Рішення від 08.06.2011 по справі 9/98

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 9/9808.06.11

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енранзалізобетон"

до 1) Київської міської ради;

2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу

Київської міської ради (Київської міської державної

адміністрації)

Про внесення змін до договору та про зобов'язання зареєструвати договір

Суддя Бондаренко Г.П.

Представники :

Від позивача ОСОБА_1 (дов. № 4 від 05.05.2011р.),

ОСОБА_2 (дов. № 6 від 05.05.2011р.)

Від відповідачів 1) ОСОБА_3 (дов. № 225-КР-595 від 20.05.2011р.)

2) ОСОБА_4 (дов. № 06-34/30442 від 21.10.10р.)

Відповідно до ст. 85 ГПК України, в судовому засіданні 08.06.2011р. оголошено вступну та резолютивні частини рішення у справі.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Товариства з обмеженою відповідальністю "Енранзалізобетон" (далі по тексту - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Київської міської ради (далі по тексту - відповідач-1) та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі по тексту - відповідач-2) про:

- внесення змін до Договору про право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на правах оренди) від 20.11.97р. №90-5-00029 вважаючи укладеним Договір про внесення змін до договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в томи числі на правах оренди) від 20.11.97р. №90-5-00029 в редакції запропонованій Товариством з обмеженою відповідальністю “Енранзалізобетон”;

- зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснити державну реєстрацію Договору про внесення змін до договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на правах оренди) від 20.11.97р. №90-5-00029 у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Позовні вимоги обґрунтовані виникненням між сторонами переддоговірного спору щодо укладення договору про внесення змін до існуючого договору оренди земельною ділянки та базуються на нормах ст.ст. 11, 12, 15, 16, 651, 653 ЦК України та ст.ст. 20, 188 ГК України.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 04.04.2011 р. суд порушив провадження у справі № 9/98, призначив розгляд справи на 12.05.2011 р. з викликом представників сторін в судове засідання.

В судове засідання 12.05.2011 року представники сторін з'явились.

Представником відповідача-1 подано відзив на позовну заяву та надано усні пояснення по справі, в яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав того, що між сторонами не досягнуто згоди щодо всіх істотних умов Договору.

Представником відповідача-2 подано відзив на позовну заяву та надано усні пояснення по справі, відповідно до яких відповідач -2 просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав того, що зміни які позивач просить внести Договору суперечать вимогам чинного законодавства.

Представником позивача заявлено клопотання про відкладення розгляду справи, яке було задоволено судом. В судовому засіданні 12.05.2011 року оголошено перерву в судовому засіданні до 26.05.2011 року, у відповідності до ст. 77 ГПК України, про що представників сторін повідомлено під розписку.

26.05.2011 року через відділ канцелярії Господарського суду міста Києва позивачем подано клопотання про відкладення розгляду справи.

В судове засідання 26.05.2011 року представники позивач та відповідача-1 не з'явились.

Представником відповідача-2 надано додаткові матеріали витребувані судом (а саме проекти договорів, які були підготовлені відповідачем-2 для підписання) та усні пояснення по справі, а також подано клопотання про продовження строків розгляду справи.

Ухвалою суду від 26.05.2011р. за клопотанням відповідача-1 строки розгляду спору продовжено на п'ятнадцять днів у відповідності до ст. 69 ГПК України та відкладено розгляд справи на 08.06.2011р., в зв'язку з неявкою в судове засідання представників позивача та відповідача-1.

07.06.2011р. через відділ діловодства Господарського суду міста Києва подано заяву про зміну позовних вимог, відповідно до якої позивач просить внести зміни до договору шляхом визнання укладеної додаткової угоди до договору в редакції, погодженій сторонами у справі.

Представник Позивача в судовому засіданні 08.06.2011р. подав надав додаткові матеріали (докази вручення відповідачам у справі заяви про зміну позовних вимог) та усні пояснення по справі, в яких підтримав заявлені позовні вимоги. Відповідно до ст. 22 ГПК України, суд приймає дані уточнення позовних вимог до розгляду, а тому заявлені позовні вимоги розглядаються з урахуванням поданих 07.06.2011р. уточнень.

