Справа: № 2а-2027/10/0670 Головуючий у 1-й інстанції: Хаюк С.М.
Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.
Іменем України
"30" червня 2011 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Горяйнова А.М.,
суддів - Мамчура Я.С. та Шостака О.О.,
при секретарі - Лосік Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Коростенського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26 травня 2010 року у справі за адміністративним позовом Коростенського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді до Управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі Житомирської області про скасування рішення, -
У березні 2010 року Коростенський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді звернувся до суду з позовом, у якому просив скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі Житомирської області № 09.612 від 05 лютого 2010 року про нарахування штрафних санкцій та пені.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26 травня 2010 року в задоволенні вказаного адміністративного позову було відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що Коростенський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді є бюджетною організацією і фінансується виключно за рахунок коштів місцевого бюджету, тому сплачує страхові внески до органів пенсійного фонду по мірі надходження коштів на вказані цілі від УПСЗН Коростенської РДА Житомирської області. З огляду на викладене позивач вважає, що в його діях відсутня вина у невчасній сплаті страхових внесків.
Представник позивача під час судового засідання підтримала свою апеляційну скаргу та просила суд її задовольнити з підстав, викладених в ній.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, явку свого представника в судове засідання не забезпечив. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь представника відповідача в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Коростенського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді - залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26 травня 2010 року -без змін виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог Коростенського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді суд першої інстанції виходив з того, що у разі прострочення стоків сплати страхових внесків до боржників у відповідності до ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»застосовуються штрафні санкції та нараховується пеня.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Судом встановлено, що у період з 20 січня 2009 року по 29 січня 2010 року позивач сплачував страхові внески до Управління Пенсійного фонду України в Народницькому районі Житомирської області із порушенням встановленого строку.
У зв'язку з цим рішенням Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира № 09.612 від 05 лютого 2010 року до позивача було застосовано штрафні санкції на загальну суму 137 грн. 50 коп. та нарахована пеня на суму 08 грн. 09 коп.
Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на те, що заборгованість по сплаті страхових внесків виникла не з його вини, оскільки Коростенський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді є неприбутковою організацією і кошти на сплату страхових внесків із виплат, передбачених ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»отримує від УПСЗН Коростенської РДА Житомирської області. Ненадходження на рахунки позивача коштів, призначених для перерахування до органів Пенсійного фонду України, призвели дол. несвоєчасної сплати страхових внесків.
Як було вірно встановлено судом першої інстанції, наведені позивачем обставини не звільняють його від обов'язку своєчасно сплачувати страхові внески та не звільняють від відповідальності за прострочення строків їх сплати.
У відповідності до абз. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхові внески до солідарної системи для роботодавця нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Згідно ч. 6 ст. 19 вказаного Закону страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно п. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
З огляду на те, що позивач порушував строки сплати до Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира страхових внесків, колегія суддів вважає, що до Коростенського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді було правомірно застосовано штрафні санкції та пеню, а рішення № 09.612 від 05 лютого 2010 року винесено у повній відповідності до ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, доводи апеляційної скарги Коростенського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 26 травня 2010 року, та не можуть бути підставами для її скасування.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Коростенського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді - залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26 травня 2010 року -без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Коростенського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді - залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26 травня 2010 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.М. Горяйнов
Судді Я.С. Мамчур
О.О. Шостак
Ухвала складена в повному обсязі 05 липня 2011 року.