Рішення від 19.07.2011 по справі 26/134пд/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.07.11 Справа № 26/134пд/2011

Суддя Єжова С.С., за участю секретаря судового засідання Мартинцевої Н.М., розглянувши матеріали справи за позовом

Прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради, м.Луганськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю Десерт-бар „Кристал”, м.Луганськ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів -Управління Держкомзему у м.Луганськ Луганської області, м.Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі від 14.07.1995

в присутності представників сторін:

від заявника -помічник прокурора міста Луганська Трофименко П.В., посвідчення №103 від 06.04.2011;

від 1-го позивача -Виконавчого комітету Луганської міської ради - головний спеціаліст-юрисконсульт Кім Д.І., довіреність №01/03-30./5454/0/2-10 від 24.11.2010;

від 2-го позивача -Виконавчого комітету Луганської міської ради - головний спеціаліст-юрисконсульт Кім Д.І., довіреність №01/03-30./5455/0/2-10 від 24.11.2010;

від відповідача -не прибув;

від 3-ої особи -не прибув.

ВСТАНОВИВ:

Обставини справи: заявлено вимогу про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 14.07.1995, реєстрація від 03.08.1995 №995 зі змінами до нього, який укладений з товариством з обмеженою відповідальністю Десерт-бар „Кристал” відносно земельної ділянки площею 0,0713 га за адресою: м.Луганськ, вул.Ломоносова, 91а з подальшою реєстрацією у відповідному державному органі, а саме: в пункті 1.2 розділу 1 „Предмет договору” після слів „для розмещения встроено-пристроенного здания магазина с подвалом” додати слова „по ул.Ломоносова, 91а”; викласти розділ 2. „Плата за землю” в новій редакції: „2.1 Годовая арендная плата устанавливается в размере 3 процентов от нормативной денежной оценки земельного участка, который передан в аренду, в гривнах”, „п.2.2 Арендная плата оплачивается за базовый налоговый (отчётный) период, который равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарных дней, следующих за последним календарным днём отчётного (налогового) месяца”, „п.2.3 При изменении нормативной денежной оценки земельного участка на протяжении строка действия договора, пропорционально изменяется и размер арендной платы без внесения изменений в договор. Об изменении нормативной денежной оценки земель г.Луганска арендодатель письменно уведомляет арендатора или даёт объявление об этом в местных средствах массовой информации”; виключити у пп.а) пункту 3.1 розділу 3 „Права та обов”язки сторін” слова „и ставки земельного налога”; абзац 11 пп.б) пункту 3.2 розділу 3 „Права та обов”язки сторін” викласти в новій редакції „своевременно вносить обусловленную договором плату за землю. За несвоевременное внесение арендной платы за землю взыскивается пеня в размере пени, за несвоевременную оплату земельного налога от неоплаченной суммы, за каждый день просрочки”.

3-я особа подала клопотання №4-5-14/2700 від 13.07.2011, в якому просить розглянути справу без участі представника.

Суд вважає можливим задовольнити вказане клопотання.

Відповідач не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить відповідний штамп суду з відміткою про відправку документу на звороті примірника всіх ухвал суду, який містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників ухвали, дату відправки, підпис працівника суду, яким вона здійснена.

Відповідач відзивом №4 від 14.07.2011 вимоги позову визнав повністю та просив суд задовольнити позовні вимоги.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників позивачів та заявника, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.

В обґрунтування своїх позовних вимог заявник посилається на наступне.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.

Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради є непогодження відповідача з пропозицією внести зміни до договору на право тимчасового користування землею, яке тягне за собою недоотримання коштів до міського бюджету та є порушенням вимог діючого законодавства.

Згідно з п.2.1 розділу 2 „Плата за землю” договору плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати в розмірі земельного податку щомісяця рівними частками.

Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 03.06.2008 № 309-VI” були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі”, згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

З метою приведення договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) у відповідність з вимогами діючого законодавства позивачами був надісланий відповідачу лист №01/03-13/5508/0/2-10 від 25.11.2010 з пропозицією про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 14.07.1995, реєстрація від 03.08.1995 №995 в частині зміни розміру орендної плати за землю, строку оплати земельної ділянки згідно з проектом договору про внесення змін, який додавався до вказаного листа. Відповіді на адресу Луганської міської ради не надходило, що стало підставою для звернення прокурора з даним позовом до суду.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

Відповідно до ст.2 Закону України „Про оренду землі” відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.