Представники відповідачів в судовому засіданні 08.06.2011р. надали усні пояснення, в яких зазначили, що між сторонами досягнуто згоди щодо розміру орендної плати та проект договору, наданий позивачем узгоджується з проектом договору про внесення змін до договору, наданим в судовому засіданні 26.05.2011р., проти задоволення позовних вимог щодо зобов'язання зареєструвати договір про внесення змін до договору проти позовних вимог заперечує, оскільки вважає, що відповідач-2 не порушував прав позивача.

Розглянувши подані сторонами матеріали, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, Господарський суд міста Києва -

ВСТАНОВИВ:

На підставі Розпорядження КМДА від 11.08.1997 року за № 1217 «Про надання ВАТ «Енранзалізобетон»земельної ділянки для експлуатації та обслуговування будівель і споруд по виготовленню залізобетонних та столярних виробів у пров. Заводському, 1 у Харківському районі»20 листопада 1997 року між Київською міською державною адміністрацією та ВАТ «Енранзалізобетон»було укладено Договір на право тимчасового довгострокового користування землею, згідно умов якого ВАТ «Енранзалізобетон»було передано в оренду земельну ділянку площею 60696 кв.м. строком на 25 років (до 2022 року), розташовану у м. Києві, пров. Заводській, 1.

Відповідно до рішень загальних зборів акціонерів ВАТ «Енранзалізобетон»від 11.11.2003 року та 10.03.2004 року ВАТ «Енранзалізобетон»було реорганізовано у ТОВ «Енранзалізобетон».

Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 16 лютого 2009 р. у справі 2а-287/08 визнано неправомірною бездіяльність Київської міської ради, Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу (КМДА), та зобов'язано, зокрема:

- Головне управління земельних ресурсів КМДА погодити проект землеустрою шодо відведення земельних ділянок TOB «Енранзалізобетон»для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-бізнесового комплексу з об'єктами соціально- побутового призначення (що знаходяться: м.Київ, пров.Заводський, 1 кадастрова справа №Д-4186) шляхом надання позитивного висновку та затвердити його у відповідності з діючим законодавством.

- Київську міську раду затвердити на сесії Київради проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок TOB «Енранзалізобетон»для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-бізнесового комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення (що знаходяться: м.Київ, пров.Заводський, 1 кадастрова справа № Д-4186) -

- Київську міську раду винести на розгляд сесії Київради та прийняти рішення про одночасне вилучення у TOB „Енранзалізобетон" частини земельної ділянки загальною площею 0,3682 га (необхідної для будівництва вулиці Здолбунівської та інших соціальних потреб та надання КП „Київавтодор" вилученої частини земельної ділянки , кадастрова справа № Д-4192) та надання в якості компенсації TOB „Енранзалізобетон"(за вилучену земельну ділянку) земельних ділянок загальною площею 0,482 га (площею 0,419 га - за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування та площею 0,063 га - за рахунок частини земель, відведених відповідно до Рішення виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 05.10.1954 № 1664 „Про поновлення тимчасового відводу земельної ділянки Мостобуду-1 Головмостобуду СРСР під будівництво промислової бази в Дарницькому районі"), оформлення права користування TOB „Енранзалізобетон " шляхом внесення змін до договору оренди TOB „Енранзалізобетон" №90-5-00029 від 20.11.1997р. про право тимчасового довгострокового користування земельними ділянками (з правом подальшого викупу) TOB «Енранзалізобетон»на земельні ділянки загальною площею 6,184 га (у тому числі площею 5,7015 га - згідно договору оренди TOB „Енранзалізобетон" №90-5-00029 від 20.11.1997р. про право тимчасового довгострокового користування землею, площею 0,419 га - за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування та площею 0,063 га - за рахунок частини земель, відведених відповідно до Рішення виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 05.10.1954 № 1664 „Про поновлення тимчасового відводу земельної ділянки Мостобуду-1 Головмостобуду СРСР під будівництво промислової бази в Дарницькому районі") із зміною цільового призначення (для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-бізнесового комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення) відповідно до розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок TOB „Енранзалізобетон" для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-бізнесового комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення (що знаходяться: м.Київ, пров.Заводський, 1 кадастрова справа №Д-4186).

- Головне управління земельних ресурсів КМДА зобов'язано внести зміни до договору оренди TOB „Енранзалізобетон" №90-5-00029 від 20.11.1997р. на право тимчасового довгострокового користування земельними ділянками до 2022р. (з правом викупу), в частині зміни площі, меж та цільового призначення земельних ділянок у відповідності до затвердженого проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок TOB „Енранзалізобетон" для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно- бізнесового комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення (що знаходяться: м.Київ, пров.Заводський, 1 кадастрова справа №Д-4186), зареєструвати договір, та провести роботи із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).

