Постанова від 24.06.2011 по справі 2а-1901/11/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" червня 2011 р. Справа № 2a-1901/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Тимощука О.Л.

при секретарі Маковійчук С.М.

за участю: позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Пенделя О.Я.,

представника третьої особи - Вдовіна Р.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області в особі начальника Варцаби В.М.,

третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області

про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

28.03.2011 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області в особі Варцаби В.М., третьої особи на стороні відповідача -Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання до вчинення дій.

Ухвалою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 06.05.2011 року справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління МВС України в Івано-Франківській області в особі начальника Варцаби В.М., третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним рішення начальника УМВС про зменшення грошового забезпечення та зобов'язання до вчинення дій, в порядку, передбаченому статтею 22 Кодексу адміністративного судочинства України, передано на розгляд Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що начальником управління МВС України в Івано-Франківській області (надалі -відповідач) прийняте рішення, шляхом видачі довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 (надалі також -позивач) для проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахунку пенсії станом на 01.01.2008 року, внаслідок чого основний розмір пенсії позивача зменшився з 3129 грн., до 2474 грн., а тому є протиправним та таким, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

В судовому засіданні позивач позов підтримав повному обсязі, суду пояснив, що на підставі виданої довідки УМВС України в Івано-Франківській області його грошове забезпечення зменшене з 3129 грн., до 2474 грн.. В зв'язку з цим основний розмір пенсії зменшився на 655 грн. Вказаною довідкою безпідставно зменшені розміри додаткових надбавок та премії в порівняні з 2005 роком. Додатково зазначав, що перерахунок пенсії ґрунтувався на вимогах пункту 5 «Порядку проведення перерахунку пенсій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, яка вступила в законну силу тільки 20.02.2008р., а тому виходячи із конституційних принципів незворотності законів в часі, не могла мати застосування до правовідносин, що мали місце 01.01.2008 року. Просив визнати протиправним рішення начальника УМВС в Івано-Франківській області щодо зменшення грошових надбавок та в цілому грошового утримання, з якого проводиться перерахунок його пенсії, та зобов'язати відповідача провести перерахунок його грошового забезпечення станом на 01.01.2008 р., в якому врахувати надбавки отримані до проведення вказаного перерахунку пенсії.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, вважає його безпідставним. Суду пояснив, що довідку про визначення розміру грошового забезпечення позивача складено у відповідності до постанови КМУ за № 45 від 13.02.2008 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу», яка прийнята на виконання Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»та наказу МВС України №499 від 31.12.2007 р. «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №205/14896 від 12.03.2008 р. Зазначив, що відповідно до вказаного Порядку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються. Крім цього наголосив, що оскільки станом на 01.01.2008 року законодавцем не було встановлено самого порядку перерахування пенсії, а встановлено тільки порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії та грошової допомоги колишнім працівникам органів внутрішніх справ, не застосування приписів постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 р., унеможливлювало б проведення будь-якого перерахунку пенсії вказаній категорії пенсіонерів. Додатково звернув увагу суду, що позивачем пропущений строк звернення до суду, встановлений статтею 99 КАС України, а тому позовна заява підлягає залишенню без розгляду. Просив в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи на стороні відповідача проти позову заперечив, оскільки перерахунок пенсії позивачу проводився на підставі представлених відповідачем довідок, які відповідають вимогам чинного законодавства.

Вислухавши позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши подані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 1971 року по 1997 рік проходив службу в органах внутрішніх справ України.

Наказом УМВС в Івано-Франківській області від 09.12.1997 року № 198 о/с позивача звільнено з посади начальника паспортного відділення Богородчанського РВ УМВС з 15.11.1997 року за ст. 65 п. «Б»(через хворобу). Вийшовши у відставку, позивач отримав право на пенсію за вислугу років та з грудня 1997 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», йому призначено пенсію довічно.

У відповідності до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»від 09.04.1992р. №2262-12, із змінами та доповненнями (надалі також - Закон), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Згідно з частиною першою статті 51 Закону при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Судом встановлено, що з січня 2005 року позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі поданої відповідачем довідки, при цьому враховано:

- посадовий оклад 130 грн.;

- оклад за військове звання - 125 грн.;

- 40% надбавки за вислугу років - 102 грн.;

- 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань -127,50 грн.;

- 100% грошове забезпечення -357 грн.;

- 25% пенсійної надбавки -394,29грн.;

- 90% надбавки за безперервну службу -1112,21 грн.;

- 33,3% премія за місяць -781,88 грн.

