Справа № 2a-979 2009 p.
Іменем України
06 серпня 2009 року м. Донецьк
Калінінський районний суд м. Донецька в складі: головуючого судді Домарєва О.В., при секретарі Луценко А.Г.,
за участю представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області «Про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії»,
В квітні 2009 року позивач звернувся до суду із адміністративною позовною заявою, якою просив визнати неправомірними дії відповідача про відмову у перерахунку у перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2007 року, у зв'язку із збільшенням розміру премії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 594 від 28.03.2007 року «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році» та наказу Міністерства оборони України № 175 від 14.04.2007 року «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України» неправомірними, зобов'язати провести перерахунок та виплату йому пенсії з 01.04.2007 р. по 31.12.2007 року в зв'язку із збільшенням розміру премії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 594 від 28.03.2007 року «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році» та наказу Міністерства оборони України № 175 від 14.04.2007 року «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України».
Свої вимоги позивач мотивував тим, що він є пенсіонером Збройних сил України та отримує пенсію в порядку, визначеному ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Вважає, що відповідач порушив його право на належний розмір пенсії, оскільки після прийняття Постанови КМУ № 594 від 28.03.07р. не виконав вимоги обласного військового комісаріату про надання списків для проведення перерахунку пенсії та не провів її перерахунок, оскільки згаданою постановою було збільшено граничний розмір премії військовослужбовцям. Згідно ст.63 згаданого Закону у цьому випадку пенсія підлягала обов'язковому перерахунку.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та надали пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи у відсутність його представника, а також надав заперечення проти позову, у яких посилається на те, що порядок перерахунку пенсій визначений ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", де зазначено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, або у зв'язку з введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Постановою КМУ від 28.03.2007 № 594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" Міністерству оборони України, іншим силовим міністерствам і відомствам України дозволено здійснювати у поточному році, починаючи з 1 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році. При цьому внесення змін до інших нормативно-правових актів в частині. розміру фонду преміювання для військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу зазначеною постановою не передбачено. Змін у законодавчі акти щодо збільшення граничних розмірів премій не відбувалося. Крім того, наказ Міністерства оборони України від 14.04.2007 р. № 175 «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України», яким встановлені додаткові розміри премії, не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, тому він носить локальний нормативний характер і не є законодавчим актом. А також посилався на те, що позивачем пропущений строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, тому просив у задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є військовим пенсіонером і знаходить на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як одержувач пенсії за вислугу років, призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У відповідності до вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно Постанови КM України № 594 від 28.03.2007 року "Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» Міністру оборони України, зокрема, дозволено здійснювати у поточному році починаючи з 01.04.2007 року преміювання військовослужбовців понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Наказом Міністра оборони України № 175 від 14.04.07р. «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України відповідно до Постанови КМУ № 594 введено з 01.04.07р. були визначені граничні розміри премії, яка може бути виплачена у відсотках від грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил.
Згідно до ч.2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер), премія.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 р. № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" встановлено, що функції призначення та виплати пенсій категоріям осіб відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 1 січня 2007 року передаються органам Пенсійного фонду України.
Пунктом 23 Постанови Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 3-1 від 30.01.2007 року передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону міністерства та інші органи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган що призначає пенсії.
У судовому засіданні встановлено, що відповідно до п.п.23, 24 вищевказаного Порядку позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з відповідними зверненнями для перерахування раніше призначеної пенсії з урахуванням змін грошового забезпечення, що відбулися з 01 квітня 2007 року., але листом № 1571-С-01 від 06.04.2009 року Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області позивачу було відмовлено у перерахунку раніш призначеної пенсії.
Суд не може прийняти до уваги заперечення відповідача в частині посилання позивача на наказ Міністра оборони України від 14.04.2007 р. № 175 такими які не можуть бути підставами для проведення перерахунку раніше призначених пенсій, оскільки даний наказ не є законодавчим актом та носить тимчасовий характер, оскільки згідно вимог ст. 105 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489, встановлено, що умови оплати праці працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, а також умови грошового забезпечення військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу) затверджуються виключно Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, посилання відповідача на те, що наказ Міністра оборони України № 175 від 14.04.2007 р. не є законною підставою для здійснення перерахування пенсій не може бути прийнято судом, оскільки порушуються вимоги нормативно-правових актів, що регулюють права, свободи, та гарантії військовослужбовців, а насамперед вимоги основного Закону України -Конституції України. Так, згідно ст.24 Конституції України рівність громадян, зокрема військовослужбовців, перед законом полягає і у їх рівному праві на соціальний захист, гарантований ст.ст. 17, 46 Конституції України.
Таким чином суд визнає відмову відповідача у здійсненні позивачу перерахунку пенсії незаконною.
Крім того, не приймається вимога відповідача про відмову у задоволенні усіх позовних вимог з підстав пропущення позивачем строку, встановленого ст. 99 КАС України для звернення до суду за захистом порушених прав та свобод, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 2 ст. 100 КАС України передбачено, що якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_3 про порушення своїх прав дізнався лише у квітні 2009 року з листа заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Таким чином, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 17, 24, 46 Конституції України, ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011, ст.ст.51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 09.04.1992 р. № 2262, ст.105 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 р. № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731 "Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади", Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 р. № 595, суд
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області «Про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії» -задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду ' України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2007 року, у зв'язку із збільшенням розміру премії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 594 від 28.03.2007 року «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році» та наказу Міністерства оборони України № 175 від 14.04.2007 року «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01.04.2007 р. по 31.12.2007 року в зв'язку зі збільшенням розміру премії, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 594 від 28.03.2007 року «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році» та наказу Міністерства оборони України № 175 від 14.04.2007 року «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України».
Заяву про апеляційне оскарження постанови Калінінського районного суду міста Донецька може бути подано протягом десяти днів, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.