На виконання постанови Шевченківського районного суду м. Києва від 16.02.2008 р. було прийнято Рішення Київської міської ради від 23 квітня 2009 року № 366/1422 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Енранзалізобетон" земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-бізнесового комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення у пров. Заводському, 1 у Дарницькому районі м. Києва»- далі по тексту Рішення № 366/1422.

Відповідно до Рішення № 366/1422 Київська міська рада, зокрема, вирішила:

- припинити товариству з обмеженою відповідальністю "Енранзалізобетон" право користування частиною земельної ділянки площею 0,3682 га, необхідної для будівництва вул. Здолбунівської та інших соціальних потреб, відведеної відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.08.97 N 1217 "Про надання відкритому акціонерному товариству "Енранзалізобетон" земельної ділянки для експлуатації та обслуговування будівель і споруд по виготовленню залізобетонних та столярних виробів у пров. Заводському, 1 у Харківському районі", право користування якою посвідчено договором на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 20.11.97 N 90-5-00029 (лист-згода ТОВ "Енранзалізобетон" від 05.03.2009 N 3/09-П), та перевести земельну ділянку площею 0,2256 га до земель запасу промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення та площею 0,1426 га - до земель запасу житлової та громадської забудови (пункт 1);

- затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок товариству з обмеженою відповідальністю "Енранзалізобетон" для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-бізнесового комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення у пров. Заводському, 1 у Дарницькому районі м. Києва (пункт 3);

- дозволити змінити цільове призначення земельної ділянки площею 5,7015 га у пров. Заводському, 1 у Дарницькому районі м. Києва, право користування якою посвідчено договором на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 20.11.97 N 90-5-00029, і використовувати її для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-бізнесового комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення (пункт 4)

- внести зміни до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.08.97 N1217 "Про надання відкритому акціонерному товариству "Енранзалізобетон" земельної ділянки для експлуатації та обслуговування будівель і споруд по виготовленню залізобетонних та столярних виробів у пров. Заводському, 1 у Харківському районі" в частині площі та цільового призначення земельної ділянки, що надається в оренду, з урахуванням пунктів 1 та 4 цього рішення (пункт 5);

- передати товариству з обмеженою відповідальністю "Енранзалізобетон" як компенсацію за вилучену земельну ділянку, за умови виконання пункту 9 цього рішення, в довгострокову оренду до 2022 року земельні ділянки загальною площею 0,482 га, в тому числі площею 0,122 га в межах червоних ліній, для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-бізнесового комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення у пров. Заводському, 1 у Дарницькому районі м. Києва за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування (пункт 6);

- оформити товариству з обмеженою відповідальністю "Енранзалізобетон" шляхом внесення змін до договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 20.11.97 N 90-5-00029 право користування, з правом подальшого викупу, земельними ділянками загальною площею 6,184 га для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-бізнесового комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення у пров. Заводському, 1 у Дарницькому районі м. Києва, з них:

- площею 0,482 га - за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування;

- площею 5,702 га - за рахунок частини земель, відведених відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.08.97 N 1217 "Про надання відкритому акціонерному товариству "Енранзалізобетон" земельної ділянки для експлуатації та обслуговування будівель і споруд по виготовленню залізобетонних та столярних виробів у пров. Заводському, 1 у Харківському районі" та право користування якими посвідчено договором на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 20.11.97 N 90-5-00029 (пункт 7);

- Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) внести зміни до договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 20.11.97 N 90-5-00029 в частині площі, меж та цільового призначення земельних ділянок та надання товариству з обмеженою відповідальністю "Енранзалізобетон" права викупу орендованих земельних ділянок з урахуванням пунктів 1, 4, 6, 7 цього рішення (пункт 8).

Таким чином, позивач стверджує, що зміни до договору оренди землі відповідно до Рішення № 266/1422 мають стосуватися тільки площі, меж, цільового призначення земельних ділянок та надання ТОВ «Енранзалізобетон»права викупу орендованих земельних ділянок.

