Постанова від 05.07.2011 по справі 2а-15813/10/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-15813/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О.

Суддя-доповідач: Василенко Я.М

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" липня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Гоцику О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2011 у справі за його адміністративним позовом до начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України про визнання протиправним рішення, скасування наказу від 30.10.2010 № 819 в частині, -

ВСТАНОВИВ:

04.11.2010 позивач звернувся до суду першої інстанції із позовом про визнання рішення щодо призначення позивача на нижчу посаду без дотримання вимог нормативно-правових актів, які регламентують порядок проходження військової служби, протиправним та скасування п. 5 наказу начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 30.10.10 № 819, як незаконний.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2011 у позові відмовлено повністю.

Не погоджуючись із зазначеною постановою позивачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати її, як таку, що прийнята із порушенням норм матеріального та процесуального права, та визнати незаконним на час видання п. 5 наказу начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 30.10.10 № 819.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши у засіданні апеляційного суду доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із вимогами ч. 2 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України та іншими нормативно-правовими актами.

Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.08 № 1153/2008, визначається порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

Відповідно до вимог пункту 81 Положення призначення на посади осіб офіцерського складу здійснюється посадовими особами відповідно до Номенклатури посад для призначення офіцерського складу, яка затверджується Міністром оборони України.

Номенклатура посад для призначення осіб офіцерського складу, державних службовців та працівників Збройних Сил України наказами по особовому складу, затверджена наказом Міністра оборони України від 03.06.09 № 276.

Відповідно до Номенклатури начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України має право приймати кадрові рішення стосовно осіб офіцерського складу із штатною категорією посад «полковник»(«капітан 1 рангу»).

Полковник юстиції ОСОБА_2 проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді начальника управління правового забезпечення - помічника командувача сил підтримки Збройних Сил України з правової роботи (шпк «полковник юстиції», ВОС - 8503002, посадовий оклад 1845 грн.)

Згідно вимог директиви Міністра оборони України від 18.06.10 № Д-322/1/08 «Про проведення організаційних заходів з Командуванням Сил підтримки Збройних Сил України та підпорядкованими військовими частинами (установи) у 2010 році»Командування сил підтримки Збройних Сил України підлягало розформуванню, а посада, на якій проходив військову службу позивач підлягала скороченню в термін до 31.10.10.

Пунктом 5 наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 30.10.10 № 819 полковника юстиції ОСОБА_2, призначено на нижчу посаду - помічник командувача Об'єднаного оперативного командування з правової роботи - начальник групи правового забезпечення Об'єднаного оперативного командування Збройних Сил України у зв'язку із проведенням організаційних заходів на підставі директиви Міністра оборони України від 18.06.10 № Д-322/1/08.

Згідно із вимогами пункту 82 Положення військовослужбовці призначаються на нижчі посади у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду.

Посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачено вище військове звання, ніж за займаною посадою, а за умови рівних військових звань - більший посадовий оклад. У разі коли штатом (штатним розписом) передбачено два військові звання або диференційовані посадові оклади, до уваги береться вище військове звання або більший посадовий оклад.

Отже, пунктом 82 Положення визначено, що посади співвідносяться за військовими званнями, а за умови рівних військових звань - за посадовими окладами.

Станом на 29.10.10 рівнозначних посад у Збройних Силах України для призначення полковника юстиції ОСОБА_2 не було.

Пунктом 118 Положення визначено, що під час проведення організаційно-штатних заходів у разі неможливості призначення військовослужбовців, які вивільняються, на рівнозначні посади вони призначаються на нижчі посади (не більш як на один ступінь) або зараховуються у розпорядження відповідного командира.

Згідно підпункту 1 пункту 116 Положення зарахування у розпорядження відповідного командира допускається у разі якщо до кінця встановленого строку проведення організаційних заходів не вирішено питання щодо дальшого службового використання вивільнених військовослужбовців.

Відповідно до пункту 83 Положення переміщення військовослужбовців по службі здійснюється, як правило, без зарахування їх у розпорядження відповідних командирів.

Згідно пункту 4.27 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.09 № 170, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.05.09 за № 438/16454 у разі призначення військовослужбовця, який перебуває у резерві для просування по службі, на нижчу посаду у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів за ним до наступного оцінювання зберігається право призначення на вищу посаду, визначену у резерві.

Нижчими на один ступінь посадами, на які може бути призначений військовослужбовець у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, вважаються посади, рівнозначні найближчій нижчій посаді у конкретному підрозділі, де проходив службу військовослужбовець до проведення організаційних заходів.

