Постанова від 08.07.2011 по справі 2а-8126/11/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 липня 2011 р. 15:56 Справа №2а-8126/11/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Котаревої Г.М.,

за позовом Виконавчого комітету Масандрівської селищної ради АР Крим

до Громадської організації «Фрірайт»

про обмеження права на мирні зібрання

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 02-6/1354 від 07.07.11

від відповідача - не з'явився

Суть спору: Виконавчий комітет Масандрівської селищної ради АР Крим (далі - позивач), звернувся до адміністративного суду із позовом до Громадської організації «Фрірайт» (далі - відповідач),про обмеження права на мирні зібрання.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.07.11р. відкрито провадження по справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 07.07.11р. до Виконавчого комітету Масандрівської селищної ради АР Крим звернувся відповідач з письмовою заявою про проведення 8, 9, 10 липня 2011 року з 09:00 демонстрацій (у вигляді велопробігу і пішохідної ходи) і мітингів за адресою: Південнобережне шосе, протяжністю від смт. Гурзуф до смт. Форос, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 726км.+500 - 733км.+200), з метою вираження протесту проти утиску прав молоді, нестабільної політики держави в області освіти і спорту, а також проблем екології на південному березі АР Крим.

Листом позивача від 07.07.11р. заявник повідомлений про те, що орган місцевого самоврядування не погоджує проведення заявленої акції, оскільки заява відповідача про проведення масового заходу поступило в канцелярію Виконавчого комітету Масандрівської селищної ради АР Крим тільки 07.07.11р. о 10:30, що робить неможливим створення умов проведення масового заходу.

Суд, керуючись ст. 38 КАС України, приймаючи до уваги обмежені терміни розгляду справи, визначені у ст.182 КАС України, повідомив сторін про день та час проведення судового засідання:Позивач повідомлений 08.07.11р. шляхом отримання копій ухвал Окружного адміністративного суду АР Крим про відкриття провадження по адміністративній справі та закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду нарочно. Відповідач повідомлений 08.07.11р. телефонограмою.

Докази належного повідомлення відповідача про час, день та місце судового розгляду є в матеріалах справи. Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав, клопотань про відкладення розгляду справи не надіслав, явку свого представника у судове засідання не забезпечив.

Представник позивача, вважав можливим розглянути справу на підставі наданих документів.

Суд, керуючись ст. 38 КАС України, приймаючи до уваги обмежені терміни розгляду справи, визначені у ст. 182 КАС України, вислухавши думку учасників процесу, приймаючи до уваги, доведення до представника відповідача відомостей про відкриття провадження по справі, часу та дня проведення судового засідання, ухвалив розглянути справу на підставі наданих документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач 07.07.11р. повідомив позивача про проведення 8, 9, 10 липня 2011 року з 09:00 демонстрацій (у вигляді велопробігу і пішохідної ходи) і мітингів за адресою: Південнобережне шосе, протяжністю від смт. Гурзуф до смт. Форос, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 726км.+500 - 733км.+200), з метою вираження протесту проти утиску прав молоді, нестабільної політики держави в області освіти і спорту, а також проблем екології на південному березі АР Крим.

Зазначене повідомлення було отримано позивачем 07.07.11р., про що свідчить вхідний штамп № Вх. 02-6/1737

Листом від 07.07.11р. відповідач повідомлений про те, що орган місцевого самоврядування не погоджує проведення заявленої акції.

Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001р. у справі №4-рп/2001 (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання) тривалість строків завчасного сповіщення має бути у розумних межах і не повинна обмежувати передбаченого статтею 39 Конституції України права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Такі строки мають слугувати гарантією реалізації цього права громадян. Упродовж цього строку зазначені органи мають здійснити і ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей. У разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо. Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання передбачені статтею 182 КАС України.

За вимогами ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання лише у разі створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань. Крім того суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку, що означає необхідність встановлення наявності одразу двох чинників - порушення національної безпеки та громадського порядку.

Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідач заявою від 07.07.11р., яка надійшла до позивача 07.07.11р., повідомив останнього про зазначену акцію. Відповідно до його листа, демонстрації (у вигляді велопробігу і пішохідної ходи) і мітинги будуть проводитись 8, 9, 10 липня 2011 року з 09:00. На думку суду відповідач повідомив позивача про проведення акції з метою вираження протесту проти утиску прав молоді, нестабільної політики держави в області освіти і спорту, а також проблем екології на південному березі АР Крим, таким чином, що останній був позбавлений можливості завчасно прийняти необхідні заходи щодо забезпечення громадського порядку, визначення порядку технічного забезпечення його проведення, оскільки позивач повідомлений про заходи менш ніж за добу до початку їх проведення.