За замовленням ТОВ «Енранзалізобетон»товариством з обмеженою відповідальністю «Стафед»була розроблена технічна документація із землеустрою щодо внесення змін Договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 20.11.97 р. № 90-5-00029 та в жовтні 2009 р. передана до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

Позивач надіслав Відповідачам пропозицію від 04.01.2011 р. за вих. № 01/11-П та повторну пропозицію від 25.01.2011р. за вих. № 03/11-П укласти договір про внесення змін Договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 20.11.97 р. № 90-5-00029 оренди на виконання рішення Київської міської ради від 23 квітня 2009 року № 366/1422.

Відповідач - Київська міська рада направлений Позивачем договір про внесення змін Договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 20.11.97 р. № 90-5-00029 не підписав, зауважень щодо умов цього договору Позивачу не надіслав, будь-якої відповіді на пропозицію Позивача не надав, а відповідач-2 відповідно не зареєстрував договір про внесення змін до договору, чим відповідачі порушили за твердженням позивача його право на отримання права користування земельною ділянкою.

Відповідачі в запереченнях на позов вказали, що взаємного волевиявлення сторін на укладення договору про внесення змін до договору не відбулося, оскільки сторонами не було погоджено такої істотної умови договору як орендна плата із зазначенням її розміру. Крім того, відповідачі посилаються на те, що відносини набуття та реалізації права користування земельною ділянкою не відносять до предмету регулювання Господарського кодексу України, що визначено, зокрема у ст. 4 ГК України та ст. 2 Закону України «Про оренду землі», а тому порядок укладання господарських договорів, встановлений ст. 181 ГК України не застосовується до договору оренди, предметом якого є земельна ділянка. Відповідач-2 вказав, що редакція договору про внесення змін до договору, викладена у первісно поданій позовній заяві, не відповідає вимогам чинного законодавства України в частині орендної плати, яка повинна бути змінена, у зв'язку із зміною цільового призначення, площі та конфігурації земельної ділянки.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача з урахуванням поданих змін до позовної заяви підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

За змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 ЦК України, статей 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог Земельного кодексу України (ЗК України), спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності).

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Підстави набуття прав на землю визначені розділом IV ЗК України.

Відповідно до частини 1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Таким чином, виходячи зі змісту наведених вище норм законодавства, після прийняття органом державної влади або місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки у власність або в користування, затвердження результатів аукціону, укладення відповідної цивільно-правової угоди, набуття права власності на житловий будинок, будівлю, споруду особа має право на одержання земельної ділянки у власність або в користування і право вимагати оформлення документів, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою. (даний висновок суду підтверджується також викладеним у п. 2.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року N 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»).

Судом встановлено, що Київською міською радою було прийнято Рішення від 23 квітня 2009 року № 366/1422 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Енранзалізобетон" земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-бізнесового комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення у пров. Заводському, 1 у Дарницькому районі м. Києва», тобто уповноваженим органом місцевого самоврядування здійснено волевиявлення щодо розпорядження земельними ділянками, що належать до комунальної власності шляхом надання їх в оренду позивачеві. Дане Рішення № 366/1422 є індивідуальним актом органу місцевого самоврядування, якими реалізовано волевиявлення територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з якого виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки.

Таке волевиявлення повинно бути оформлено як вказано про те у п. 7 Рішення № 366/1422 шляхом внесення змін до договору на право тимчасового довгострокового користування землею ( в тому числі на умовах оренди) від 20.11.1997 року за № 90-5-00029.

Статтею 124 Земельного кодексу України п передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за проектами відведення на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Норма аналогічного змісту міститься у частині 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі».

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України). Відповідно до ч. 5 ст. 126 ЗК України, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем на виконання Рішення № 366/1422 було замовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Стафед»розроблення технічної документації із землеустрою.

ТОВ «Стафед»за замовленням позивача була розроблена технічна документація із землеустрою щодо внесення змін Договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 20.11.97 р. № 90-5-00029 та в жовтні 2009 р. вказана документація передана до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

Проте, як зазначають відповідачі у відзивах, долучених до матеріалів справи, сторони договору не можуть дійти згоди щодо такої істотної умови договору як розмір орендної плати, оскільки в редакції договору про внесення змін до договору, запропонованій позивачем, питання орендної плати взагалі не вирішено, тобто її розмір залишається у вигляді одного земельного податку (як встановлено умовами договору від 20.11.1997р. за № 90-5-00029), що не відповідає чинному законодавств (ст. 288 Податкового кодексу України та рішенню Київської міської ради від 14.05.2010 № 793/4231), то договір про внесення змін до договору не було укладеного сторонами.

