91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
21.07.11 Справа № 22/40б/2011.
Суддя М.Ю. Ковалінас, при секретарі Добродзій Є.В.,
розглянувши матеріали справи за заявою
боржника - Закритого акціонерного товариства «Троїцьке ремонтно - технічне
підприємство», смт. Троїцьке Луганської області,
в особі ліквідаційної комісії
Про банкрутство
В присутності представників:
від боржника - ОСОБА_1., член ліквідаційної комісії, дов. б/н від 04.06.2010.
Обставини справи: банкрутство, підготовче засідання, розгляд заяви боржника в особі ліквідаційної комісії про порушення провадження у справі про його банкрутство за нормами ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі за текстом Закон).
Розглянувши матеріали справи та вислухавши представника боржника, суд
Ухвалою господарського суду Луганської області від 24.06.2011 порушено провадження у справі №22/40б/2011 про банкрутство боржника - Закритого акціонерного товариства «Троїцьке ремонтно - технічне підприємство», ідентифікаційний код 03569433, вул. Ліхачова, буд.37, смт. Троїцьке Луганської області, в особі ліквідаційної комісії, згідно положень ст. 51 Закону, у зв'язку з неможливістю задовольнити вимоги кредиторів поза процедурою банкрутства, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та призначено розгляд справи у підготовчому засіданні суду на 21.07.2011.
Дослідивши матеріали справи та додатково надані, суд дійшов висновку, що провадження у справі про банкрутство боржника підлягає припиненню, у зв'язку з відсутністю підстав для порушення провадження у справі про банкрутство за спрощеною процедурою, передбаченою ст. 51 Закону.
Судом встановлено, що боржник - ЗАТ«Троїцьке ремонтно - технічне підприємство», зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності державним реєстратором Троїцької районної державної адміністрації Луганської області, 10.08.2005 за №13781200000000147; місцем знаходження підприємства є: Луганська область, смт. Троїцьке, вул. Лихачова, будинок 37, про що свідчить Запис 1 у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за №10401635 від 05.07.2011, наданої державним реєстратором Троїцької районної державної адміністрації Луганської області, згідно Запису 14 цієї ж довідки, 15.06.2010 за №13781100024000147, у ЄДР зареєстровано внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.
Загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання за власним рішенням визначений нормами Цивільного та Господарського Кодексу України.
Відповідно до Статуту ЗАТ«Троїцьке ремонтно - технічне підприємство», вищим органом Товариства є Загальні збори акціонерів товариства, до виключної компетенції загальних зборів акціонерів належить у т.ч. й прийняття рішення про припинення діяльності Товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу (п.п. 9.1.1 п/п «і »). Припинення діяльності Товариства здійснюється у т.ч. й шляхом ліквідації, Товариство ліквідується за рішенням загальних зборів акціонерів ЗАТ, порядок ліквідації ЗАТ визначається чинним законодавством України, Статутом боржника, тощо й рішенням Загальних зборів акціонерів Товариства. Комплекс організаційно-правових заходів по забезпеченню ліквідації ЗАТ здійснює ліквідаційна комісія, персональний склад ліквідаційної комісії затверджується рішенням органу, за рішенням якого відбувається ліквідація (п.п.12.1., 12.3.,12.5., 12.7. Статуту).
Відповідно до вимог частини 4 статті 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно частини 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Частиною 3 статті 110 ЦК України встановлено, що якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Відповідно до вимог частини 1 статті 111 ЦК України ліквідаційна комісія, після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами, складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Відповідно до вимог частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
До моменту подання до господарського суду заяви про визнання банкрутом, відповідно до ст. ст. 33, 34, 35 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року, для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи, заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору: нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи; документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Дата надходження документів для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи вноситься до журналу обліку реєстраційних дій. Державний реєстратор, за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду, повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування відомості про внесення такого запису.
Закон передбачає, що відомості з реєстру підлягають публікації у спеціальному друкованому засобу масової інформації, яку здійснює реєстратор. Відповідно до Листа Держкомпідприємства від 16.08.2004 року № 5530, такий спеціалізований друкований засіб масової інформації офіційно зареєстровано в Державному комітеті телебачення і радіомовлення України під назвою «Бюлетень державної реєстрації». Інформація, яка заноситься до реєстру, повинна бути опублікована в Бюлетені реєстратором протягом десяти робочих днів з моменту внесення відповідного запису до реєстру (ч. 18 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»від 15.05.2003 року).
Як вбачається з матеріалів справи №22/40б/2011, суду без поважних причин не надано доказів дотримання боржником процедури попередньої ліквідації підприємства за рішенням власника, визначеної ст. ст. 33, 34, 35 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»від 15.05.2003 року та приписами ст. 111 ЦК України.
