"06" липня 2011 р.Справа № 1/47/5022-808/2011
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопко Ю.О.
Розглянув справу
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", м.Тернопіль, вул. Енергетична, 2 Тернопільського міського району електричних мереж, м. Тернопіль, вул. І.Франка,18
до Управління праці та соціальної політики Тернопільської міської ради, м. Тернопіль, вул. Лисенка,8
про стягнення 70 711 грн. 52 коп.
представники від сторін:
позивача: ОСОБА_1 -юрисконсульт, довіреність № 5003/24 від 16.12.10 р.
відповідача: ОСОБА_2 -юрисконсульт, доручення № 1408 від 24.06.11 р.
Суть справи:
Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго", м.Тернопіль, вул.. Енергетична,2 Тернопільського міського району електричних мереж, м. Тернопіль, вул. І.Франка,18 звернулося до господарського суду з позовом про стягнення з Управління праці та соціальної політики Тернопільської міської ради, м. Тернопіль, вул. Лисенка,8 - 70 711 грн. 52 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію.
Учасникам судового процесу в засіданні роз'яснено права і обов'язки передбачені ст.ст. 22, 80-1 ГПК України.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 10.06.2011р. порушено провадження у даній справі, та призначено її розгляд на 24.06.2011р. на 14 год. 30хв. В судовому засіданні було оголошено перерву до 06.07.2011р.
Рішенням Тернопільської міської ради №6/1/17 від 4 грудня 2010р. Управління праці та соціальної політики реорганізоване в Управління соціальної політики.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем, як головним розпорядником коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту, внаслідок неналежного виконання своїх зобов'язань, допущено заборгованість з відшкодування збитків позивача від надання пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, працівникам кримінально-виконавчої служби, працівникам державної пожежної охорони, особам начальницького складу податкової міліції в сумі 70 711 грн. 52 коп.
Уповноважений представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач у відзиві на позов від 16.03.2011р. наданий в судовому засіданні 23.03.2011р. та його повноважний представник в судовому засіданні зазначає, що Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради при відшкодуванні витрат ВАТ "Тернопільобленерго" за надані пільги звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років працівниками міліції, керується Законом України "Про міліцію", Законом України "Про державну виконавчу службу", Законом України "Про державну податкову службу в Україні", Законом України "Про пожежну безпеку". Зокрема, в статті 22 Закону України "Про міліцію" зазначено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. Також, відповідач посилається на підставу своїх заперечень на постанову Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р за №879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадян, які мають пільги щодо їх оплати".
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, суд встановив наступне: В період з 01 червня 2010 року по 01 травня 2011 року позивачем ВАТ "Тернопільобленерго" (Тернопільський міський район електричних мереж" надавалася електроенергія зі знижкою в сумі оплати пільговим категоріям :
- "звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції";
- "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники кримінально-виконавчої служби";
- " звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники державної пожежної охорони";
- звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років особи начальницького складу податкової міліції", в зв"язку з тим, що вищезазначеним категоріям надано по оплаті за спожиту електроенергію у відповідності до Бюджетного кодексу України, Закону України "Про державну виконавчу службу", Закону України "Про міліцію", Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Закону України "Про пожежну безпеку", Закону України "Про електроенергетику" та інших нормативних документів.
Відповідно до ч. ч. 4, 7 ст. 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (ч. 4 ст. 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 7 ст. 22 із змінами, внесеними згідно із Законами N 2484-12 від 19.06.92 р., N107-VI від 28.12.2007р. - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 р.). До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008р. неконституційними, ч. ч. 4, 7 зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".
Згідно ст.26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені ст..20-23 Закону України "Про міліцію".
Статтею 22 (ч.6,7) Закону України "Про пожежну безпеку" передбачено, що особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50% знижка плати за жилу площу,комунальні послуги, а також паливо у межах норм, встановлених законодавством, за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом цієї особи за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному КМУ України (ч.6 ст.22 в редакції Закону ІV від 28.12.2007р.- зміну визнано неконституційною згідно з рішенням Конституційного суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008р.); за особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або з вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному КМУ України (ч. 7 ст.22 із змінами, внесеними згідно із Законом VІ від 28.12.2007р. -зміну визнано неконституційною згідно з рішенням Конституційного суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008р.. До прийняття змін, визнаних рішенням Конституційного суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. неконституційними, зазначені частини ст..22 вказаного Закону було викладено в наступній редакції: " Особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50% знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо. За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону".
Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" саме Державному комітету по житлово-комунальному господарству, Міністерству палива та енергетики надано право давати в межах своєї компетенції роз'яснення щодо реалізації пільг на житлово-комунальні послуги.
Листом № 32-01/6-2934 від 17.12.2009р. Департамент електроенергетики Міністерства палива та енергетики України повідомив, що постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" (із змінами і доповненнями) є підзаконним нормативно-правовим актом, якою керуються відповідні органи, установи та організації у разі, коли на це є пряме посилання у відповідних законах України, відповідно до яких споживачам надаються пільги на користування житлово-комунальними послугами. А також, зазначено, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років згідно з чинним законодавством надається 50% знижка по оплаті за всю спожиту електроенергію за місяць.
Матеріали справи свідчать, що ВАТ "Тернопільобленерго" в період з червня 2010р. по травень 2011р. постачало споживачам, згідно списку осіб, які мають право на пільги в оплаті за спожиту електроенергію у відповідності до Закону України "Про міліцію", Закону України "Про державну виконавчу службу", Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Закону України "Про пожежну безпеку" електроенергію зі знижкою в сумі її оплати по категорії "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції", оскільки вони мають пільги в оплаті за спожиту електроенергію у відповідності до вищезазначених законів, Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. №575/97, Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №1357 та інших нормативних документів.
Спір винник внаслідок того, що Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації (далі - відповідач) не погодилось відшкодувати витрати по наданню пільг в розмірі 70 711 грн. 52 коп.
Порядок відшкодування суми витрат, які виникли внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів, визначено у Бюджетному кодексі України в редакції що діяла до 2011р., Законі України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. № 117 (надалі - Положення) та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256.
У Бюджетному кодексі України в редакції, що діяла до 2011 р., під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції (пункт 37 частини 1 статті 2) у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення; 2) субвенція на здійснення програм соціального захисту; 3) субвенція на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень внаслідок надання пільг, встановлених державою; 4) субвенція на виконання інвестиційних проектів; 5) інші субвенції (частина 1 статті 97).
В 2010 році згідно статті 46 Бюджетного кодексу України "Бюджетні призначення в разі несвоєчасного прийняття закону про Державний бюджет України", якщо до початку нового бюджетного періоду не набрав чинності закон про Державний бюджет України, Кабінет Міністрів України має право здійснювати витрати Державного бюджету України відповідно до цієї статті Кодексу.
Відповідно до ст. 38 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло -, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги зазначеним в даній категорії громадян. Кабінет Міністрів України може здійснювати протягом 2010 року перерозподіл загального обсягу субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та допомоги населенню між їх видами та між місцевими бюджетами виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій та допомоги населенню, згідно статті 36 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" №835-VІ від 26.12.2008р.
Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із чинним законодавством, здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до Положення.
Відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України в редакції, що діяла у 2010р., видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" п. 4 ч. 1 ст. 89 цього Кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (надалі -Порядок), який серед іншого передбачає порядок надання пільг працівникам міліції, звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років.
Даним Порядком визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, в тому числі надання пільг працівникам міліції, звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років, шляхом надання субсидій населенню на оплату зокрема електроенергії, за рахунок субвенцій з державного бюджету (п. 1 Порядку).
В силу п. 2 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів (якими згідно п. 3 Порядку є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення) ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг в тому числі звільнених із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовців Служби безпеки, працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.
З матеріалів справи вбачається, що у відповідності до п.23 "Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №191 від 22.02.2006 р., ВАТ "Тернопільобленерго" надавав управлінню праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради акти звіряння за кожний місяць в двох екземплярах про наявність та розмір заборгованості з пільг, наданих звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції.
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, а саме представлений позивачем розрахунок заборгованості, за період з червня 2010 по травень 2011 року фактично спожито 635808 кВт/год. З врахуванням часткової сплати заборгованість відповідача, станом на час розгляду спору, заборгованість становить 70 711 грн. 52 коп.
Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради не виконало своїх обов'язків по здійсненню заходів соціального захисту, а саме відшкодування збитків від наданих позивачем вищезазначеній категорії громадян пільг по оплаті електроенергії в спірний період.
Суд відхиляє заперечення відповідача, який посилався на те, що позивач не застосував до пільг, які надаються працівникам міліції, встановлені обмежуючі норми, з огляду на наступне.
Згідно пункту 68 розділу II Закону N107-VI від 28.12.2007р. "Про Державний бюджет України на 2008" рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України було внесено ряд змін у Закон України "Про міліцію", зокрема, внесено зміни у статтю 22 Закону, серед яких, частину четверту даної статті доповнено словами "в межах норм, встановлених законодавством", а також частину сьому доповнено словами "за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".
Проте, Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Ч. 2 статті 152 Конституції України визначено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
А тому, у період, що оспорюється, стаття 22 Закону України "Про міліцію", діяла у редакції до прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008р. неконституційними, а саме ч. ч. 4, 7 статті 22 Закону України "Про міліцію"були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".
При цьому, посилання відповідача на інші підзаконні нормативно-правові акти суд розцінює критично, так як за загальним правилом вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Зазначене правило підпорядкованості таких актів законам закріплене у положеннях Конституції України. Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Питання застосування нормативно-правових актів, виданих одним і тим же органом, які мають різну юридичну силу та не узгоджуються між собою, відображені у листі Міністерства юстиції від 26 грудня 2008 року N 758-0-2-08-19 "Щодо практики застосування норм права у випадку колізії". Зокрема, у пункті 3 листа зазначається, що у разі існування неузгодженості між актами, виданими одним і тим же органом, але які мають різну юридичну силу, застосовується акт вищої юридичної сили. Наприклад, у випадку суперечності норм закону та Конституції України, які прийняті Верховною Радою України, колізія вирішується на користь Конституції, яка має найвищу юридичну силу.
Крім того судом враховано, що у Законі України "Про Державний бюджет" на 2009 р.", Законі України "Про Державний бюджет на 2010 р." у Бюджетному Кодексі України у редакції до 2011 р., відсутні посилання на обмеження нормами споживання електроенергії, про які вказує відповідач.
А тому, в даному випадку відсутні підстави для застосовування положень постанови КМУ від 01.08.1996 р. №879, на які посилається відповідач, так як, відсутнє посилання на норми споживання у Законі. При цьому, положення, ч. 4 та 7 ст. 22 Закону України "Про міліцію", які передбачали такі посилання, визнанні неконституційними Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.
Також, суд бере до уваги те, що згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", Державному комітетові по житлово-комунальному господарству, Міністерству палива та енергетики надано право давати в межах своєї компетенції роз'яснення щодо реалізації пільг на житлово-комунальні послуги. Міністерство палива та енергетики України, в межах компетенції наданої постановою КМУ від 01.08.1996 р. №879, листом від 17.12.2009 р. за №32-01/6-2934 надало роз'яснення щодо застосування норм, визначених вищезазначеною постановою КМУ, в якому наведено: "Працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років згідно з чинним законодавством надається 50% знижка по оплаті за всю спожиту електроенергію за місяць.
Таким чином, суд вважає безпідставною відмову відповідача відшкодовувати витрати по наданню пільг в розмірі 70 711 грн. 52 коп.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази у їх сукупності, розглянувши усі обставини справи та враховуючи, що відповідач, станом на день розгляду справи, заявлену в позові суму заборгованості не погасив, належних доказів протилежного не представив, а тому позовні вимоги про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради 70 711 грн. 52 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію, підлягають задоволенню, як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 42-47, 22, 32, 34, 36, 44, 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Позов задовільнити повністю.
2. Стягнути з Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, 46002, м.Тернопіль, вул. Лисенка, буд. 8 (ідентифікаційний код 03195636) на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", м.Тернопіль, вул. Енергетична, буд. 2 (ідент. код 00130725) 70 711 (сімдесят тисяч сімсот одинадцять) грн. 52 коп. основного боргу, 707 (сімсот сім) грн. 12 коп. державного мита і 236 (двісті тридцять шість) грн. рівно витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Сторони вправі оскаржити рішення до Львівського апеляційного господарського суду. Апеляційна скарга подається через цей суд протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлений 11 липня 2011р.
Суддя Ю.О. Чопко