Таким чином, причиною спору у справі стало не досягнення згоди між сторонами щодо істотної умови договору про внесення змін до договору в частині узгодження розміру орендної плати, що є переддоговірним спором щодо укладення договору на підставі акту органу місцевого самоврядування (який є волевиявленням територіальної громади).

За таких обставин, даний спір є підвідомчим господарському суду, про що роз'яснено у п.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року N 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».

Згідно з ч. 1 ст. 649 ЦК України, розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

Аналогічна норма викладена у частині 1 статті 187 Господарського кодексу України, відповідно до якої спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Відповідно до ст. 654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до п. 2.18 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року N 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.

В процесі розгляду справи судом, 26.05.2011р. відповідачем-2 надано проект договору про внесення змін до договору, а позивачем в судовому засіданні 08.06.2011р. надано заяву про зміну позову разом з доказами направлення відповідачам проекту договору про внесення змін до договору, в якому зокрема враховано пропозиції відповідачі щодо розміру орендної плати. Однак, суду на момент розгляду справи не надано доказів підписання сторонами у встановленому порядку договору про внесення змін до договору, а отже врегулювання спору сторонами.

Як встановлено п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року N 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Оскільки відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України.

У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідно до ст. 188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідачі доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надали.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскільки матеріалами справи доведено волевиявлення Київської міської ради на надання в користування позивачеві визначених Рішенням № 366/1422 земельних ділянок шляхом внесення змін до раніше укладеного договору оренди землі, та сторонами не досягнуто в добровільному порядку згоди щодо всіх істотних умов договору про внесення змін до договору, то позивачем відповідно до вимог чинного законодавства зазначених вище вірно обрано такий спосіб захисту як внесення змін до договору шляхом визнання укладеним договору про внесення змін до договору, оскільки внесення змін до договору можливо тільки шляхом укладення саме договору (додаткової угоди) про внесення змін до раніше укладеного договору.

Суд також зазначає, що проект договору про внесення змін до договору, викладений у заяві , зареєстрованій судом 07.06.2011р. в частині розміру орендної плати повністю відповідає розміру орендної плати, що була викладена у редакції, наданій відповідачем-2 у судовому засіданні 26.05.2011р. Такий розмір Орендної плати також повністю відповідає вимогам діючого на момент вирішення спору законодавства, а саме Постановам Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 року № 1724 та від 03.03.2004 року за № 220, рішенню Київської міської ради від 30.12.2010 № 573/5385, статті 21 Закону України «Про оренду землі»та ст. 288 Податкового кодексу України.

За таких обставин, позовні вимоги позивача про внесення змін до договору шляхом визнання укладеним договору про внесення змін до договору в редакції, запропонованій позивачем в заяві, поданій до суду 07.06.2011р., є обґрунтованими, такими, що відповідають чинному законодавству, позивачем вірно обрано спосіб захисту, а отже заявлені позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язання зареєструвати договір про внесення змін до договору оренди земельних ділянок з усіма додатками, у встановленому порядку, то суд приходить до висновку, що вони також підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України). Відповідно до ч. 5 ст. 126 ЗК України, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Згідно статті 18 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Отже, чинне законодавство пов'язує виникнення права користування земельної ділянки саме з державною реєстрацією договору оренди, обов'язки здійснення якої покладено на відповідача-2.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»( в редакції від 11.02.2010р.), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно -офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

До остаточного формування вказаного Державного реєстру, на момент розгляду справи, відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 р. N182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.

Також, відповідно до рішення Київради від 29 травня 2003 року N433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту "з" статті 9 та пункту "є" статті 184 Земельного кодексу України.

Таким чином, до вчинення відповідачем-2 дій щодо реєстрації договору про внесення змін до договору оренди, не відбудеться офіційного визнання та підтвердження прав позивача, що унеможливить поновлення прав позивача на право користування земельною ділянкою, які підлягають поновленню шляхом вирішення даного переддоговірного спору.

Отже, суд приходить до висновку, що вимога про реєстрацію прав шляхом вчинення реєстрацію відповідного договору є похідною та не може розглядатися окремо від позову про внесення змін до договору оренди земельною ділянки.

