83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
27.05.08 р. Справа № 22/57пд
Суддя господарського суду Донецької області Волошинова Л. В.
при секретарі судового засідання Настич Л. Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: прокурора Жовтневого району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Маріупольської міської ради
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Плодоовоч» м. Маріуполь
третя особа: Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області
про зобов'язання відповідача укласти з Маріупольською міською радою договір оренди земельної ділянки площею 0,0107 га, розташованої на перехресті вул. Торгової та Митрополитської у м. Маріуполі.
за участю
прокурора: Лисенко С. І.
представників сторін:
від позивача: Ботман О. О. - за довір.
від відповідача: Савоськина Т. А. - за довір.
третя особа:
Прокурор Жовтневого району м. Маріуполя звернувся до господарського суду Донецької області з позовом інтересах держави в особі Маріупольської міської ради до Відкритого акціонерного товариства «Плодоовоч» м. Маріуполь про зобов'язання відповідача укласти з Маріупольською міською радою договір оренди земельної ділянки площею 0,0100 га, розташованої на перехресті вул. Торгової та Митрополитської у м. Маріуполі.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідач в порушення вимог ст. 125 Земельного кодексу України використовує земельну ділянку площею 0,0100 га на перехресті вул. Торгової та Митрополитської у м. Маріуполі під розміщення складу склотари за відсутності документу, що засвідчує право на використання земельної ділянки та державної реєстрації цього документу, в результаті чого порушуються інтереси держави, оскільки до бюджету не надходять кошти за оренду землі.
Позивачем позов прокурора підтримано.
Відповідач проти позову заперечує, та у відзиві від 21.04.2008 р. зазначає, що правовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку знаходяться на стадії оформлення.
Додатково відповідач вказує на те, що ним оплачується податок за користування спірної земельної ділянки.
27.05.2008 р. прокурор уточнив площу спірної земельної ділянки, зазначивши, що вона складає 0,0107 га.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд ВСТАНОВИВ:
10.01.2007 р. фахівцями Управління з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства України, результати якої викладені в акті перевірки від 10.01.2007 р.
Перевіркою встановлено, що відповідачем використовується земельна ділянка площею 100 кв. м. із земель громадської та житлової забудови в Жовтневому районі м. Маріуполя на перехресті вул. Торгової та вул. Митрополитівської під склад склотари.
Правовстановлюючі документи на відповідну земельну ділянку відсутні, що є порушенням вимог ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
За результатами перевірки директору Відкритого акціонерного товариства «Плодоовоч» м. Маріуполь, Савоськиній Т.О., видано припис від 10.01.2007 р. за № 005693, яким приписано усунути виявлені порушення земельного законодавства.
12.03.2007 р. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області здійснено повторну перевірку відповідача з питання дотримання вимог земельного законодавства, якою встановлено, що відповідачем не виконано вимоги припису від 10.01.2007 р. за № 005693 щодо усунення порушень вимог земельного законодавства.
За результатами перевірки відповідачу видано припис від 12.03.2007 р. № 006426, яким повторно приписано усунути порушення вимог земельного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи (копія постанови про накладення адміністративного стягнення від 15.03.2007 р. № 15-03-07Н), директор Відкритого акціонерного товариства «Плодоовоч» м. Маріуполь, Савоськина Т.О., притягалась до адміністративної відповідальності за порушення вимог ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Відповідно до довідки Управління земельних ресурсів у м. Маріуполі Донецької області від 26.03.2008 р. № 2008/1213, відомості про наявність правоустановчих документів на спірну земельну ділянку у Відкритого акціонерного товариства «Плодоовоч» м. Маріуполь відсутні.
За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що прокурору Жовтневого району м. Маріуполя у задоволенні позову повинно бути відмовлено за наступними підставами.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Частиною другою цієї норми визначено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частинами 1, 2 статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Приписи ч. 3 ст. 125 Земельного кодексу України свідчать про те, що однією з обов'язкових умов, дотримання якої надає суб'єкту господарювання право приступати до використання земельної ділянки, є встановлення меж такої земельної ділянки в натурі.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України “Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про оренду землі» від 06.10.1998 р. № 161-XIV (зі змінами та доповненнями) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 цього Закону визначений перелік істотних умов договору оренди землі. Цією ж нормою передбачений перелік документів, які є невід'ємною частиною договору оренди землі. Серед них:
· план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;
· кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
· акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
· акт приймання-передачі об'єкта оренди;
· проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином, аналіз положень ч. 3 ст. 125 Земельного кодексу України та ст. 15 Закону України “Про оренду землі» свідчить про те, що укладенню договору оренди землі передує проведення землевпорядних робіт, спрямованих на встановлення меж земельної ділянки в натурі.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою визначені Законом України “Про землеустрій» від 22.05.2003 р. № 858-IV (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до п. “в» ст. 2 цього Закону землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
Пунктом “в» ст. 20 Закону визначено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Ці самі положення закріплені в ст. 50 цього Закону, відповідно до якої проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок..
