних підрозділів, зданих в оренду", приватизація цілісних майнових комплексів державних підприємств та їхніх структурних підрозділів, зданих в оренду, здійснюється шляхом продажу належних державі акцій відкритих акціонерних товариств (надалі - товариства), заснованих державними органами приватизації та орендарями.
Рішення про приватизацію цілісних майнових комплексів, зданих в оренду з правом викупу, приймаються державними органами приватизації, якщо на це є згода орендаря.
Після затвердження плану приватизації засновники у 10-денний термін приймають рішення про створення товариства, затверджують його статут і подають ці документи разом з іншими необхідними матеріалами для державної реєстрації товариства. При цьому до реєстрації товариства відкрита підписка на акції не проводиться, плата за реєстрацію не справляється. Рішення про створення товариства є установчим договором.
З моменту реєстрації товариства договір оренди вважається розірваним, діяльність підприємства, господарського товариства тощо (надалі - підприємство), створеного на базі орендованого майна, припиняється, товариство стає правонаступником прав і обов'язків створеного орендарем підприємства.
До статутного фонду товариства вноситься державне майно, здане в оренду, та майно, що є власністю орендаря і перебуває на балансі підприємства, створеного орендарем.
Позивач - Вінницьке спеціалізоване колективне підприємство 549 створене шляхом викупу держаного майна організацією орендарів орендного підприємства Вінницького СУ-549 і є правонаступником останнього та орендного підприємства Вінницького СУ -549, що підтверджується законом та Статутом Вінницького спеціалізованого колективного підприємства 549.
Рішенням Тернопільської міської ради від 25.07.2002 р. №4/4/42 позивачу надана в оренду земельна ділянка площею 0,02526 га для будівництва та обслуговування виробничого приміщення за адресою вул. Промислова, 26, м. Тернопіль.
Як вбачається із довідки №0401-01 від 01.04.2011 р. вентиляційний цех в місті Тернополі по вул. Промислова, 26 перебуває на балансі позивача, його балансова вартість становить 316 836,09 грн.
Тернопільським міським бюро технічної інвентаризації у січні 2008 року виготовлено інвентаризаційну справу житлового будинку з нежитловими (вбудованими) приміщеннями, всього на 2007,8 кв.м (копію інвентаризаційної справи долучено до матеріалів справи).
Однак, на звернення 30 травня 2011р. Вінницького спеціалізованого колективного підприємства 549 до Тернопільської міської ради із заявою про видачу свідоцтва про право власності на приміщення цеху в м. Тернополі, вул. Промислова, 26, йому Виконавчий комітет Тернопільської міської ради листом від 03.06.2011р. № 2881/07 відмовив у видачі свідоцтва про право власності на зазначений об'єкт нерухомості, так як згідно довідки ТОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" від 23.10.2008р. №180А з'ясовано, що вказаний об'єкт, який підлягає реєстрації в бюро технічної інвентаризації не зареєстрований. А так як за організацією орендарів орендного підприємства Вінницького спеціалізованого управління 549 не зареєстровано право власності на зазначений об'єкт нерухомого майна, немає законних підстав для оформлення права власності за правонаступником, тобто за Вінницьким спеціалізованим колективним підприємством 549.
Згідно ст.ст. 16, 392 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України власник вправі пред'явити позов про визнання його права власності, якщо його право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Позивачем представлено належні та допустимі докази, які свідчать про те, що даний об'єкт нерухомого майна набутий позивачем правомірно, однак відсутність правовстановлюючих документів на підтвердження права власності не дає можливості провести реєстрацію нерухомого майна в установленому Законом порядку, а відтак, порушує право власника на розпорядження майном.
Частиною другою статті 328 ЦК України передбачено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Законність підстав набуття позивачем права на об'єкт нерухомого майна підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.
Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільного права є його визнання (ч. 2 ст. 16 ЦК України).
Підставою для проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно відповідно до пункту 10 додатку № 1 до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мін'юсту №7/5 від 07 лютого 2002 року є рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
За таких обставин, заявлені позивачем вимоги про визнання права власності на нерухоме майно -вентиляційний цех, що знаходяться за адресою м. Тернопіль, вул. Промислова, 26, м. Тернопіль є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.
З огляду на наведене, керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 22, 32, 33, 43 - 49, 82 - 85, 115 - 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Вінницьким спеціалізованим колективним підприємством 549 вул. Максимовича, 18, м. Вінниця, ідент. код 01415915 право власності на нерухоме майно -будівлю вентиляційного цеху, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Промислова, 26.
3. На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення "21" липня 2011 р., через місцевий господарський суд.
Суддя Г.Б. Бучинська