При цьому, суд зазначає, що у разі встановлення факту порушення відповідачем-1 прав позивача на внесення змін до договору оренди земельної ділянки на підставі прийнятого рішення Київської міської ради про внесення таких змін, відповідач-2 як орган, на який на даний момент покладено обов'язок реєстрації таких договорів, позбавлений можливості здійснити реєстрацію такого договору, в зв'язку з його відсутністю. При цьому реєстрація рішення суду про внесення змін до договору чинним законодавством не передбачена, що позбавляє позивача виконання обов'язку щодо реєстрації прав на нерухоме майно, від якого залежить офіційне визнання та підтвердження прав.

За таких обставин, вимога про зобов'язання відповідача-2 зареєструвати договір про внесення змін до договору оренди підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 49 ГПК України в разі задоволення позову судові витрати підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 187, 188 ГК України, ст.ст. 626, 632, 649, 654 ЦК України, Законом України «Про оренду землі», суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги з урахуванням поданих 07.06.2011р. змін задовольнити повністю.

2. Внести зміни до Договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 20.11.97 р. № 90-5-00029 шляхом визнання укладеним Договору про внесення змін до договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на правах оренди) від 20.11.97 р. № 90-5-00029 в редакції, запропонованій Товариством з обмеженою відповідальністю „Енранзалізобетон" наступного змісту:

«Договір про внесення змін до договору

на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди)

Київська міська рада (місцезнаходження: м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36, ідентифікаційний код 22883141, зареєстрована Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 02.06.1992 року за № 1 074 120 0000 007314) - далі у тексті -„Орендодавець" в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»- з однієї сторони, та

Товариство з обмеженою відповідальністю «Енранзалізобетон»(місцезнаходження: м. Київ, пров. Заводський, 1, ідентифікаційний код 05422935 зареєстроване Дарницькою районною у місті Києві державною адміністрацією 29.03.2004 за № 1 065 120 0000 001422, Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 № 119250) - правонаступник відкритого акціонерного товариства «Енранзалізобетон»- далі у тексті - „Орендар", в особі Директора Щедріна Олександра Миколайовича (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1), який діє на підставі Статуту Товариства, нову редакцію якого зареєстровано Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією 01.04.2009 року за № 10651050003001422 та Протоколу Загальних зборів учасників Товариства від 01.02.2009 року, - з другої сторони, керуючись рішенням Київської міської ради від 23.04.2009 року № 366/1422 домовились внести зміни і доповнення до договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди), укладеного між Київською міською державною адміністрацією та відкритим акціонерним товариством «Енранзалізобетон»і зареєстрованого у книзі договорів на право тимчасового користування землею 20.11.1997 за № 90-5-00029 (далі у тексті - Договір користування), а саме:

1. Внести зміни до пункту 1.1. Договору користування, замінивши слова та цифри «земельну ділянку загальною площею 60696 кв. м в тому числі: промислова капітальна 1-2 поверхова забудова - 9224 кв. м, промислова допоміжна та прилегла територія - 36853 кв. м., газони з деревами - 2183 кв. м., залізничне полотно - 12100 кв. м., інші відкриті землі -336 кв. м. згідно з планом користування, що додається»

словами та цифрами «земельні ділянки загальною площею 6,1832 (шість цілих одна тисяча вісімсот тридцять дві десятитисячних) га, з них:

- Земельна ділянка (кадастровий номер 8000000000:90:176:0001) площею 4,8032 (чотири цілих вісім тисяч тридцять дві десятитисячних) га;

- Земельна ділянка (кадастровий номер 8000000000:90:176:0120) площею 1,1326 (одна ціла одна тисяча триста двадцять шість десятитисячних) га;

- Земельна ділянка (кадастровий номер 8000000000:90:176:0123) площею 0,1256 (нуль цілих одна тисяча двісті п'ятдесят шість десятитисячних) га;

- Земельна ділянка (кадастровий номер 8000000000:90:176:0124) площею 0,1218 (нуль цілих одна тисяча двісті вісімнадцять десятитисячних) га в межах червоних ліній, згідно з планами, що додаються».

2. Внести зміни до пункту 1.2. Договору користування, замінивши слова «Земельна ділянка»словами «Земельні ділянки», замінивши цифри та слова «60696 кв. м. для експлуатації та обслуговування будівель і споруд по виготовленню залізобетонних та столярних виробів у пров. Заводському, 1 у Харківському районі»цифрами та словами «6,1832 га для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-бізнесового комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення у пров. Заводському, 1 у Дарницькому районі м. Києва з правом подальшого викупу».

