вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
08 липня 2011 р. (16:21) Справа №2а-8128/11/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Виконавчого комітету Ялтинської міської ради
до Громадської організації «Фрирайт» в особі Канунова Анрі Владиленовича
про обмеження права на мирні зібрання
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_2 - представник, довіреність № 02.11-07/106 від 17.02.2011 року від відповідача - не з'явився
Суть спору: Виконавчий комітет Ялтинської міської ради (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просив заборонити Громадської організації «Фрирайт» (далі відповідач) проведення мітингів, демонстрацій за адресою: м. Ялта, автошлях Ялта-Севастополь 0-43 км (від 0км -7км); автошлях Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 733 км + 200 - 734 + 300) по вул. Південнобережне шосе, підвідомча Ялтинській міській раді, з 9:00 08.07.2011 року, 09.07.2011 року, 10.07.2011 року із залученням представників громадських організацій, політичних партій та інших громадян.
Ухвалою суду від 08.07.2011 року відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-8128/11/0170/2.
У судовому засіданні, яке відбулось 08.07.2011 року, представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у адміністративному позові, вказавши про відсутність часу та можливості здійснити підготовчі заходи, необхідні для проведення заявлених відповідачем акцій, зазначивши, що проведення відповідачем акції призведе до порушення громадського порядку, руху транспорту. Також, представник позивача зазначив, що відповідно до листа № 2/5-335 від 07.07.2011 року Департаментом охорони в Автономній Республіці Крим Управління державної охорони України повідомлено, що у період з 8 по 9 липня 2011 року на території Великої Ялти будуть проводитися охоронні заходи по забезпеченню безпеки осіб, щодо яких здійснюється державна охорона.
Відповідач у судове засідання, яке відбулось 08.07.2011 р., явку свого представника не забезпечив, про час та день його проведення був сповіщений належним чином, заперечень на позов не надіслав, 08.07.2011 року надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Суд, керуючись ст. 38 КАС України, враховуючи обмежені терміни розгляду справи, визначені у ст.182 КАС України, вислухавши думку представника позивача, приймаючи до уваги, доведення до відповідача відомостей про відкриття провадження у справі, часу та дня проведення судового засідання, наявність його клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, ухвалив розглянути справу на підставі наданих документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд
Відповідач 07.07.2011 року повідомив позивача про те, що 08.07.2011 року, 09.07.2011 року та 10.07.2011 року з 9:00 на Південнобережному шосе, від смт. Гурзуф до смт. Форос будуть проводитись агітаційні заходи, мітинги у вигляді велопробігу та пішохідної ходи. Кількість учасників мітингів та демонстрацій визначена від 3-5 тис осіб та більш. Тема мітингів та демонстрацій - протест проти ущемлення прав молоді, на стабільної політики держави у сфері освіти та спорту, а також проблеми екології на південному березі АР Крим.
Зазначене повідомлення розглянуто та листом від 07.07.2011 р. №02.11-07/498 відповідач був повідомлений про те, що позивач не узгоджує проведення вказаних заходів, у зв'язку із несвоєчасним повідомленням про їх проведення, що робить неможливим підготовку проведення масового заходу.
Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001р. у справі №4-рп/2001 (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання) тривалість строків завчасного сповіщення має бути у розумних межах і не повинна обмежувати передбаченого статтею 39 Конституції України права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Такі строки мають слугувати гарантією реалізації цього права громадян. Упродовж цього строку зазначені органи мають здійснити і ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей. У разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо. Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.
Порядок та строки звернення із заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації встановлений у пункті 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988р. № 9306-XI "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" (який є чинним на території України відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12 вересня 1991 року «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР»), відповідно до якого заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання передбачені статтею 182 КАС України.
За вимогами ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання лише у разі створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань. Крім того суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку, що означає необхідність встановлення наявності одразу двох чинників - порушення національної безпеки та громадського порядку.
На думку суду, відповідач повідомив позивачів про проведення акції з порушенням термінів, передбачених Указом Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988р. № 9306-XI «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР», у строк який робить неможливим завчасно прийняти необхідні заходи щодо забезпечення громадського порядку, визначення порядку технічного забезпечення його проведення.
Крім того, у повідомленнях відповідача про проведення акції не зазначені її організатори, особи, відповідальні за забезпечення громадського порядку та безпеку учасників заходу.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що згідно з повідомленням № 2/5-335 від 07.07.2011 року, направленим міському голові м. Ялта, Департаментом охорони в Автономній Республіці Крим Управління державної охорони України, у період з 8 по 9 липня 2011 року на території Великої Ялти будуть проводитися охоронні заходи по забезпеченню безпеки осіб, щодо яких здійснюється державна охорона.
За таких умов суд вважає, що існує реальна небезпека порушення громадського порядку, порушення руху транспорту на зазначених ділянках автошляху, а також може стати причиною створення загрози громадської безпеки. Крім того, проведення вказаної акції може привести до виникнення заторів та ДТП, її проведення призведе до залучення значних сил, що зробить неможливим забезпечення нормальної життєдіяльності населених пунктів, що знаходяться на протязі зазначених ділянок автошляху, а також попередження безладу та злочинів, охорони здоров'я населення та захисту прав і свобод інших громадян, а також забезпечення безпеки осіб, щодо яких здійснюється державна охорона.
До матеріалів справи в порядку, передбаченому ст.71 КАС України, не надані будь-які докази, які спростовували б зазначені вище твердження позивача.
Суд, приймаючи до уваги те, що повідомлення відповідача про проведення 08.07.2011р., 09.07.2011р. та 10.07.2011 р. масового заходу не було надіслано завчасно, вважає що у позивача був відсутній час та можливість здійснити підготовчі заходи, необхідні, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення зборів громадян, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших осіб.
Вивчивши документи справи, суд дійшов висновку, що існує реальна небезпека порушення громадського порядку, завдання шкоди здоров'ю громадян, створення загрози безпеки, у разі проведення відповідачем зазначених вище заходів.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити.
Керуючись ст.ст. 19, 39 Конституції України, ст. 160-163, 182 КАС України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Заборонити Громадській організації «Фрирайт» (98600, АР Крим, м. Ялта, вул. Горького, 16, кв. 58) організацію і проведення мітингів і демонстрацій за адресою: м. Ялта, автошлях Ялта-Севастополь 0-43 км (від 0км -7км); автошлях Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 733 км + 200 - 734 + 300) по вул. Південнобережне шосе, підвідомча Ялтинській міській раді, 08.07.2011 року, 09.07.2011 року та 10.07.2011 року із залученням представників громадських організацій, політичних партій та інших громадян.
Постанова виконується негайно та може бути оскаржена через Окружний адміністративний суд АР Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду відповідно до положень КАС України.
Суддя Яковлєв С.В.