Постанова від 29.06.2011 по справі 2а-3897/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2011 р. № 2а-3897/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд, в складі:

Головуючого -судді: Мричко Н.І.,

за участю секретаря судового засідання: Оларь В.О.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Настюка О.В., Кіщака Я.І., Лукашова О.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області, державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області Лукашова О.Л. про скасування постанови № 14 від 14 березня 2011 року, -

встановив :

фізична особа-підприємець ОСОБА_5 (далі ФОП ОСОБА_5) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області, державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області Лукашова О.Л., в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області Лукашова О.Л. № 14 від від 14 березня 2011 року.

Обгрунтовуючи свою позицію зсилається на те, що 23 лютого 2011 року державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області Лукашовим О.Л. проведене обстеження об'єкта, а саме будівлі трансформаторної поз. 12 за адресою: АДРЕСА_1, який належить на праві приватної власності позивачу. За наслідками перевірки складений Акт № 23/01-082 від 02 лютого 2011 року в якому не зафіксовані будь-які порушення з боку позивача. Враховуючи те, що відповідачем під час проведеного обстеження не виявлено жодного порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері постачання з боку позивача, вважає, що постанова про накладення штрафу № 14 від 14 березня 2011 року є протиправною та такою, яка підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, та просила позов задовольнити повністю.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили у повному обсязі, вважає його таким, що не підлягає задоволенню з підстав, викладених у письмових запереченнях. Зазначає, що 23 лютого 2011 року на підставі направлення на проведення заходу № 23/03-176 виданого на підставі наказу начальника Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області № 23/01-1762 від 22 лютого 2011 року, було проведене позапланове інспектування ФОП «ОСОБА_5.»АДРЕСА_1 на предмет державного нагляду за зверненням фізичних та юридичних осіб до органів державної влади щодо порушень суб'єктами господарювання вимог законодавства.

23 лютого 2011 року державним інспектором ІДЕН у Львівській області Лукашовим О.Л. порведена перевірка. За наслідками проведеної перевірки складений Акт № 23/03-1762 від 23 лютого 2011 року.

28 лютого 2011 року складений припис № 23/03-1762, яким приписано ФОП ОСОБА_5 вжити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, а саме відновити постачання електроенергії субспоживачам ФОП ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_7 до винесення рішення суду з питання законності припинення електропостачання до 02.03.2011 року. Оскільки ФОП ОСОБА_5 ухилилася від виконання припису від 28 лютого 2011 року № 23/03-1762 постановою № 14 від 14 березня 2011 року на позивача накладено штраф в розмірі 17 000 грн.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити повністю, виходячи з наступного.

18 серпня 2008 року, ОСОБА_5 зареєстрована Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області як фізична особа-підприємець (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), що підтверджується копією з свідоцтва серія НОМЕР_2.

08 серпня 2008 року згідно з договором купівлі-продажу нежитлової будівлі, ОСОБА_5 купила у ВАТ «Сокальагросервіс», цегляну нежитлову будівлю трансформаторної, поз.12, площею 41,1 кв.м, яка входить до складу комплексу, що знаходиться по АДРЕСА_1.

13 серпня 2008 року Комунальним підприємством Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації»за ОСОБА_5 зареєстровано право власності на будівлю трансформаторної поз. 12 за адресою АДРЕСА_1, що підтверджується копією з Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно.

23 лютого 2011 року державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області Лукашовим О.Л. на підставі направлення № 23/03-176 від 23 лютого 2011 року виданого на виконання наказу № 23/01-176 від 22 лютого 2011 року, відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», Положення про держаний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії. Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.96 року № 929 (зі змінами і доповненнями) було проведене позапланове інспектування ФОП ОСОБА_5, АДРЕСА_1 на предмет державного нагляду за зверненнями фізичних та юридичних осіб до органів державної влади щодо порушень суб'єктами господарювання вимог законодавства.

За наслідками проведеного заходу державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області Лукашовим О.Л. складено Акт № 23/03-1762 від 23 лютого 2011 року, в якому встановлено:

Електропостачання ПП ОСОБА_6 та ПП ОСОБА_7 здійснювались від ЗТП-394, де встановленні два силові трансформатори потужністю по 400 кВа, що належало ВАТ«Сокальагросервісу».

Договір на постачання електричної енергії між ПП ОСОБА_6 та Сокольським РЕМ «ВАТ Львівобленерго»№24962 був укладений договір 22.06.2005р. між ОСОБА_7 укладений з Сокольським РЕМ ВАТ «Львівобленерго»03.11.2006р. Були укладені Договори про спільне використання технологічних мереж основного споживача №24962 СВ від 21.06.2005р. та №24420 від 28.10.2006р. між ВАТ «Сокальагросервіс»та підприємцем ОСОБА_6 і ОСОБА_7.

13.08.2008р. ЗТП-394, на основі договору купівлі-продажу нежитлової будівлі та оформлення витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №19871160 від 13.08.2008р. ЗТП-394 перейшла у власність ОСОБА_5

Між Сокольським РЕМ та ФОП ОСОБА_5 27.12.2008р. був укладений договір на постачання електричної енергії. Згідно додатку №11 «АКТ розмежування балансової належності електроустановок та експлуатаційної відповідальності сторін»дозволена до використання потужність 250 кВ.

Між ФОП ОСОБА_5 та фізичною особою підприємцем ОСОБА_6 , укладено договір про технічне забезпечення електропостачання споживача №24962 ТЗ від 25.12.2008р. В договорі власник мереж в п.1.3 дозволяє субспоживачу ФОП ОСОБА_6 до використання потужність 35 кВт про що зазначено в додатку №1 «обсяги споживання електричної енергії».

Також 26.12.2008р. укладено договір про технічне забезпечення електропостачання споживача №24420 ТЗ між ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_7. В договорі власник мереж в п.1.3 дозволяє субспоживачу ФОП ОСОБА_7 до використання потужність ЗО кВт про що зазначено в додатку №1 «обсяги споживання електричної енергії».

Станом на 23.02.2011р між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 та відкритим акціонерним товарисі "Львівобленерго" діє укладений у відповідності з вимогами чі законодавства, Договір про спільне використання технологічних елеь мереж № 145/157/10 від 24 грудня 2010року..

Відповідно до п.1.1 Договору, власник мереж зобов'язується зс технічну можливість передачі (транзиту) електричної енергії, і технологічними мережами в точки приєднання електроустановок або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії забезпечує Користувач ( тобто забезпечувати технічну можливість транзиту електричної енергії для потреб ФОП «ОСОБА_6», ФОП Р. С.», ФОП «ОСОБА_7»мережами ЗТП-394 відповідно до однолінійної схеми.

На підставі складеного Акта, 28 лютого 2011 року державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області Лукашовим О.Л. видано припис № 23/03-1762, яким ФОП ОСОБА_5 запропоновано вжити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, а саме відновити постачання електроенергії субспоживачам ФОП ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_7 до винесення рішення суду з питання законності припинення електропостачання до 02.03.2011 року.

14 березня 2011 року державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області Лукашовим О.Л. винесена постанова № 14 про накладення на ФОП ОСОБА_5 штрафу в розмірі одна тисяча неоподаткованих мінімумів доходів громадян в розмірі 17 000 грн.

Не погоджуючись із вищевказаною постановою позивач оскаржила її у судовому порядку.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваної постанови № 14 від 14 березня 2011 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання з огляду на таке.

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон N 877) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до статті 1 Закону N 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом органів, органів місцевого самоврядування, інших органів в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Статтею 2 Закону N 877 зазначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику України" Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

На виконання вимог Закону N 877 та відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 25.06.2008 N 345, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.09.2008 за N 714/15405, були внесені зміни до Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів (далі - Інструкція), затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 N 817, зареєстрованої Міністерством юстиції України 20.01.2005 за N 71/10351.

Зазначена Інструкція визначає процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії (далі - енергія).

Вимоги цієї Інструкції поширюються на суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та підприємства, установи і організації - споживачів енергії, незалежно від їх організаційно-правових форм та форм власності, які обстежуються (далі - суб'єкти господарювання). Дія цієї Інструкції спрямована на забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, галузі електроенергетики, сфери теплопостачання та належного функціонування електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.

Пунктом 1.3 Інструкції визначено, зокрема, порядок організації, проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо) енергоустановок суб'єктів господарювання та оформлення їх результатів; форми документів, що складаються за результатами проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо), контролю за їх результатами, а також порядок їх заповнення.

Зокрема, п. 5.1. Інструкції визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор залежно від ступеня ризику від здійснення господарської діяльності суб'єкта господарювання та цілей заходу складає відповідний Акт, форма якого затверджується Мінпаливенерго.

