Справа № 3-3243/11
05 липня 2011 року суддя Дзержинського районного суду міста Харкова ГРИГОРґЄВА А.О., розглянувши матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року, громадянки України, Дирктора Тлвариства з додатковою відповідальністю «Муніципальна страхова компанія «Захист Життя», яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1,
за ч.1 ст.185-8 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 20 травня 2011 року на підставі розпорядження заступника Генерального прокурора України № 364 від 13.05.2011 року старший прокурор відділу Генеральної прокуратури України радник юстиції Стригунов Олександр Миколайович, відряджений до прокуратури Харківської області з метою проведення перевірки дотримання вимог законодавства щодо запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.
В ході перевірки 18.05.2011 року за № 04/2/5 -141 -вих -11 за підписом заступника прокурора Харківської області старшого радника юстиції Міронова С.В. особисто генеральному директору ТДВ «МСК «Захист Життя»ОСОБА_1 було вручено запит про надання для ознайомлення у приміщенні АТЗС СК «Лемма» з наступними документами за період з 2008 року по 2011 рік: страхові угоди та угоди про перестрахування, касові та банківські документи,правила та програми здійснення фінансового моніторингу, реєстр фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, форми повідомлень про такі фінансові операції (форми 4-фм), а також повідомлення про взяття фінансової операції на облік або про відмову від взяття на облік (форма 5-фм).
18.05.2011 року ОСОБА_1 відмовила старшому прокурору відділу Генеральної прокуратури України раднику юстиції Стригунову О.М. у наданні для ознайомлення вище перелічених документів, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.185-8 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185-8 КУпАП не визнала, пояснила, що не згодна зі складеним у відношенні неї протоколом, посилаючись на відсутність у її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185-8 КУпАП.
Так, 18.05.2011 року до приміщення ТДВ «Муніципальна страхова компанія «Захист Життя»за адресою: місто Харків, вулиця Коломенська, 15, прибули працівники органів прокуратури України та повідомили присутніх співробітників ТДВ «Муніципальна страхова компанія «Захист Життя» про проведення прокуратурою Харківської області спільно з Генеральною прокуратурою України перевірки цією страхової компанії на предмет дотримання нею вимог законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму.
Серед прибулих працівників прокуратури особисто представились та надали посвідчення старший прокурор відділу Генеральної прокуратури України Стригунов О.М. та начальник відділу прокуратури Харківської області Чуб І.М.
Працівники прокуратури вручили співробітникам ТДВ «МСК «Захист Життя»запит від 18.05.2011 року за підписом заступника прокурора Харківської області щодо надання для ознайомлення працівникам прокуратури документів ТДВ «МСК «Захист Життя», вказаних у запиті, за період з 2008 року по 2011 рік, стосовно дотримання ТДВ «МСК «Захист Життя»вимог законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.
В момент прибуття працівників прокуратури посадових осіб (керівництва) ТДВ «МСК «Захист Життя»в приміщенні підприємства не було, тому вказаний запит від 18.05.2011 року був отриманий співробітником товариства на прізвище Корват О.В.
Зважаючи на відсутність посадових осіб ТДВ «МСК «Захист Життя» в приміщенні даного підприємства та великий обсяг витребуваних прокуратурою документів для перевірки, Співробітником страхової компанії Корват О.В. з прибулими працівниками прокуратури було досягнуто усної домовленості про те, що документи, які цікавлять працівників прокуратури, будуть надані для перевірки прокуратурі наступного дня. Після цього працівники прокуратури залишили приміщення ТДВ «МСК «Захист Життя».
Наступного дня, на вказаний вище запит прокуратури Харківської області від 18.05.2011 року ТДВ «МСК «Захист Життя», не відмовляючи у наданні витребуваних документів працівникам прокуратури, звернулося з листом від 18.05.2011 року за її підписом до прокуратури Харківської області, в якому просило уточнити органи прокуратури Харківської області правові підстави та приводи, визначені ст..19 Закону України «Про прокуратуру»для направлення запиту прокуратури на адресу ТДВ «МСК «Захист Життя» та витребування для ознайомлення зазначеної у запиті прокуратури інформації та документів.
Зазначений лист особисто отримав начальник відділу прокуратури Харківської області Чуб І.М.
Після особистого отримання працівниками прокуратури листа ТДВ «МСК «Захист Життя» щодо уточнення правових підстав та приводів проведення перевірки та надання для ознайомлення документів, працівники прокуратури зазначили, що посадові особи ТДВ «МСК «Захист Життя» вчиняючи дії спрямовані на ухилення від виконання законних вимог прокурора.
30.05.2011 року до приміщення ТДВ «МСК «Захист Життя» знову прибув начальник відділу прокуратури Харківської області Чуб ІМ. та склав відносно неї протокол про адміністративне правопорушення від 20.05.2011 року.
Суд, вислухавши представника прокуратури Харківської області Таркан О.М., який вважав протокол про адміністративне правопорушення від 20.05.2011 року у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.185-8 КУпАП законним, обґрунтованим та таким, що складений у відповідності до діючого законодавства України, ОСОБА_1, представника ОСОБА_1 -ОСОБА_7, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
На адресу Прокурора Харківської області 13.04.2011 року надійшло завдання Генеральної прокуратури України про проведення перевірок стану додержання законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, звернувши увагу на повноту виконання передбачених законом повноважень щодо боротьби зі злочинами цієї категорії органами внутрішніх справ, податкової міліції, а також суб'єктами первинного та державного фінансового моніторингу.
18.05.2011 року за № 04/2/5 -142 -вих -11 за підписом заступника прокурора Харківської області старшого радника юстиції Міронова С.В. співробітнику ТДВ «МСК «Захист Життя»Корват О.В. було вручено запит про надання для ознайомлення у приміщенні ТДВ «МСК «Захист Життя»з наступними документами за період з 2008 року по 2011 рік: страхові угоди та угоди про перестрахування, касові та банківські документи ,правила та програми здійснення фінансового моніторингу, реєстр фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, форми повідомлень про такі фінансові операції (форми 4-фм), а також повідомлення про взяття фінансової операції на облік або про відмову від взяття на облік (форма 5-фм).
18.05.2011 року ТДВ «МСК «Захист Життя», звернулося з листом від 18.05.2011 року до заступника прокурора Харківської області Міронова С.В., в якому просило уточнити органи прокуратури Харківської області правові підстави та приводи, визначені ст..19 Закону України «Про прокуратуру»для направлення запиту прокуратури на адресу ТДВ «МСК «Захист Життя»та витребування для ознайомлення зазначеної у запиті прокуратури інформації та документів.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про прокуратуру»предметом нагляду за дотриманням та застосуванням законів є:
1. відповідність актів, що видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та діючим законам;
2. дотримання законів про недоторканість особи, соціально -економічних, політичних, особистих прав та свобод громадян, захист їх честі та гідності, якщо законом не передбачений інший порядок захисту цих прав;
3. дотримання законів, що стосуються економічних, міжнаціональних відносин, охорони навколишнього середовища, митниці та зовнішньоекономічної діяльності.
Перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, які вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів -також за власною ініціативою прокурора.
Згідно статті 20 Закону України «Про прокуратуру»при здійсненні прокурорського нагляду за дотриманням та застосуванням законів прокурор має право: безперешкодно за посвідченням, що підтверджує займану посаду, входити до приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, підлеглості або приналежності, у військові частини, установи без спеціальних перепусток, де такі введені; мати доступ до документів та матеріалів, необхідних для проведення перевірки, в тому числі за письмовою вимогою, и таким, що містять комерційну таємницю або конфіденційну інформацію. Письмово вимагати надання в прокуратуру для перевірки вказаних документів та матеріалів, видачі необхідних довідок, в тому числі про операції та рахунках юридичних осіб та інших організацій, для вирішення питань, пов'язаних з перевіркою.
Таким чином, ТДВ «МСК «Захист Життя»не були надані для ознайомлення у приміщенні зазначеної страхової компанії документи згідно письмового запиту Прокуратури Харківської області від 18.05.2011 року, що суперечить статті 20 Закону України «Про прокуратуру», а посилання ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_7 на те, що Прокуратурою Харківської області не надано приводів та підстав для проведення перевірки спростовуються вимогами Закону України «Про прокуратуру»та матеріалами справи, відповідно до яких прокурор має право мати доступ до документів та матеріалів необхідних для перевірки, а перевірка ТДВ «МСК «Захист Життя»здійснювалася на виконання завдання Генеральної прокуратури України про проведення перевірок стану додержання законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, звернувши увагу на повноту виконання передбачених законом повноважень щодо боротьби зі злочинами цієї категорії органами внутрішніх справ, податкової міліції, а також суб'єктами первинного та державного фінансового моніторингу.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд прийшов до висновку про винність ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185-8 КУпАП та призначення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на користь держави.
Керуючись ст..185-8, 277, 278,279,280,283,284,285,287 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 185-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) гривень.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Дзержинський районний суд міста Харкова протягом 10 днів з дня винесення постанови
Строк пред'явлення постанови до виконання на протязі 3 (трьох) місяців.