Статтями 16 Закону України „Про оренду землі” та ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Стаття 30 Закону України “Про оренду землі” передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Аналогічна норма закріплена і в ч.4 ст.188 Господарського кодексу України, в якій передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін.

Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 Цивільного кодексу України).

Як вбачається із матеріалів справи, переддоговірну роботу з відповідачем по даному спору позивачами було проведено, що підтверджується листом №01/03-13/5508/0/2-10 від 25.11.2010.

З урахуванням наведених приписів законодавства, внесення змін до п.1.2 розділу 1 „Предмет договору” після слів „для розмещения встроено-пристроенного здания магазина с подвалом” додати слова „по ул.Ломоносова, 91а” є обгрунтованим, оскільки з моменту укладення договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 14.07.1995, реєстрація від 03.08.1995 №995 сторонами не була зазначена адреса земельної ділянки, на якій розташована будівля.

Законом України від 03.06.2008 №309-VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів в Україні” законодавець встановив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки (ст.21 Закону України „Про оренду землі”).

Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” було визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.

З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.

Таким чином, є обґрунтованими вимоги позивачів про внесення змін у вигляді викладення розділу 2. „Плата за землю” в новій редакції: „п.2.1 Годовая арендная плата устанавливается в размере 3 процентов от нормативной денежной оценки земельного участка, который передан в аренду, в гривнах”, „п.2.2 Арендная плата оплачивается за базовый налоговый (отчётный) период, который равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарных дней, следующих за последним календарным днём отчётного (налогового) месяца”, „п.2.3 При изменении нормативной денежной оценки земельного участка на протяжении строка действия договора, пропорционально изменяется и размер арендной платы без внесения изменений в договор. Об изменении нормативной денежной оценки земель г.Луганска арендодатель письменно уведомляет арендатора или даёт объявление об этом в местных средствах массовой информации”; виключити у пп.а) пункту 3.1 розділу 3 „Права та обов”язки сторін” слова „и ставки земельного налога”; абзац 11 пп.б) пункту 3.2 розділу 3 „Права та обов”язки сторін” викласти в новій редакції „своевременно вносить обусловленную договором плату за землю. За несвоевременное внесение арендной платы за землю взыскивается пеня в размере пени, за несвоевременную оплату земельного налога от неоплаченной суммы, за каждый день просрочки”.

До того ж з 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, який аналогічно Закону України „Про оренду землі” регулює дані питання, а саме ст.ст.274, 288 Податкового кодексу України.

Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

З цього вбачається, що зазначені зміни для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладені приписи земельного законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог прокурора та про їх задоволення.

Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 19.07.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

ВИРІШИВ:

1. Позов прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Десерт-бар „Кристал” задовольнити повністю.

2. В пункті 1.2 розділу 1 „Предмет договору” після слів „для размещения встроено-пристроенного здания магазина с подвалом” додати слова „по ул.Ломоносова, 91а”.

3. Викласти розділ 2. „Плата за землю” в новій редакції: „2.1 Годовая арендная плата устанавливается в размере 3 процентов от нормативной денежной оценки земельного участка, который передан в аренду, в гривнах”, „п.2.2 Арендная плата оплачивается за базовый налоговый (отчётный) период, который равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарных дней, следующих за последним календарным днём отчётного (налогового) месяца”, „п.2.3 При изменении нормативной денежной оценки земельного участка на протяжении строка действия договора, пропорционально изменяется и размер арендной платы без внесения изменений в договор. Об изменении нормативной денежной оценки земель г.Луганска арендодатель письменно уведомляет арендатора или даёт объявление об этом в местных средствах массовой информации”.

4. Виключити у пп.а) пункту 3.1 розділу 3 „Права та обов”язки сторін” слова „и ставки земельного налога”.

5.Абзац 11 пп.б) пункту 3.2 розділу 3 „Права та обов”язки сторін” викласти в новій редакції „своевременно вносить обусловленную договором плату за землю. За несвоевременное внесение арендной платы за землю взыскивается пеня в размере пени, за несвоевременную оплату земельного налога от неоплаченной суммы, за каждый день просрочки”.

6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Десерт-бар „Кристал”, вул.Ломоносова, 91а, м.Луганськ, код 13402987 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк -ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 85 грн. 00 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ державній податковій інспекції у Жовтневому районі у м.Луганську.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 25.07.2011.

Суддя С.С. Єжова