Пунктом 5.2. Інструкції передбачені вимоги до Акта, а саме текст Акта поділяється на вступну та констатуючу частини. Вступна частина Акта має містити:

- відомості про структурний підрозділ Держенергонагляду, що здійснює заходи з державного енергетичного нагляду, його поштову адресу, телефон, факс, адресу електронної пошти;

- місце та дату складення Акта;

- тип заходу (плановий або позаплановий);

- вид заходу (обстеження, перевірка, огляд, інспектування тощо);

- предмет державного енергетичного нагляду відповідно до пунктів 3.3, 3.4 цієї Інструкції;

- посаду, прізвище, ім'я, по батькові інспектора (керівника обстеження, перевірки, огляду або інспектування), який здійснює відповідний захід з державного енергетичного нагляду;

- дату початку та закінчення обстеження, перевірки, огляду або інспектування;

- найменування юридичної особи (її об'єктів) або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, щодо яких здійснювався захід, їх місцезнаходження;

- місцезнаходження суб'єкта господарювання, посаду, прізвище, ім'я, по батькові керівника;

- посаду, прізвище, ім'я, по батькові уповноваженої особи, присутньої під час заходу.

Пунктом 5.3. передбачено, що констатуюча частина Акта відповідно до затвердженого в установленому порядку переліку питань здійснення заходу державного енергетичного нагляду відображає дані щодо стану виконання вимог законодавства, а в разі невиконання - опис виявленого порушення з посиланням на відповідні вимоги законодавства, а також інші відомості, необхідні для здійснення заходів з державного енергетичного нагляду.

Пунктом 5.4. Інструкції встановлено, що в Акті зазначаються тільки відомості, підтверджені особистим оглядом енергоустановок та документацією, що розглядалася.

Таким чином, посадові особи Держенергонагляду при здійсненні заходів державного енергетичного нагляду (контролю) технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії повинні дотримуватись вимог Закону N 877 та зазначеної Інструкції.

У відповідності до припису ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Правопорушеннями в електроенергетиці є:

- крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку;

- пошкодження приладів обліку;

- розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів;

- створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики;

- порушення правил охорони електричних мереж;

- порушення правил користування енергією;

- насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки;

- незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.

Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно припису ст. 31 Закону України «Про теплопостачання»уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції:

- за неподання передбаченої законом інформації уповноваженим державним органам або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за перешкоджання або недопущення до систем теплопостачання та теплоспоживання працівників органів державного нагляду або представників теплогенеруючих (теплопостачальних) організацій при виконанні ними службових обов'язків - у розмірі до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за порушення ліцензійних умов або діяльність з простроченою ліцензією - до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за необґрунтоване застосування тарифів на виробництво теплової енергії та її транспортування чи постачання або завищення нарахування плати за фактично відпущену теплову енергію споживачу (покупцю) - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за постачання теплової енергії, параметри якої не відповідають державним стандартам, затвердженим нормативам на теплову енергію, умовам договору купівлі-продажу, що зафіксовано представниками теплопостачальної (теплогенеруючої) організації та споживача у відповідному акті, - у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; після трьох таких порушень постачальник теплової енергії сплачує штраф як за порушення ліцензійних умов;

- за самовільне (несанкціоноване) від'єднання споживача від теплової мережі теплопостачальної (теплогенеруючої) організації до закінчення строку дії договору купівлі-продажу теплової енергії - у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за водорозбір з систем опалення через крани та інші пристрої; самовільне підключення до систем опалення без укладання договору купівлі-продажу теплової енергії; роботу з пошкодженими пломбами на приладах комерційного обліку теплової енергії або їх роботу з простроченим строком метрологічної повірки - у розмірі до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за неприєднання власниками теплових мереж до теплової мережі теплогенеруючої установки або споживача теплової енергії, які розташовані на території, закріпленій за власниками в разі виконання ними умов на приєднання, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається із Акта державного інспектора ІДЕН у Львівській області Лукашова О.Л. № 23/03-1762 від 23 лютого 2011 року та, не заперечувалося представниками відповідача у судовому засіданні, у констатуючій частині Акта не вказано опис виявленого порушення державним інспектором, з посиланням на відповідні вимоги законодавства, за що саме і передбачена відповідальність в ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»та ст. 31 Закону України «Про теплопостачання», відсутні посилання на докази її отримання, а тому суд приходить до висновку про необґрунтованість прийнятої постанови про накладення штрафу, оскільки відповідачем при проведенні обстеження не встановлено та не доведено будь-якого порушення з боку ФОП ОСОБА_5 в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає, що позов є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 72, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області № 14 від 14 березня 2011 року.

Стягнути з державного бюджету на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 04 липня 2011 року.

Суддя Мричко Н.І.