Рішення від 12.07.2011 по справі 12/58/5022-903/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" липня 2011 р.Справа № 12/58/5022-903/2011

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Френдій Н.А.

Розглянув справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Золотники-Агро", с. Золотники, Теребовлянського району, Тернопільської області, 48115

до Теребовлянської районної державної адміністрації, вул. Кн. Василька, 104а, м. Теребовля, Тернопільської області, 48100

про зобов'язання укладення договору оренди земельної ділянки

За участю представників від:

позивача: ОСОБА_1. -представник (доручення №01-06 від 01.06.2011р.);

відповідача: Хома А.В. -завідувач юридичним сектором (доручення №01-947/02-11 від 05.07.2011р.).

В розпочатому судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено права і обов'язки сторін, передбачені ст.ст. 20, 22, 81-1 ГПК України

За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Золотники-Агро" звернулось до господарського суду Тернопільської області з позовом до Теребовлянської районної державної адміністрації про зобов'язання укладення договору оренди земельної ділянки загальною площею 44,00га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Золотниківської сільської ради Теребовлянського району за межами вказаного населеного пункту за рахунок земель запасу терміном на 5 років.

В обґрунтуванні позовних вимог ТзОВ "Золотники-Агро" посилається на те, що Золотниківська сільська рада рішенням №300 від 07.07.2010р. надала згоду на оренду земельної ділянки із земель запасу, 28.07.2010р. Теребовлянська районна державна адміністрація розпорядженням №396 надала дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 44,00га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Золотниківської сільської ради Теребовлянського району за межами вказаного населеного пункту за рахунок земель запасу для надання в оренду терміном на 5 (п'ять) років; 12.03.2011р. розпорядженням голови Теребовлянської РДА №137 затверджено проект щодо відведення спірної земельної ділянки; 28.04.2011р. позивач звернувся з заявою до відповідача щодо укладення договору оренди вищевказаної земельної ділянки, у відповідь на дану заяву 06.05.2011р. на адресу товариства надійшов лист №02.612/02-18 із відмовою в укладення договору оренди у зв'язку з відсутністю законодавчого врегулювання цього питання.

Відповідач у відзиві на позовну заяву та його повноважний представник в судовому засіданні зазначив, що відповідно до ч. 2 ст. 124 та ч. 5 ст. 137 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, які проводяться у порядку, встановленому законом, однак на даний час немає нормативних актів, які б врегульовували правові відносини такого характеру, відтак просить суд позовні вимоги задовольнити.

Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарським судом встановлено наступне:

Відповідно до ст.ст. 13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу і права власника від його імені здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених законом. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави; право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Статтею 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпоряджання землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно п. а ч. 1 ст. 17 Земельного кодексу України до повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

07.07.2010р. Золотниківська сільська рада прийняла рішення №300, яким дала згоду ТОВ "Золотники-Агро" на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі за межами населеного пункту, угіддя -пасовище, загальною площею 44 га для надання в оренду терміном 5 років за межами населеного пункту на території Золотниківської сільської ради.

28.07.2010р. розпорядженням голови Теребовлянської районної державної адміністрації №396 позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 44,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі за межами населеного пункту, угіддя -пасовище, загальною площею 44 га для надання в оренду терміном 5 років за межами населеного пункту на території Золотниківської сільської ради.

12.03.2011р. розпорядженням голови Теребовлянської районної державної адміністрації №137 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 44,0000 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі, угіддя -пасовище для надання в оренду терміном на 5 (п'ять) років за межами населеного пункту на території Золотниківської сільської ради

Позивач 28.04.2011р. звернувся до відповідача із заявою про укладення договору оренди земельної ділянки загальною площею 44 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу угіддя пасовища в оренду терміном 5 років за межами населеного пункту Золотниківської сільської ради.

Відповідач листом №02-612/02-18 від 06.05.2011р. повідомив позивача про неможливість укладення договору оренди земельної ділянки, оскільки відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок здійснюється за результатами проведення земельних торгів, однак Закон про земельні аукціони ще не прийнятий та порядку проведення конкурсів з набуття на (конкурсних засадах, аукціонах) права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення не має.