У виконання положень наведеної вище норми Кабінетом Міністрів України постановою від 26.05.2004 р. № 677 був затверджений Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до п. 3 - п. 8, абз. 1 п. 9 - п. 11 Порядку проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі:
рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок;
укладених договорів між землевласниками і землекористувачами та розробником проекту відведення земельної ділянки;
судового рішення.
Розробником проекту відведення земельної ділянки є фізична або юридична особа, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону (далі - виконавець).
Замовником проекту відведення земельної ділянки можуть бути сільська, селищна, міська рада, районна, Київська або Севастопольська міська держадміністрація, землевласник або землекористувач, інші особи відповідно до закону.
У разі прийняття судом рішення про надання земельної ділянки у користування або передачу у власність замовником проекту її відведення є фізична або юридична особа, на користь якої прийнято рішення.
Проект відведення земельної ділянки розробляється на основі завдання, затвердженого замовником, що є невід'ємною частиною договору на проведення відповідних робіт.
Типовий договір про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.
До договору замовник додає вихідну документацію, необхідну для розроблення проекту землеустрою.
Виконавець у встановлений договором строк розробляє проект землеустрою, який включає текстові та графічні матеріали, обов'язкові положення, встановлені завданням на розроблення проекту, інші дані, необхідні для вирішення питання щодо відведення земельної ділянки.
Вимоги до складу, змісту та оформлення проекту відведення земельної ділянки встановлюються нормативно-технічною документацією із землеустрою.
Проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.
Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Аналіз приписів вказаних вище нормативно - правових актів свідчить про те, що процес укладення договору оренди землі складається з чотирьох етапів:
1) надання органом місцевого самоврядування дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки;
2) розробка проекту відведення земельної ділянки;
3) затвердження органом місцевого самоврядування проекту відведення земельної ділянки;
4) укладення договору оренди землі.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням від 23.10.2007 р. № 5/15-2647 Маріупольська міська рада надала Відкритому акціонерному товариству “Плодоовоч» м. Маріуполь дозвіл на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки приблизною площею 0,0200 га по вул. Мітрополитській, 9а для функціонування складу.
Відповідно до п. 2 цього рішення, воно втрачає силу через дванадцять місяців з дня його прийняття.
Рішенням від 20.05.2008 р. № 5/21-3790 Маріупольська міська рада затвердила Відкритому акціонерному товариству “Плодоовоч» м. Маріуполь проект відведення земельної ділянки площею 0,0165 га по вул. Мітрополитській, 9а для функціонування складу.
Пунктом 4.1 цього рішення Відкритому акціонерному товариству “Плодоовоч» м. Маріуполь запропоновано протягом двох місяців з дня його прийняття звернутись до Управління земельних ресурсів в м. Маріуполі з клопотанням про оформлення проекту договору оренди землі.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується той факт, що відповідачем здійснюються всі передбачені чинним законодавством заходи, спрямовані на укладення договору оренди спірної земельної ділянки, і право на звернення до суду із відповідним позовом виникне у прокурора лише у тому випадку, якщо протягом двох місяців після прийняття Маріупольською міською радою рішення від 20.05.2008 р. № 5/21-3790 Відкрите акціонерне товариство “Плодоовоч» м. Маріуполь не звернуться до Управління земельних ресурсів в м. Маріуполі з клопотанням про оформлення проекту договору оренди землі і не оформить вказаний договір.
На підставі викладеного, керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
Прокурору Жовтневого району м. Маріуполя у задоволенні позову, поданого в інтересах держави в особі Маріупольської міської ради до Відкритого акціонерного товариства «Плодоовоч» м. Маріуполь про зобов'язання відповідача укласти з Маріупольською міською радою договір оренди земельної ділянки площею 0,0107 га, розташованої на перехресті вул. Торгової та Митрополитській у м. Маріуполі, відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя