Постанова від 20.06.2011 по справі 2а/0570/6816/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2011 р. справа № 2а/0570/6816/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді

при секретарі Хлопові А.А.

за участю:

представника позивача Лошакової О.М.

представника відповідача Петриченка М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області до Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області, третя особа: державне підприємство «Макіїввугілля» про визнання дій неправомірними та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області (далі - ФСС) звернулося до суду з адміністративним позовом до Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області (далі - ДВС), третя особа: державне підприємство «Макіїввугілля» про визнання незаконними дії державного виконавця щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження стосовно виконавчих документів та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в провадженні ДВС знаходяться 10 виконавчих документів про стягнення в примусовому порядку з ДП «Макіїввугілля» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області заборгованості по страховим внескам та пені. Зазначені виконавчі документи постановою державного виконавця були об'єднані у зведене виконавче провадження № 8, провадження по якому було зупинено на підставі виданих виконавчих листів протягом 2003-2011 років місцевими судами, Адміністративними судами, Господарськими судами які були приєднані до зведеного виконавчого провадження до вирішення питання по суті.

Позивач вважає дії державного виконавця неправомірними, а постанову про зупинення виконавчого провадження такою, що підлягає скасуванню з огляду на положення п.п. 1.3, 1.4 ст. 1, ч. 2 ст. 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платника податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч. 4 ст. 18, ч. 6 ст. 20, ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з яких положення Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», на які посилається державний виконавець, поширюються на паливно-енергетичні підприємства та суб'єктів господарської діяльності щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії. Позивач не відноситься до учасників розрахунків, борг відповідача не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання). Заборгованість виникла у відповідача внаслідок несплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на що податкове законодавство не розповсюджується. Просив задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні представник позивача уточнила позовні вимоги, а саме просила скасувати постанову про зупинення виконавчого провадження № 8 від 11.02.2011 року Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області в частині наступних виконавчих листів: 2-а-6490 на суму 318256,65 грн.; 2-а-7326 на суму 1551579,59 грн.; 2-а-3171 на суму 2557905,57 грн.; 2-а-34600/08/0570 на суму 538955,05 грн.; 2-а-11738 на суму 2668414,40 грн.; 2-а-5088 на суму 257872,81 грн.; 2-а-5672 на суму 1821048,36 грн.; 2-а-11964 на суму 1618961,88 грн.; 2-а-19629 на суму 2256063,91 грн.; 2-а-6326 на суму 454260,26 грн. з підстав, викладених у позовні заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надав суду письмові заперечення на позовну заяву в яких вказав, що зведене виконавче провадження зупинено у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження» та у відділу ДВС на даний час, відсутні законні підстави для його поновлення. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи за викликом до суду не з'явився.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив.

У відповідності до вимог ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21 квітня 1999 року (у редакції, що діяла на час прийняття спірної постанови) Примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Згідно ч. 3 ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.

Тобто, з урахуванням приписів вищезазначеної норми відповідачем у даній адміністративній справі є саме Центрально-Міський відділ Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області.

Вказаний відділ ДВС є юридичною особою на підставі Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний відділ державної виконавчої служби, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 3 березня 2007 року № 83/5.

Так, 12.03.2008 року відділом ДВС були відкриті виконавчі провадження:

- 12.03.2008 року ВП № 6827322 з примусового виконання виконавчого документу № 2а-6326 про стягнення боргу зі сплати страхових внесікв на суму 454260,26 грн., яке постановою держвиконавця від 12.03.2008 було приєднано до зведеного виконавчого провадження № 8;

- 11.07.2008 року ВП № 9045082 з примусового виконання виконавчого документу № 2а-6490 про стягнення боргу зі сплати страхових внесків на суму 318256,65 грн., яке постановою держвиконавця від 11.07.2008 року було приєднано до зведеного виконавчого провадження № 8;

- 22.05.2009 року ВП № 15209665 з примусового виконання виконавчого документу № 2-а-34600/08/0570 про стягнення боргу по обов'язковим внескам на суму 538955,05 грн., яке постановою держвиконавця від 22.05.2009 року було приєднано до зведеного виконавчого провадження № 8;

- 09.07.2009 року ВП № 19334636 з примусового виконання виконавчого документу № 2-а-3171 про стягнення боргу за обов'язковими страховими внесками на суму 2557905,57 грн., яке постановою держвиконавця від 09.07.2009 року було приєднано до зведеного виконавчого провадження № 8;

- 03.09.2009 року ВП № 19338509 з примусового виконання виконавчого документу № 2-а-7326 про стягнення боргу по сплаті страхових внесків на суму 1551579,59 грн., яке постановою держвиконавця від 03.09.2009 року було приєднано до зведеного виконавчого провадження № 8;

- 28.10.2009 року ВП № 19334929 з примусового виконання виконавчого документу № 2-а-11738 про стягнення боргу по обов'язковим внескам на суму 2668414,40 грн., яке постановою держвиконавця від 28.10.2009 року було приєднано до зведеного виконавчого провадження № 8;

