29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"26" липня 2011 р.Справа № 15/5025/1222/11
За позовом Старокостянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Старокостянтинівської районної державної адміністрації, м. Старокостянтинів
до Фермерського господарства „ОСОБА_2.” с. Деркачі Старокостянтинівського району
про стягнення 1600,00 грн.
Суддя Муха М.Є.
Представники сторін:
позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю №5 від 26.07.2011р.
відповідача: не з'явився
за участю: Шкадько В.В. - прокурор відділу прокуратури області
Суть спору: Прокурор в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Старокостянтинівської районної державної адміністрації звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 1600,00 грн. Обґрунтовуючи свої вимоги прокурор посилався на проведену перевірку, якою було встановлено, що кошти в розмірі 1600,00 грн., виділені з резервного фонду державного бюджету недержавному підприємству, яким є відповідач, для компенсації збитків, яких він зазнав внаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області, підлягають поверненню.
Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що вони обгрунтовані та підтверджені належними доказами.
Прокурор відділу прокуратури області в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач своїми процесуальними правами не скористався, зокрема, відзив на позов не подав, позовні вимоги по суті не оспорив, повноважного представника для участі в судовому засіданні не направив, про наявність поважних причин нез'явлення суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить поштове повідомлення від 19.07.2011р.
З огляду на викладене, оскільки неявка відповідача не перешкоджає вирішенню спору по суті, суд вважає за можливе згідно ст. 75 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Суд оцінивши подані по справі документи рахує їх достатніми для прийняття рішення по суті.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 28.07.2008 року „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” та розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2008р. №428/2008-р „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області” Старокостянтинівською районною державною адміністрацією Хмельницької області винесено розпорядження за №256/2008-р від 13.08.2008 року, яким, зокрема, управління агропромислового розвитку райдержадміністрації визначено розпорядником коштів, виділених із резервного фонду державного фонду на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року.
Згідно додатку №1 про розподіл коштів фермерському господарству „ОСОБА_2.” с. Деркачі Старокостянтинівського району вирішено виділити з резервного фонду держбюджету 1600,00 грн.
На виконання розпорядження Старокостянтинівської районної державної адміністрації №256/2008-р від 13.08.2008 року кошти на часткову компенсацію втрат внаслідок стихії в сумі 1600,00 грн. отримані фермерським господарством „ОСОБА_2.” від управління агропромислового розвитку Старокостянтинівської райдержадміністрації, про що свідчить платіжне доручення №428 від 21.08.2008р.
У гарантійному листі від 21.08.2008р. ФГ „ОСОБА_2.” зобов'язалось протягом року повернути до бюджету кошти в сумі 1600,00 грн.
Управління агропромислового розвитку Старокостянтинівської райдержадміністрації листом за вих. №596/в від 22.08.2008р. повідомило ФГ „ОСОБА_2.” про повернення згідно графіку погашення в державний бюджет коштів, які були виділені з резервного фонду державного бюджету.
19.08.2009р. ФГ „ОСОБА_2.” надіслало до Управління АПР лист, в якому просило перенести графік погашення коштів, які були виділені з резервного фонду державного бюджету, посилаючись на важке фінансове становище.
Оскільки, відповідач - ФГ „ОСОБА_2.” - не повернув до державного бюджету одержані кошти, виділені на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року, прокурор в інтересах позивача звернувся до суду з позовною заявою про їх примусове стягнення.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:
У відповідності до ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
З положень ст. 509 ЦК України та ст. 173 ГК України вбачається, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України та ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.
Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов'язання.
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Положеннями п. п. 1, 2 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Відповідно ч. 1 ст. 24 Бюджетного кодексу України, резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. №415 затверджено Порядок використання коштів резервного бюджету і п. 11 цього Порядку передбачено, що кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з державного бюджету. При цьому, в абзаці другому пункту 11 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №647 від 27.07.2005р.) зазначено, що кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
В розпорядженні Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”, а також, у виданому на його підставі, розпорядженні голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації №256/2008-р від 13.08.2008р., не вказано про повернення до державного бюджету коштів сільськогосподарськими підприємствами недержавної форми власності. Однак, відсутність у відповідних актах розпорядників коштів умов щодо строку та умов їх повернення, не може вважатися умовою неповернення таких коштів та підставою для відмови у їх стягненні, оскільки в такому випадку застосовуються загальні положення п. 11 постанови Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002р.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України та виданих на його підставі розпоряджень Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.2008р. і Старокостянтинівської районної державної адміністрації №256/2008-р від 13.08.2008р., було виділено із резервного фонду державного бюджету і перераховано на рахунок відповідача кошти в сумі 1600,00 грн.
Факт перерахування коштів в сумі 1600,00 грн. підтверджується платіжним дорученням №428 від 21.08.2008р.
Як вже зазначалося вище, кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності виділяються лише на умовах повернення.
З матеріалів справи вбачається, що фермерське господарство „ОСОБА_2.” с. Деркачі Старокостянтинівського району засноване на приватній власності (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 29.06.2011р.).
У гарантійному листі відповідач зобов'язувався протягом року повернути до бюджету одержані кошти. Суду не подано доказів добровільного повернення коштів.
Враховуючи зазначене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені наявними в матеріалах справи належними доказами, заявлені правомірно та підлягають задоволенню.
Оплату державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу необхідно покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Позов Старокостянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Старокостянтинівської районної державної адміністрації, м. Старокостянтинів до фермерського господарства „ОСОБА_2.” с. Деркачі Старокостянтинівського району про стягнення 1600,00 грн. задовольнити.
Стягнути з фермерського господарства „ОСОБА_2.” (с. Деркачі Старокостянтинівського району, код ЄДРПОУ 35568978) на користь Управління агропромислового розвитку Старокостянтинівської районної державної адміністрації (м. Старокостянтинів, вул. Острозького, 28; код ЄДРПОУ 33159194) кошти в розмірі 1600,00грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Стягнути з фермерського господарства „ОСОБА_2.” (с. Деркачі Старокостянтинівського району, код ЄДРПОУ 35568978) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 ВДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) державне мито в розмiрi 102,00 грн. (сто дві гривні 00 коп.) та в дохід державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264, банк ГУДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, МФО 815013) 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя М.Є. Муха
Віддруковано 5 примірників:
1 -до справи,
2 -позивачу,
3 -відповідачу,
4 -Старокостянтинівській міжрайонній прокуратурі,
5 -прокуратурі області.