Так, в порушення вимог ухвали суду від 24.06.2011 (п.4 резолютивної частини) боржником без поважних причин не представлено документів та відомостей, витребуваних цією ухвалою, зокрема не надано: установчого договору, укладеного між учасниками ЗАТ; оригіналу та завіреної копії рішення загальних зборів учасників ЗАТ про припинення його діяльності та створення ліквідаційної комісії; доказів публікації оголошення про припинення юридичної особи боржника шляхом ліквідації у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації - «Бюлетені державної реєстрації»; проміжного ліквідаційного балансу, складеного за підсумками роботи ліквідаційної комісії та доказів його затвердження загальними зборами акціонерів ЗАТ, а також інших відомостей згідно ухвали від 24.06.2011.
Згідно з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною, зокрема, в Постановах від 25.05.2010 у справі № 12/95б та інших, тільки після публікації оголошення у спеціальному друкованому засобі масової інформації, оцінки вартості наявного майна боржника, в порядку статті 60 Господарського кодексу України, публікації оголошення в порядку статті 105 ЦК України, для виявлення кредиторів, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу можливо з'ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів та можливе звернення до господарського суду, після закінчення строку, який передбачений статтею 105 ЦК України, з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яка передбачає спрощену процедуру банкрутства.
Звернення з заявою про порушення справи про банкрутство та порушення провадження за спрощеною процедурою, що врегульована статтею 51 Закону, можливе лише після закінчення двохмісячного строку, який передбачений частиною 4 статті 105 ЦК України.
У разі, якщо у підготовчому засіданні судом буде встановлено, що на момент подання у тому числі й боржником заяви, були відсутні ознаки, передбачені положеннями Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»(у даній справі - відсутність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство за спрощеною процедурою), порушена справа про банкрутство підлягає припиненню (Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 04.06.2004 №04-5/1193 «Про деякі питання практики застосування Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»), відсутність ознак неплатоспроможності боржника виключає обґрунтованість самого провадження у справі про банкрутство (зазначена правова позиція викладена у Постановах Вищого господарського суду України від 03.11.2004 № 24/384, від 01.12.2004. №2-8/7573-2004, від 25.08.2004. №2-20/4246-2004, від 21.02.2007. №23/333-б, від 30.05.2007. №2-17/16483-2006, від 04.07.2007. №22/142б, та інших, аналогічної правової позиції дотримується й Верховний Суд України - постанова ВСУ від 17.10.2006. №3/157, Постанова Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009. №15 «Про судову практику у справах про банкрутство», п. 36).
Приймаючи до уваги вищевикладене, провадження у справі №22/40б/2011 про банкрутство боржника - Закритого акціонерного товариства «Троїцьке ремонтно - технічне підприємство», підлягає припиненню на підставі п. 1 -1 ст. 80 ГПК України, оскільки боржником не доведено наявності у боржника всіх у сукупності ознак банкрутства, тобто відсутній предмет спору (провадження у справі про банкрутство за спрощеною процедурою, передбаченою ст. 51 Закону), але в подальшому боржник не позбавлений права повторного звернення до суду з відповідною заявою щодо власного банкрутства, за умови дотримання приписів ст. ст. 1, 7, 51 Закону, мораторій на задоволення вимог кредиторів, введений ухвалою суду від 24.06.2011, скасовується.
Боржнику, згідно п.3 ст. 8 Декрету КМУ «Про державне мито»№7-93 від 21.01.1993р., повертається з державного бюджету державне мито в розмірі 85грн., сплачене за квитанцією від 23.06.2011 №1713107, а також витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236грн., сплачені за квитанцією від 23.06.2011 №1713120, підставою для повернення є дана ухвала господарського суду, засвідчена гербовою печаткою.
Керуючись ст. ст. 1, 7, 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 47, п. 1-1 ст. 80, ст. ст. 86, 87 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Провадження у справі №22/40б/2011 про банкрутство боржника - Закритого
акціонерного товариства «Троїцьке ремонтно - технічне підприємство», ідентифікаційний код 03569433, вул. Ліхачова, буд.37, смт. Троїцьке Луганської області, - припинити.
2.Скасувати мораторій на задоволення вимог кредиторів.
3.Боржнику - ЗАТ «Троїцьке ремонтно - технічне підприємство», смт. Троїцьке Луганської області, повернути з державного бюджету державне мито в розмірі 85грн., сплачене за квитанцією від 23.06.2011 №1713107, а також витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236грн., сплачені за квитанцією від 23.06.2011 №1713120, підставою для повернення є дана ухвала господарського суду Луганської області, засвідчена гербовою печаткою господарського суду Луганської області.
4.Дану ухвалу надіслати: боржнику - ЗАТ «Троїцьке ремонтно - технічне підприємство», (разом з квитанціями від 23.06.2011 №1713107 та від 23.06.2011 №1713120); ВДВС Троїцького районного управління юстиції Луганської області; державному реєстратору Троїцької районної державної адміністрації Луганської області; Троїцькому відділенню Сватівської МДПІ Луганської області; Відділу з питань банкрутства у Луганській області.
Суддя М.Ю. Ковалінас