- 27.04.2010 року ВП № 19339205 з примусового виконання виконавчого документу № 2-а-19629 про стягнення боргу зі сплати страхових внесків на суму 2256063,91 грн., яке постановою держвиконавця від 27.04.2010 року було приєднано до зведеного виконавчого провадження № 8;

- 08.06.2010 року ВП № 20290325 з примусового виконання виконавчого документу № 2-а-5672 про стягнення боргу зі сплати страхових внесків на суму 1821048,36 грн., яке постановою держвиконавця від 08.06.2010 року було приєднано до зведеного виконавчого провадження № 8;

- 21.06.2010 року ВП № 20290099 з примусового виконання виконавчого документу № 2-а-5088 про стягнення боргу зі сплати пені на суму 257872,81 грн., яке постановою держвиконавця від 21.06.2010 року було приєднано до зведеного виконавчого провадження № 8;

- 12.07.2010 року ВП № 20290229 з примусового виконання виконавчого документу № 2-а-11764 (2-а-11964) про стягнення боргу зі сплати страхових внесків на суму 1618961,88 грн., яке постановою держвиконавця від 12.07.2010 року було приєднано до зведеного виконавчого провадження № 8;

Законом України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи:

1) виконавчі листи, що видаються судами, та накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду;

2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах у випадках, передбачених законом;

3) судові накази;

4) виконавчі написи нотаріусів;

5) посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень цих комісій;

6) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;

7) рішення органів державної влади, прийняті з питань володіння і користування культовими будівлями та майном;

8) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій та накладення штрафу;

9) рішення інших органів державної влади у випадках, якщо за законом їх виконання покладено на державну виконавчу службу;

10) рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".

Відповідно до ст. ст. 5, 7 Закону України «Про виконавче провадження», п. 2.1.2 Інструкції про проведення виконавчих дій від 15.12.1999 року № 74/5, основними обов'язками державного виконавця при примусовому виконанні виконавчих документів є: неупередженість, своєчасність, повнота вчинення виконавчих дій; законність і недопущення порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб. Вказані обов'язки випливають зі ст. 19 Конституції, на підставі якої органи державної влади повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

До того ж, нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з приписами ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець у 3-денний строк з моменту надходження до нього виконавчого документу виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до п. 15 ст. 34 Закону виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 №2711-IV (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 2711).

На виконання зазначеної норми Закону, 11 лютого 2011 року відповідачем було винесено постанову про зупинення зведеного виконавчого провадження № 8, в зв'язку з тим, що підприємство боржник внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Як встановлено у судовому засіданні ДП «Макіїввугілля» включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закон № 2711.

Дана обставина не заперечується сторонами, тому відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не викликає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування є страховими внесками, які не відносяться до податків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітній період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду, а гірничі підприємства - не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

У ч. 2 ст. 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Пунктом 1.3 ст. 1 вказаного Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно з п. 1.4 ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів. Наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону №606 щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.

Відповідно до положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії; позивач не відноситься до учасників розрахунків; борг відповідача не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу; спірний борг виник унаслідок обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону N 2711.

У ч. 4 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що страхові внески не включаються до податків та інших обов'язкових платежів, які складають систему оподаткування. Крім цього, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Тобто, виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення, сплати страхових внесків і стягнення за ними заборгованості. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених указаним Законом, або в частині, що йому не суперечить.

З наведеного вбачається, що на стягнення страхових внесків не поширюються вимоги ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», а тому постанова від 11.02.2011 року про зупинення зведеного виконавчого провадження № 8, прийнята з підстав внесення ДП «Макіїввугілля» до Реєстру, є незаконними та підлягає скасуванню.

Разом з тим, суд вважає, що скасування постанови від 11.02.2011 року про зупинення зведеного виконавчого провадження є достатнім способом захисту порушених прав позивача, а отже вимоги позивача про визнання неправомірних дій державного виконавця ВДВС щодо винесення постанови від 11.02.2011 року є зайвими.

Враховуючі викладене, суд приходить до висновку, що позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області до Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області, третя особа: державне підприємство «Макіїввугілля» про визнання дій неправомірними та скасування постанови підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області до Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області, третя особа: державне підприємство «Макіїввугілля» про визнання дій неправомірними та скасування постанови - задовольнити частково.

Скасувати постанову Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області про зупинення зведеного виконавчого провадження від 11 лютого 2011 року ВП № 8 в частині наступних виконавчих документів: 2-а-6490 на суму 318256,65 грн.; 2-а-7326 на суму 1551579,59 грн.; 2-а-3171 на суму 2557905,57 грн.; 2-а-34600/08/0570 на суму 538955,05 грн.; 2-а-11738 на суму 2668414,40 грн.; 2-а-5088 на суму 257872,81 грн.; 2-а-5672 на суму 1821048,36 грн.; 2-а-11964 на суму 1618961,88 грн.; 2-а-19629 на суму 2256063,91 грн.; 2-а-6326 на суму 454260,26 грн.

В задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 20 червня 2011 року.

Повний текст постанови складений 25 червня 2011 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лазарєв В.В.