Категорія №8.1.5
Іменем України
04 липня 2011 року Справа № 2а-4280/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Прудника С.В.
при секретарі: Шматковій Д.О.
за участю сторін:
представника позивача Кравченко І.О.
представник відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Лугань» про стягнення податкового боргу ,-
25 травня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Лугань» про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника.
В судовому засіданні 04.07.2011 представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, у якій просив стягнути з відповідача суму податкового боргу за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують.
В обґрунтування позову податкова інспекція зазначила, що Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Лугань» зареєстровано виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 05.09.2002 за №12871350001000622 і внесено до ЄДРПОУ як юридична особа.
Відповідач має узгоджені податкові зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища, комунального податку, земельного податку з юридичних осіб, податку з власників транспортних засобів, податку на прибуток, податку з доходів найманих працівників, які були визначені відповідачем самостійно у податкових деклараціях (розрахунках).
Станом на 17.05.2011 за відповідачем рахується несплачений в установлені законодавством строки податковий борг, який складається з:
- податку на прибуток у розмірі 252 479,98 грн.;
- податку з доходів найманих працівників у розмірі 21 109,50 грн.;
- податку з власників транспортних засобів у розмірі 2972,00 грн.;
- комунального податку у розмірі 175,10 грн.; - збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 1558,38 грн.
У зв'язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку податкового боргу позивач звернувся з позовом до суду.
Представник позивача у судовому засіданні уточнений позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеному в позові, просив суд задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням.
Тому суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України “Про систему оподаткування” втратили чинність.
Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України “Про систему оподаткування”, які були чинні на момент виникнення спірних правовідносин.
Судом встановлено, що Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Лугань» зареєстровано виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 05.09.2002 за №12871350001000622 (а.с. 8) і внесено до Єдиного державного реєстру підприємств України, ідентифікацій код 32025450 (а.с. 9-10).
Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Лугань» перебуває на обліку як платник податків у Краснодонській ОДПІ Луганської області.
Згідно розрахунку податкового боргу (а.с. 17) станом на 17.05.2011 за підприємством рахується податковий борг, який складається з наступного.
- податковий борг з податку на прибуток в сумі 252 479,98 грн., з якої самостійно визначені у деклараціях платником податків та узгоджені податкові зобов'язання на суму 3109,00 грн., нараховані податковим органом у податкових повідомленнях - рішеннях в сумі 249 314,50 грн., пеня у розмірі 56,48 грн.;
- податковий борг з податку з доходів найманих працівників на суму 21109,50 грн., нарахований податковим органом у податковому повідомленні - рішенні №0001771740/0 від 05.11.2010.
- податковий борг з податку з власників транспортних засобів на суму 2972,00 грн., самостійно визначений відповідачем у розрахунку №4783 від 27.02.2009;
- податковий борг з комунального податку на загальну суму 175,10 грн., самостійно визначений боржником у розрахунках № 12248 від 08.05.2009; №20426 від 20.07.2009; №30461 від 19.11.2010;
- податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 106,25 грн., визначений розрахунками №№31792,31770, 31790 від 09.11.2009, та в сумі 1186,50 грн., визначений відповідачем у розрахунках №12252 від 08.05.2009, №20427 від 20.07.2009, №30467 від 28.10.2009 та нарахований податковою інспекцією у податкових повідомленнях-рішеннях від 24.11.2009 та 31.12.2010, пеня - 59,12 грн.
У зв'язку з несплатою податкового боргу на адресу відповідача були надіслані перша (від 01.11.2006 №1/48) та друга (від 10.05.2007 №2/149) податкові вимоги (а.с. 18). Податкові вимоги отримані відповідачем, в установленому порядку не оскаржені та вважаються узгодженими.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно п.5.1 ст. 5 Закону, податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 16.1.1. пункту 16.1 ст.16 вищезазначеного Закону України передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право, серед інших, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено в судовому засіданні, податковий борг підприємства, який складає 278 294,96 грн., є узгодженим та відповідачем до теперішнього часу не сплачений.
Суд вважає, що підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Лугань» про стягнення податкового боргу підлягає задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Уточнений адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Лугань» про стягнення податкового боргу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Лугань» податковий борг з податку на прибуток у розмірі 252 479,98 грн. (двісті п'ятдесят дві тисячі чотириста сімдесят дев'ять гривень 98 копійок) на р/р 31117009700134; з податку з доходів найманих працівників у розмірі 21 109,50 грн. (двадцять одна тисяча сто дев'ять гривень 50 копійок) на р/р 33215800700028; з податку з власників транспортних засобів у розмірі 2972,00 грн. (дві тисячі дев'ятсот сімдесят дві гривні) на р/р 33214807700141; з комунального податку 175,10 грн. (сто сімдесят п'ять гривень 10 копійок) на р/р 33215828700141; збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 1558,38 грн. (одна тисяча п'ятсот п'ятдесят вісім гривень 38 копійок) на р/р 33112329700141, отримував Красно донське УДК, код одержувача 24048922, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013 за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено 08 липня 2011 року.
СуддяС.В. Прудник