Всього -3129,88 грн.

З 1 січня 2008 року набрала чинність постанова КМУ № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»та наказ МВС України № 499 від 31.12.2007 р. «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», зареєстрована в Міністерстві юстиції України за № 205/14896 від 12.03.2008 року. Вказаною постановою підвищено грошове забезпечення працівників міліції, а саме посадовий оклад та зобов'язано провести перерахунок пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ з 01.01.2008 року.

Згідно з пунктом 13 постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу», у зв'язку із якою було підвищено грошове забезпечення працівникам міліції, зокрема посадовий оклад та було проведено перерахунок пенсій пенсіонерам системи МВС, передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначають умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 01 січня 2008 року.

Таким чином підвищення грошового забезпечення працівників міліції, а саме посадового окладу згідно постанови КМУ за № 1294 від 07.11.2007 року було підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу в порядку, встановленому чинним на той час законодавством України.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначений відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», визначався Постановою КМУ за № 393 від 17.07.1992 року, яка була діючою станом на 01.01.2008р., тобто на момент виникнення в позивача права на перерахунок пенсії.

Натомість з січня 2008 року позивачу проведено перерахунок пенсії у відповідності до вимог постанови КМУ за № 45 від 13.02.2008 р., з врахуванням:

- посадового окладу - 950 грн.;

- оклад за військові звання - 125 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 430 грн.;

- надбавка за особливо важливі завдання 43% -647,15 грн.;

- премія 15% - 322,82 грн..

Всього -2474,97 грн.

Судом також встановлено, що крім основного розміру пенсії з урахуванням доплат в 2008 році, в позивача виникло право на отримання надбавки до пенсії в розмірі 494,52 грн., за проживання в гірській місцевості, дана обставина не врахована відповідачем при твердженні того, що розмір пенсії у позивача фактично не змінився в порівнянні з 2005 роком.

Як зазначалось вище та встановлено в судовому засіданні, при проведенні перерахунку відповідач керувався постановою КМУ за № 45 від 13.02.2008 р. «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393».

Суд вважає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1, з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України № 45 є протиправним з огляду на наступне.

Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. У відповідності до рішення Конституційного Суду України за № 1-7/99 від 09.02.1999 року у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Вказана постанова прийнята 13.02.2008 р., а вступила в законну силу 20.02.2008 р., однак право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.01.2008 р., до моменту прийняття постанови. Тому суд вважає, що дія даної постанови не може поширюватися на правовідносини, які передували моменту набрання нею чинності.

Аналогічний правовий висновок міститься в ухвалі Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2011 року у справі №28342/10/9104.

В частині третій статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»зазначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З приводу вказаного суд вважає за необхідне зауважити, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (ч.ч.2,3 ст.22 Конституції України). Тлумачення словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься у наведеній статті Конституції України закріплено в рішенні Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками) згідно з яким скасування конституційних прав і свобод -це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. Визначальними поняттями змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку, що стосується обсягу прав людини -це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини. При цьому Конституційний Суд України зазначив, що «загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена».

Суд також вважає безпідставним доводи відповідача з приводу пропущення позивачем строку звернення до суду, визначеного ст.99 КАС України, оскільки про неправильний перерахунок грошового забезпечення з 01.01.2008 року, позивач дізнався з листа управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області від 04.03.2011р. №5/М-5 (а.с.7,8). Вперше з позовною заявою позивач звернувся 18.03.2011 року (а.с.23), а отже строк на звернення до адміністративного суду не пропустив.

З наведеного та вказаних правових норм суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати рішення управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо зменшення грошових надбавок та в цілому грошового утримання, з якого проводилося перерахування пенсії ОСОБА_1 - протиправним.

Зобов'язати управління Міністерства внутрішніх справ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок грошового забезпечення станом на 01.01.2008 року із врахуванням надбавок, отриманих ОСОБА_1 до проведення перерахунку пенсії та направити проведений перерахунок грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано

Суддя: /підпис/ Тимощук О.Л.

Постанова складена в повному обсязі 29.06.2011 року.