3. Внести зміни до пункту 2.1. Договору користування, виклавши його в наступній редакції:

„2.1. Плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати.

Річна орендна плата за земельні ділянки встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від їх нормативної грошової оцінки на період будівництва об'єкта.

Після введення об'єкта в експлуатацію річна орендна плата за земельні ділянки встановлюється відповідно до рішення Київської міської ради від 30.12.2010 № 573/5385 „Про бюджет міста Києва на 2011 рік" або рішення Київської міської ради, яке буде діяти на момент введення об'єкта в експлуатацію.

Орендна плата вноситься землекористувачем рівними частками за податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33213812700003, КЕКД 13050200 у ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК у Дарницькому районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077885. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов'язані з виконанням Договору користування, вирішуються землекористувачем в установленому законодавством України порядку.

Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору користування. Землекористувач зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати".

4. Підпункт (а) пункту 3.2. Договору користування доповнити абзацам наступної редакції:

«- землекористувач має право викупу орендованих земельних ділянок».

5. Підпункт (б) пункту 3.2. Договору користування доповнити абзацами наступної редакції:

«- землекористувач зобов'язаний виконувати вимоги рішення Київської міської ради від 23.04.2009 № 366/1422»,

«- землекористувач зобов'язаний завершити забудову земельних ділянок в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку, але не пізніше, ніж через три роки з моменту державної реєстрації цього Договору".

6. Згідно з витягами з технічної документації Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) нормативна грошова оцінка становить:

- земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:90:176:001 - 13985920 (тринадцять мільйонів дев'ятсот вісімдесят п'ять тисяч дев'ятсот двадцять) грн. 19 коп. (витяг з технічної документації № Ю-32822/2011 від 12.05.2011 року № 267);

- земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:90:176:0120 - 3297895 (три мільйони двісті дев'яносто сім тисяч вісімсот дев'яносто п'ять) грн. 82 коп. (витяг з технічної документації № Ю-32807/2011 від 06.05.2011 року № 270);

- земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:90:176:0123 - 365721 (триста шістдесят п'ять тисяч сімсот двадцять одну) грн. 10 коп. (витяг з технічної документації № Ю-32805/2011 від 06.05.2011 року № 269);

- земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:90:176:0124 - 354 656 (триста п'ятдесят чотири тисячі шістсот п'ятдесят шість) грн. 29 коп. (витяг з технічної документації № Ю-32806/2011 від 06.05.2011 року № 268).

7. Договір набуває чинності з дня його державної реєстрації.

8. Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.

9. Керуючись принципом свободи договору, закріпленим в ст. 6 Цивільного кодексу України, приписами ст. 207 Цивільного кодексу України, сторони досягли згоди, що даний договір може бути підписаний уповноваженими посадовими особами сторін як власноручно, так у будь-який інший спосіб, не заборонений чинним законодавством України.

10. Сторонам роз'яснено зміст ст.ст. 18, 20 Закону України „Про оренду землі" та ст. 125 Земельного кодексу України.

11. Витрати, пов'язані з нотаріальним посвідченням цього Договору, сплачує товариство з обмеженою відповідальністю «Енранзалізобетон».

12. Цей Договір з планами земельних ділянок, кадастровими планами земельних ділянок, актом визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), актом приймання-передачі земельних ділянок є невід'ємною частиною Договору користування і складений у трьох примірниках. Один примірник - для зберігання у товариства з обмеженою відповідальністю «Енранзалізобетон», один - для Київської міської ради (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), один - для зберігання у справах приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5.»

3. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код ЄДРПОУ 26199097) здійснити державну реєстрацію Договору про внесення змн до договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на правах оренди) від 20.11.1997р. № 90-5-00029.

4. Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул.. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141, з будь-якого рахунку виявленого державним виконавцем) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енранзалізобетон»(02081, м. Київ, Заводський провулок, 1, код ЄДРПОУ 05422935) 42,50 (сорок дві) грн.. 50 коп. витрат по сплаті державного мита та 118,00 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код ЄДРПОУ 26199097, з будь-якого рахунку виявленого державним виконавцем) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енранзалізобетон»(02081, м. Київ, Заводський провулок, 1, код ЄДРПОУ 05422935) 42,50 (сорок дві) грн.. 50 коп. витрат по сплаті державного мита та 118,00 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

6. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

7. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Г.П. Бондаренко

Рішення підписано 16.06.2011р.