Оцінивши подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до норми ст.19 Основного закону держави -Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 116 ЗК України визначає підстави набуття права на землю: громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" (надалі Закон) відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Вимоги ст.122 ЗК України визначають, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району.

Згідно статті 123 цього Кодексу (в редакції чинній на момент надання відповідачу дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації (ч. 2). До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу (ч. 3). Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду) (ч. 6). Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування (ч. 7).

Відповідно до вимог ст. 123 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент подання позовної заяви) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації (п. 2). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (п. 3). Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (п. 4). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (п. 6). Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (п. 9).

Тобто, виготовлення відповідачем проекту землеустрою відведення земельної ділянки є обов'язковою умовою надання визначеної земельної ділянки у подальше користування або у власність.

Частиною другою ст. 125 Земельного кодексу України визначено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

У відповідності до вищенаведених норм чинного законодавства укладення договору оренди землі здійснюється на підставі, зокрема, рішення відповідного органу виконавчої влади, яким в даному випадку мало бути розпорядження Теребовлянської районної державної адміністрації про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду позивачу вищезазначеної земельної ділянки, яке, як слідує з матеріалів справи, органом виконавчої влади прийнято 12.03.2011р.

У відповідності до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної або комунальної власності, призначені для продажу суб'єктам підприємницької діяльності, підлягають продажу на конкурентних засадах (земельні торги), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Статтею 135 Земельного кодексу України передбачено те, що земельні торги проводяться у формі аукціону. Форма проведення земельних торгів визначається власником земельної ділянки, якщо інше не передбачено законом.

17 квітня 2008 року Кабінет Міністрів України видав Постанову, якою затвердив Порядок проведення у 2008 році земельних аукціонів.

Зі змісту пункту 1 вказаного Порядку визначається, що ним визначається процедура підготовки, організації та проведення у 2008 році земельних аукціонів для продажу земельних ділянок або надання права на їх оренду. Наголошено, що його дія не поширюється на продаж та оренду земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації, ділянок приватної власності, а також на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Водночас, Указом Президента України від 21.07.2008р. № 639/2008 зупинено дію вказаної постанови Кабінету міністрів України від 17.04.2008р.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів (справа про земельні аукціони) від 11.11.2008р. визнано неконституційним положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів від 17.04.08., при цьому Конституційним судом наголошено, що враховуючи те, що порядок і умови набуття, припинення і здійснення права власності на землю входять до загального поняття "правовий режим власності", який визначається виключно законами України, Кабінет Міністрів України, видавши дану Постанову (пункт 1), діяв поза межами своїх повноважень, передбачених Конституцією та законами України, що не відповідає вимогам частини другої статті 8, частини другої статті 19, пункту 7 частини першої статті 92, частини третьої статті 113, частини першої статті 117 Конституції України

На момент винесення 12.03.2011р. розпорядження голови Теребовлянської районної державної адміністрації №137 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та день розгляду справи порядок проведення земельних торгів законами України не врегульовано.

Виходячи з положень частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тому, виходячи з викладеного та положень земельного законодавства, згідно яких підставою для укладення договору оренди і набуття права на оренду земельної ділянки є відповідне рішення органу виконавчої влади, яке було прийнято 12.03.2011р. за №137 Теребовлянською районною державною адміністрацією, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Державне мито і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Теребовлянську районну державну адміністрацію (вул. Кн. Василька, 104а, м. Теребовля, Тернопільської області, ідентифікаційний код 04058278) укласти з товариством з обмеженою відповідальністю "Золотники-Агро"( с. Золотники, Теребовлянського району, Тернопільської області, ідентифікаційний код 36974670) договір оренди земельної ділянки загальною площею 44,00га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Золотниківської сільської ради Теребовлянського району за межами вказаного населеного пункту за рахунок земель запасу терміном на 5 років.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення "15" липня 2011р. через місцевий господарський суд.

Суддя Н.А. Френдій