Черкаський районний суд Черкаської області
Справа № 2-а-2871/11
(у порядку ст. 183-2 КАС України)
12 травня 2011 року суддя Черкаського районного суду Черкаської області у складі ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Черкаському районі Черкаської області про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ.
Позивач звернувся до суду з указаним позовом.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що одержує пенсію за віком, призначену в установі відповідача. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати. У 2010 році позивач подав заяву на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та надав всі необхідні документи. Відповідно до заяви позивача був проведений черговий перерахунок пенсії з урахуванням більшого заробітку. При цьому було безпідставно, на думку позивача, зменшено розмір пенсії шляхом застосування середнього показника заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197,91грн.) всупереч нормам пункту 4 статті 42 та пункту 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". На звернення позивача до відповідача, він отримав відповідь, що при перерахунку пенсії були дотримані норми чинного законодавства.
Таким чином, указує позивач, у зв'язку з незаконними діями відповідача, позивачеві відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.40, ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", й розмір його пенсії був безпідставно зменшений, чим порушено конституційні права на соціальний захист, визначений законодавством України.
Просить суд, визнати дії відповідача щодо перерахунку його пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік незаконними, та зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік з 06 травня 2010 року.
Відповідач надав суду письмові заперечення, згідно з якими показник заробітної плати в середньому на одну особу в Україні було застосовано за 2007 рік на підставі постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини. Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у Черкаському районі Черкаської області, продовжуючи працювати. За заявою позивача у 2010 році йому було проведено перерахунок пенсії, при цьому було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу в Україні за 2007 рік.
Згідно ч. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
В зв'язку з тим, що попередня редакція ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачала застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, визнана рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року неконституційною, Урядом України було прийнято Постанову КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою були врегульовані дані питання.
Зокрема, відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Відповідач у своїй діяльності також керується нормативними актами Кабінету Міністрів України, зокрема у даному випадку має керуватися й чинною Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». В указаній постанові чітко зазначено, що за наявної ситуації має застосовуватися показник середньої заробітної плати за рік, що передує року перерахунку пенсії, тому доводи про те, що при перерахунку пенсій має бути застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, прямо суперечать положенням Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», зокрема його п. п. 3 п. 11.
Таким чином, суддя вважає, що відповідач у даному випадку не обґрунтував правомірність своїх дій, тому вважає, що дії відповідача є незаконними.
Щодо строку давності звернення до суду, суддя вважає, що вимоги позивача мають бути задоволені в межах такого строку, а саме з 05 жовтня 2010 року, оскільки позов заявлено до суду 05 квітня 2011 року.
На підставі викладеного, ст.ст. 8, 22 Конституції України, ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 99, 100, 183-2 КАС України, суддя, -
Позовні вимоги за період до 05 жовтня 2010 року залишити без розгляду.
Позов задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України у Черкаському районі Черкаської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 у 2010 році за показниками середньої заробітної плати за 2007 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Черкаському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 05 жовтня 2010 року з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік.
Апеляційну скаргу до суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання рішення. Апеляційна скарга розглядається судом апеляційної інстанції у порядку письмового провадження, є остаточною і подальшому оскарженню не підлягає.
Суддя:ОСОБА_1