Категорія №11.5
Іменем України
07 липня 2011 року Справа № 2а-5168/11/1270
07 липня 2011 року справа № 2а-5168/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ципко О.В.
при секретарі -Гаркуші Ю.О.,
за участю представників:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився,
від третьої особи на боці відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області до Відділу державної виконавчої служби міського управління юстиції в м. Ровеньки, третя особа - Державне підприємство "Ровенькиантрацит" про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження,-
20 червня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області до Відділу державної виконавчої служби міського управління юстиції в м. Ровеньки, третя особа - Державне підприємство "Ровенькиантрацит" про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження 15394258.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25.09.09 року було видано виконавчий лист по адміністративній справі № 2а-20797/09/1270, виданий на виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 18.08.2009 р. про стягнення на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області з державного підприємства "Ровенькиантрацит" в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 71025,89 грн.
19.10.2009 року відділом Державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП 15394258.
04.01.2011 року відділом Державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції було винесено постанову про поновлення виконавчого провадження ВП 15394258.
31.01.2011 року відповідачем винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 15394258. Виконавче провадження було зупинено на підставі п.15 ч. 1 ст. 34 та ст. 36 Закону України „Про виконавче провадження", в зв'язку з тим, що боржник внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (Далі - Закон № 2711) його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії. Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області не відноситься до учасників розрахунків, борг відповідача, стягнутий за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18.08.2009р. Спірний борг виник унаслідок обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону № 2711.
На підставі вищевикладеного позивач просить суд скасувати постанову відділу Державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції від 31.01.11р. про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа від 25.09.2009р. № 2а-20797/09/1270.
У судове засідання представник позивача та представник третьої особи на боці відповідача не прибули, про дату, місце та час слухання справи повідомлялися належним чином, причини неявки суду не відомі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином, просив проводити розгляд справи без його участі. Надав до суду заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що на виконанні знаходиться виконавче провадження про примусове виконання виконавчого листа № 2а-20797/09/1270 від 25.09.2009 р, про стягнення з ДП «Ровенькиантрацит» на користь ВВД ФСС НВ в м. Ровеньки боргу у сумі 71025,89 грн. Відповідно до вимог статей 3, 18, 24 Закону України «Про виконавче провадження» 19.10.2009р. винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №15394258 та встановлено строк на добровільне виконання наказу до 27.10.2009 р, копії постанов направлені сторонам. Боржником постанова не виконана, тому 27.10.2009р, у відповідності до ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження», була винесена постанова про приєднання виконавчого провадження до Зведеного виконавчого провадження № 1 .
28.11.2005р. ДП «Ровенькиантрацит» внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств панивно-енергстичного комплексу» від 23.06.2005р., тому виконавче провадження зупинено 27.10.2009 р. у відповідності до вимог п.15 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження", про що винесена відповідна постанова, копії постанов про приєднання та зупинення виконавчою провадження були направлені сторонам.
01.01.2011р. термін процедури погашення заборгованості у відповідності до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005р. № 2711-ІУ сплив, тому 04.01.2011 р. у відповідності до ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем була винесена постанова про поновлення виконавчого-провадження, копії постанов направлені сторонам. 31.01.2011р., у відповідності до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" № 2940-VI, термін дії погашення заборгованості подовжено до 01.01.2013р., виконавче провадження було зупинено, відповідно до п.15 ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження», копії постанов направлені сторонам.
Дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на наступне.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що 25.09.2009 року Луганським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист по адміністративній справі № 2а-20797/09/1270, на виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 18.08.09 р. про стягнення на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області з державного підприємства "Ровенькиантрацит" в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 70699,16 грн.
19.10.2009 року відділом Державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 15394258(а.с.7).
04.01.2011 року відділом Державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції було винесено постанову про поновлення вказаного виконавчого провадження (а.с.9).
31.01.2011 року відповідачем винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 15394258 (а.с.10).
Виконавче провадження було зупинено на підставі п.15 ч. 1 ст.34 та ст. 36 Закону України „Про виконавче провадження", в зв'язку з тим, що боржник внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. № 1533 (далі - Закон № 1533), страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на порядок сплати цих внесків не поширюється податкове законодавство. Страхувальники зобов'язані перераховувати страхові внески одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці.
Частиною 2 статті 2 Закону № 2711 передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону № 2711 передбачено, що до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно з п.1.4 ст.1 Закону № 2711 до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:
- підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
- є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
- підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
- передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
- підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Таким чином, п. 1.4 ст. 1 Закону № 2711 встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606 "Про виконавче провадження" щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Дія Закону № 2711 поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в п. 1.3 ст. 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
Відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На порядок сплати цих внесків не поширюється податкове законодавство.
Таким чином, судом встановлено, що борг, стягнутий за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18.08.2009 р., виник унаслідок обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону № 2711, а тому, відповідач - відділ Державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції діяв в порушення норм чинного законодавства.
Згідно вимог ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, на підставі зазначеного, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.19 Закону України “Про виконавче провадження”, ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71, 72, 94, 158-163, 259 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області до Відділу державної виконавчої служби міського управління юстиції в м. Ровеньки, третя особа - Державне підприємство "Ровенькиантрацит" про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження задовольнити.
Скасувати постанову ВП № 15394258 від 31.01.2011 р. відділу Державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції про зупинення виконавчого провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Постанову викладено в повному обсязі та підписано 12.07.2011 року.
СуддяО.В. Ципко