Судом першої інстанції безпідставно зазначено, що посада, на яку призначено позивача за оскаржуваним наказом, є нижчою відносно попередньо займаної посади, але за штатним розписом та посадовим окладом відповідає найближчій нижчій посаді в Управлінні правового забезпечення Командування сил підтримки Збройних Сил України. Посадовий оклад, встановлений для найближчої нижчої посади в Управлінні правового забезпечення Командування сил підтримки Збройних Сил України становить 1500 грн., хоча це не відповідає дійсності.

Так, судом першої інстанції не враховано документальні докази по справі, відповідно до яких найближча нижча посада після начальника управління правового забезпечення - помічника командувача сил підтримки Збройних Сил України з правової роботи з посадовим окладом 1845 грн., яку займав позивач, є начальник відділу-заступник начальника управління правового забезпечення Командування сил підтримки Збройних Сил України з посадовим окладом 1790 грн., що підтверджується матеріалами справи, а саме:

- витягом зі штату № 01/069 - Командування сил підтримки Збройних Сил України станом на 28.10.10, яким підтверджено наявність посад начальника управління правового забезпечення - помічника командувача сил підтримки Збройних Сил України з правової роботи з посадовим окладом 1845 грн., начальника відділу -заступника начальника управління правового забезпечення Командування сил підтримки Збройних Сил України з посадовим окладом 1790 грн. та начальника відділу управління правового забезпечення з посадовим окладом 1500 грн. (а. с. 82);

- довідкою Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України від 03.02.11 № 322/1/71 щодо розміру посадового окладу 1790 грн. начальника відділу -заступника начальника управління правового забезпечення Командування сил підтримки Збройних Сил України (а. с. 95);

- повідомленням Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України від 03.02.11 № 322/1/72 на мій інформаційний запит щодо розміру посадового окладу 1790 грн. начальника відділу -заступника начальника управління правового забезпечення Командування сил підтримки Збройних Сил України (а. с. 100);

- роздавальною відомістю виплати грошового забезпечення військовослужбовцям за вересень 2010 року, у якій зазначено посади згідно штату управління правового забезпечення Командування сил підтримки Збройних Сил України з посадовими окладами - начальник управління 1845 грн., начальник відділу-заступник начальник управління 1790 грн., начальник відділу 1500 грн. (а. с. 71);

- повідомленням начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 22.08.06 № 322/1/4678 щодо виконання вимог директиви Міністра оборони України від 25.07.06 № Д-322/1/010 з переліком змін до штату № 01/069 - Командування сил підтримки Збройних Сил України (а. с. 76-79), які було введено в дію з 31.08.06, згідно яких було введено у повному складі Управління правового забезпечення, у штаті якого передбачено посаду начальник відділу - заступник начальника управління з посадовим окладом 1790 грн. (відповідно до наказу Міністра оборони України від 30.12.07 № 707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України» -а. с. 80-81).

До того ж, із копії листа-відповіді директора Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 30.03.2011 № 2261/1/1215 на звернення ОСОБА_2 вбачається, що відповідно до повідомлення Головного управління оборонного та мобілізаційного планування ГШ ЗС України від 03.02.2011 № 322/1/72, найближчою нижчою посадою до посади, яку обіймав ОСОБА_2 (начальник управління), була посада начальника відділу -заступник начальника управління зі штатно-посадовою категорією «полковник юстиції»і посадовим окладом 1790 грн., не нижче якої його можна було призначити.

Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідачем не надано доказів того, що вподальшому відбувались зміни щодо посадового окладу за даною посадою.

З огляду на викладене, п. 5 наказу начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 30.10.10 № 819 позивач протиправно був призначений на посаду помічника командувача Об'єднаного оперативного командування з правової роботи - начальника групи правового забезпечення Об'єднаного оперативного командування Збройних Сил України зі штатно-посадовою категорією «полковник юстиції»і посадовим окладом 1580 грн., оскільки згідно п. 82 Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджено Указом Президента України від 10.12.08 № 1153/2008 посади співвідносяться за військовими званнями, а за умови рівних військових звань - за посадовими окладами. При цьому, посадовий оклад позивача повинен становити не нижче 1790 грн., а не 1500 грн., як помилково вважав відповідач та суд першої інстанції.

При цьому, відповідачем в порушення вимог ч. ч. 1, 2 статті 71 КАС України не надано жодних доказів на спростування правомірності позовних вимог.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2011 -задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2011 -скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати п. 5 наказу начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 30.10.10 № 819 з часу його видання.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий:

Судді: