Постанова від 29.06.2011 по справі 2а-3597/11/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд

вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв.

29.06.2011 р. Справа № 2а-3597/11/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Зіньковський О.А., суддів Мельник О.М., Малих О.В., при секретарі судового засідання Васильєвої А.Ю. розглянувши адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54055;

доМіністерства оборони України, Повітрофлотський пр-т 6, м.Київ, 03168;

провизнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів в сумі 188058,50грн.,

за участю представників:

від позивача: не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за відсутності позивача;

від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №220/628/д від 27.12.10р.;

Позивач звернувся до суду з вимогами визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України по невиплаті одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби ОСОБА_1, стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 188058 грн. 50 коп. без врахування податків та обов'язкових платежів.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідно п.2 статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” позивач мав отримати за рахунок коштів Державного бюджету України одноразову вихідну допомогу в розмірі 188058грн. 50коп. (а.с.3-5).

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що згідно абз.5 п.2 ст.15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” військовослужбовцям, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених цим пунктом, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали (а.с.21).

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд, -

встановив:

Постановою Верховної ради України від 10 квітня 2008 року позивача призначено безстроково у місцевих загальних судах на посади, зокрема судді військового місцевого суду Миколаївського гарнізону.

В той же час, згідно п.4 розділу XIII “Перехідні положення” Закону України “Про судоустрій і статус суддів” №2453-VI від 07.07.10р. з 15 вересня 2010 року військові суди ліквідовано.

Судді військових судів гарнізонів, апеляційних військових судів регіонів, апеляційного суду Військово-Морських Сил переводяться за їх згодою до місцевих або апеляційних судів, крім спеціалізованих, на підставі заяви про переведення за рішенням органу, який їх обрав чи призначив, зі звільненням їх з військової служби.

Наказом Міністра оборони України №1100 від 14.10.10р., відповідно до статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”№2232-XII від 25.03.92р., звільнено з військової служби у запас за п.“б” ч.7 (за станом здоров'я ) полковника юстиції ОСОБА_1, голову військового місцевого суду Миколаївського гарнізону (а.с.10).

Згідно наказу військового місцевого суду Миколаївського гарнізону №92 від 31.10.10р. на підставі наказу Міністра оборони України №1100 від 14.10.10р. полковника юстиції ОСОБА_1 голову військового місцевого суду Миколаївського гарнізону, звільненого з військової служби в запас за п.“б” ч.7 ст.26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” №2232-XII від 25.03.92р. (за станом здоров'я) постановлено виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби -35 років.

Позивачем надано суду відповідний розрахунок суми заборгованості відповідача (а.с.11-12).

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до п.2 ст.15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” №2011-XII від 20.12.91р. військовослужбовцям, які звільняються з військової служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Таким чином, у зв'язку зі звільненням позивача з військової служби останньому згідно розділу XIII “Перехідні положення” Закону України “Про судоустрій і статус суддів” №2453-VI від 07.07.10р. мало бути виплачено грошову допомогу при звільненні з військової служби в порядку і розмірі, встановлених Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

При цьому суддям військових судів гарнізонів, апеляційних військових судів регіонів, апеляційного суду Військово-Морських Сил, Військової судової колегії Верховного Суду України:

які звільнені з військової служби, виплачується грошова допомога при звільненні з військової служби в порядку і розмірі, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей";

які звільнені з посади судді і направлені для дальшого проходження військової служби до Збройних Сил України, інших військових формувань, виплачується вихідна допомога при виході судді у відставку в порядку і розмірі, встановлених цим Законом;

які звільнені з військової служби при одночасному виході у відставку з посади судді, на їх вибір виплачується грошова допомога при звільненні з військової служби в порядку і розмірі, встановлених Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, чи вихідна допомога при виході судді у відставку в порядку і розмірі, встановлених цим Законом.

Заперечення представника відповідача щодо виплати відповідної одноразової грошової допомоги Державною судовою адміністрацією, спростовується вищезазначеним п.4 розділу XIII “Перехідні положення” Закону України “Про судоустрій і статус суддів” №2453-VI від 07.07.10р., відповідно до якого визначено не лише розмір даної допомоги, а і порядок її виплати. Так, виплата військовослужбовцям зазначеної в п.2 ст.15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” №2011-XII від 20.12.91р. одноразової грошової допомоги при звільненні їх з військової служби здійснюється Міністерством оборони України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання (абз.4 п.2 ст.15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” №2011-XII від 20.12.91р.).

Відповідна позиція викладена також в листі Державної судової адміністрації України №17-8558/10 від 17.12.10р., де зазначено, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України (ст.63 даного Закону), та листі Міністерства фінансів України №31-18020-3-8/8698 від 22.12.10р. адресованого Кабінету міністрів України, Військовому місцевому суду Одеського гарнізону та Адміністрації Президента України (а.с.13-15) де зазначено, що виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку зі звільненням з військової служби здійснюється Міністерством оборони України.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суд також бере до уваги що, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у відповідності до частини 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди, незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, перевіряють їх відповідність усім зазначеним вимогам ст.2 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено суду правомірність своєї бездіяльності по невиплаті позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні позивача з військової служби. Заперечень щодо розміру та розрахунку суми виплати відповідачем також суду не надано.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими, та підлягають задоволенню.

В судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Керуючись статтями 2, 11, 71, 158, 160-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України по невиплаті одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби ОСОБА_1.

3. Стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 188058 грн. 50 коп. (сто вісімдесят вісім тисяч п'ятдесят вісім грн. 50коп.) без врахування податків та обов'язкових платежів.

4. Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 3грн. 40коп.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову може бути оскаржено в порядку передбаченому статтями 185, 186 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Одеського адміністративного апеляційного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення у судому засіданні вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Зіньковський О.А.

суддя Мельник О.М.

суддя Малих О.В.

постанова складена у повному обсязі

та підписана 04.07.2011р.