Ухвала від 08.07.2011 по справі 2а-7567/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

08 липня 2011 р. р. № 2а-7567/11/1370

суддя Львівського окружного адміністративного суду Потабенко В.А., перевіривши матеріали позовної заяви суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в Залізничному районі м. Львова про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

СПД ФО ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ДПІ в Залізничному районі м. Львова про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000/561702/0/18043/10/17-323 від 19.06.2008 року та № 0000/551702/18042/10/17-323 від 19.06.2008 року.

Зі змісту позовної заяви та долучених до неї додатків вбачається, що оскаржувані рішення прийняті 19.06.2008 року на підставі акта перевірки від 12.06.2008 року. Доказів адміністративного оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень позивачем не надано.

СПД ОСОБА_1 до позовної заяви долучено клопотання про поновлення строку на подання позову до суду. Зазначене клопотання мотивоване тим, що змінами до ст. 99 КАС України було скорочено строк звернення до суду з позовом про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень до одного місяця. Крім того, нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" було встановлено 1095-денний строк на оскарження податкових повідомлень-рішень. В даний час нормами Податкового кодексу України також встановлено 1095-денний строк на оскарження. Оскільки позивач не міг передбачити для себе негативних наслідків, пов'язаних зі змінами в законодавстві, і, відповідно, скороченням строків на звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, просить поновити строк на звернення до суду, як такий, що пропущений з незалежних від нього причин.

Суддя вважає, що клопотання СПД ОСОБА_1 є безпідставним, враховуючи наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.

А згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, що діяла до 30.07.2010 року, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коди особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 3 статті 99 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Підпунктом 5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в редакції до 01.01.2011 року, яка діяла на момент винесення спірних податкових повідомлень-рішень, встановлено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення.

Згідно ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Спірні податкові повідомлення-рішення були винесені 19.06.2008 року, а до суду позивач звернувся лише 07.07.2011 року, тобто з пропуском річного строку на оскарження, який було встановлено редакцією Кодексу адміністративного судочинства України, що діяла до 30.07.2010 року.

На думку судді, жодних поважних причин пропуску строку звернення до суду позивачем не наведено.

Судом не береться до уваги покликання позивача на п. 56.18 ст. 56 Пунктом Податкового кодексу України, згідно якого з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.

Із змісту зазначеної законодавчої норми, з урахуванням вимог статті 102 Податкового кодексу України, випливає, що платник податків може звертатися до суду з вимогою щодо протиправності податкового повідомлення-рішення протягом 1095 днів з моменту отримання такого рішення оскільки.

Згідно листа Вищого адміністративного суду України № 203/11/13-11 від 10.02.2011 року, застосування строків звернення до адміністративного суду, визначених Податковим кодексом України, можливе лише щодо тих правовідносин, що виникли після набрання чинності Податковим кодексом України. Відповідно нові строки оскарження до суду податкових повідомлень-рішень поширюються на ті податкові повідомлення-рішення, що отримані платником податку починаючи з 1 січня 2011 року.

В даному ж випадку спірні правовідносини виникли ще до 01.01.2011 року, а, відтак, дія ст.ст. 56, 102 ПК України на них не поширюється.

З огляду на наведене, СПД ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду було пропущено без поважних причин, а тому, позовну заяву слід залишити без розгляду.

Залишення позовної заяви без розгляду з підстав, передбачених ст. 100 КАС України, не позбавляє позивача права повторно звернутись до суду з тими ж позовними вимогами, за умови дотримання вимог закону щодо подання позовної заяви до суду, а саме -долучення обґрунтованого клопотання про поновлення строку на звернення до суду.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИЛА:

позовну заяву суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в Залізничному районі м. Львова про скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 5 днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Потабенко В.А.

З оригіналом згідно

Суддя Потабенко В.А.