про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
25 жовтня 2010 року Справа № 2а-3840/10/1170
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду О.А. Черниш, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до комунального підприємства "Теплоенергетик" про визнання незаконними вимог по сплаті боргу за користування теплоенергією, -
ОСОБА_1 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства "Теплоенергетик", в якому просить суд визнати незаконними і недійсними вимоги відповідача щодо сплати боргу у сумі 7 894 грн. за користування теплоенергією, визнати неіснуючим борг в сумі 7 894 грн. за користування теплоенергією в період з 02.01.04 по день фактичного винесення рішення суду та зобов'язати відповідача припинити нарахування плати за постачання теплоенергії.
Зазначений позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства з таких підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За змістом п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частинами 1, 2 статті 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, предметом спору є дії відповідача - теплопостачальної організації - щодо нарахування позивачці плати за послуги по теплопостачанню квартири, належної їй на праві власності.
Правовідносини щодо надання послуг з теплопостачання регулюються Цивільним кодексом України, Законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про теплопостачання", постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.05 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення".
Відповідно до абзаців 20, 26 статті 1 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору; теплопостачальна організація - суб'єкт господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що в даному випадку мають місце правовідносини, пов'язані з укладенням та виконанням цивільно-правового договору, тобто спір виник у сфері цивільно-правових відносин, а тому вказаний спір, зважаючи на суб'єктний склад сторін, має розглядатись в порядку цивільного судочинства судом загальної юрисдикції.
Таким чином, даний спір не є публічно-правовим і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції, як зазначено у п. 1 ч. 1 ст.3 КАС України, а тому компетенція адміністративних судів, що встановлена ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, на цей спір не поширюється.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.109, ст.ст.160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до комунального підприємства "Теплоенергетик" про визнання незаконними вимог по сплаті боргу за користування теплоенергією.
Роз'яснити позивачеві, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції цивільного судочинства.
Копію ухвали надіслати позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш