Постанова від 30.06.2011 по справі 2а-303/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2011 р. № 2а-303/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі

Головуючого-судді: Мричко Н. І.

Судді Кузьмича С.М.

Судді Мартинюка В.Я.

за участю секретаря судових засідань Гнилиці Р.І.

представника позивача Кравчука П.І.

та представника відповідача Вінярського В.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Городоцьке водопровідно-каналізаційне господарство»до Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України про скасування постанови № 15-13/05 від 30.11.2010 року про застосування економічних санкцій,-

ВСТАНОВИВ :

Комунальне підприємство «Городоцьке водопровідно-каналізаційне господарство»(далі - КП «Городоцьке ВКГ») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з енергозбереження, в якому просить скасувати постанову Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області № 15-13/05 від 30.11.2010 року про застосування економічних санкцій.

Обгрунтовуючи свою позицію зсилається на те, що 30.11.2010 року Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області проведено перевірку стану використання паливно-енергетичних ресурсів КП «Городоцьке ВКГ». За наслідками перевірки складений Акт № 15-13/60, в якому, у п. 9 зафіксовано факт перевищення втрат електроенергії за рахунок понаднормативних втрат води. 30.11.2010 року відповідачем винесено постанову № 15-13/05, згідно якої до позивача застосовано економічні санкції за перевитрати електричної енергії в розмірі 78 395, 40 грн. Вважає, що провина КП «Городоцьке ВКГ»в перевитратах паливно-енергетичних ресурсів відповідачем не доведена, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.

В ході судового розгляду справи по суті за клопотанням представника відповідача, у зв'язку із утворенням Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, яке згідно з Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 462/2011 є правонаступником Державної інспекції з енергозбереження, судом на підставі ст.. 52 КАС України допущена заміна первинного відповідача - Державної інспекції з енергозбереження на належного відповідача - Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, надав суду письмові пояснення, додатково пояснив, що під час проведеної перевірки КП «Городоцьке ВКГ»встановлені факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів, які зафіксовані в акті комплексної перевірки № 15-13/60 від 30 листопада 2010 року. Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області на підставі вищевказаного Акта перевірки до КП «Городоцьке ВКГ»за порушення п.1,3,4 Загального положення про порядок нормування питомих витрат паливно -енергетичних ресурсів у суспільному виробництві, затвердженого постановою КМУ від 15.07.1997 року № 786 нараховано економічні санкції у вигляді енергетичного збору.

Заслухавши доводи представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд при вирішенні спірних правовідносин виходив із наступного.

30.11.2010 року Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області, яка є структурною одиницею урядового органу -Державної інспекції з енергозбереження, було проведено планову перевірку стану використання паливно-енергетичних ресурсів КП «Городоцьке ВКГ».

У ході перевірки встановлено перевищення втрат електроенергії за рахунок понаднормативних втрат води. За наслідками перевірки, відповідачем було складено акт від 30.11.2010 року № 15-13/60.

30.11.2010 року відповідачем винесено припис щодо усунення порушень до Акта перевірки № 15-13/60 від 30.11.2010 року.

На підставі Акта перевірки винесено постанову від 30.11.2010 року за № 15-13/05 про застосування економічних санкцій (підвищенної плати або енергетичного збору за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів) до КП «Городоцьке ВКГ»було застосовано енергетичний збір у сумі 78 395, 4 грн.

Спірні правовідносини сторін регулюються Законом України «Про енергозбереження»№74/94-ВР від 1 липня 1994 року відповідно до ч.2 ст. 17 якого за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат суб'єкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих суб'єктом господарювання з альтернативних джерел енергії.

Положення ч. 1 ст. 17 вищевказаного Закону передбачає застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання паливно-енергетичних ресурсів.

У відповідності до п.4 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого постановою КМУ від 29.06.2000 року №1039, інспекція має право застосовувати економічні санкції до підприємств відповідно до законодавства у разі виявлення фактів перевитрати ними зазначених ресурсів унаслідок неефективного (марнотратного) їх використання.

Марнотратному витрачанню паливно-енергетичних ресурсів законодавець дає визначення в Законі України «Про енергозбереження», яким є систематичне, без виробничої потреби, не зумовлене вимогами технічної безпеки недовантаження або використання на холостому ходу електродвигунів, електропечей та іншого електро- і теплоустаткування; систематична втрата стисненого повітря, води і тепла, спричинена несправністю арматури, трубопроводів, теплоізоляції трубопроводів, печей і тепловикористовуючого устаткування; недотримання вимог нормативної та проектної документації щодо теплоізоляції споруд та інженерних об'єктів, яке призводить до зниження теплового опору огороджувальних конструкцій, вікон, дверей в опалювальний сезон (вид нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів);

нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів" - прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії.

Отже, марнотратне витрачання паливно-енергетичних ресурсів є обов'язковою складовою частиною визначення поняття нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів, за які можуть бути застосовані фінансові санкції.

Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській областів ході перевірки КП «Городоцьке ВКГ»30.11.2010 року склала Акт № 15-13/60, у якому зафіксовані понаднормативні втрати води у зв'язку з незадовільним станом водопровідних мереж.

При цьому перевіркою не встановлено, що перевитрата води відбулася з винних дій позивача, пов'язаних з марнотратним витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих, недотримання діючих технологій. Разом з тим, пунктами “е”, “є” ст. 11 Закону України “Про енергозбереження” економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами, застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.

В контексті викладеного вище, суд вважає за необхідне зазначити, що для накладення економічних санкцій повинна бути наявність як факту перевитрат норм паливно-енергетичних ресурсів, так і факту неефективного (марнотратного) їх використання.

З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень, не надав достатніх доказів правомірності оскаржуваної постанови, оскільки законодавством встановлено застосування підвищеної плати за нераціональне, марнотратне використання паливно-енергетичних ресурсів. тобто за передбачені законодавчими нормами винні дії, що відповідачем під час проведення перевірки діяльності позивача не встановлено.

Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне скасувати постанови Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області № 15-13/05 від 30.11.2010 року про застосування економічних санкцій за перевитрати електричної енергії через понаднормативні перевитрати паливно-енергетичних ресурсів, яка прийнята в порушення вищенаведених законодавчих норм.

З урахуванням норм ст. 94 КАС України, судові витрати не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 11, 50, 70, 71, 72, 86, 94, 98, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати постанову Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області № 15-13/05 від 30.11.2010 року про застосування економічних санкцій.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 04 липня 2011 року.

Головуючий- суддя Мричко Н.І.

Суддя Кузьмич С.М.

Суддя Мартинюк В.Я.