В той же час загроза громадського порядку при проведенні відповідачем демонстрацій і мітингів 8, 9,10 липня 2011 року протягом дня є наявною також у зв'язку з тим, що проведення вказаної акції, по маршруту: Південнобережне шосе,від смт. Гурзуф до смт. Форос, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 726км.+500 - 733км.+200), може призвести до реальної загрози для створення на курортній магістралі автомобільних заторів та ДТП, так як даний маршрут є напруженим, служить єдиною магістраллю життєзабезпечення населених пунктів південного берегу АР Крим, крім того виконавчий комітет Масандрівської сільської ради АР Крим, вважає, що проведення заявлених заходів, дії учасників заявлених заходів, можуть створити загрозу безпеці життя та здоров'я людей, спричинити масові заворушення і протиправні дії, а також порушити права і свободи інших людей.

За таких умов, враховуючи зловживання з боку відповідача строками повідомлення Виконавчого комітету Масандрівської селищної ради АР Крим про проведення демонстрацій і мітингів для забезпечення безпеки пасажирського та вантажного потоку, та враховуючи настання курортного сезону в АР Крим, суд вважає, що існує реальна небезпека порушення громадського порядку, а також порушення руху міського транспорту на ділянках автошляху на Південнобережному шосе, протяжністю від смт. Гурзуф до смт. Форос, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 726км.+500 - 733км.+200), на території Масандрівської селищної ради АР Крим, що може привести до виникнення заторів та ДТП, порушення руху пішоходів, приймаючі до уваги також підвищення руху автомобілів в літній період.

Крім того, суд вивчивши заяву відповідача про проведення мирної акції, встановив, що дійсно відповідач не зазначив осіб, відповідальних за забезпечення громадського порядку та безпеку учасників, не зазначив організаторів акції та засоби зв'язку для термінового повідомлення у разі виникнення непередбачених ситуацій. Отже, суд вважає, що організатором акції є саме відповідач, але він не взяв на себе відповідальність щодо забезпечення громадського порядку та безпеки.

До матеріалів справи в порядку, передбаченому ст.71 КАС України, не надані будь-які докази, які спростовували б зазначені вище твердження позивача.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши надані ними документи, суд дійшов висновку, що проведення відповідачем 8, 9, 10 липня 2011 року з 09:00 демонстрацій (у вигляді велопробігу і пішохідної ходи) і мітингів за адресою: Південнобережне шосе, протяжністю від смт. Гурзуф до смт. Форос, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 726км.+500 - 733км.+200), на території Масандрівської селищної ради АР Крим, з метою вираження протесту проти утиску прав молоді, нестабільної політики держави в області освіти і спорту, а також проблем екології на південному березі АР Крим, може привести до порушення громадського порядку, завдання шкоди здоров'ю громадян та порушення дорожнього руху на зазначеній ділянці Південобережного шосе.

Суд, приймаючи до уваги те, що повідомлення відповідача 07.07.11р. про проведення 8, 9, 10 липня 2011 року з 09:00 демонстрацій (у вигляді велопробігу і пішохідної ходи) і мітингів за адресою: Південнобережне шосе, протяжністю від смт. Гурзуф до смт. Форос, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 726км.+500 - 733км.+200), з метою вираження протесту проти утиску прав молоді, нестабільної політики держави в області освіти і спорту, а також проблем екології на південному березі АР Крим, не було надіслано завчасно, а також відсутність контактної інформації організаторів акції, вважає що у позивача не було достатньо часу та можливості здійснити підготовчі заходи, необхідні,зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення зборів громадян, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей.

Вивчивши документи справи, суд прийшов висновку, що існує реальна небезпека порушення громадського порядку, завдання шкоди здоров'ю громадян, у разі проведення відповідачем зазначених вище заходів.

Судом встановлено, що позивач звернувся до суду з позовом про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання саме 08.07.2011 року, тобто в перший день заходів, заявлених відповідачем.

Але враховуючи, що заходи, заплановані відповідачем, мають тривалий характер, а також той факт, що на час розгляду справи вони ще не розпочалися, а також сам відповідач невчасно повідомив позивача про початок мітингу, суд вважає, що підстави для залишення адміністративного позову без розгляду в частині заборони проведення мітингу 08.07.2011 року відсутні, та справа підлягає розгляду по суті в повному обсязі.

За таких обставин суд вважає, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо заборони відповідачу проведення 8, 9, 10 липня 2011 року з 09:00 демонстрацій (у вигляді велопробігу і пішохідної ходи) і мітингів за адресою: Південнобережне шосе, протяжністю від смт. Гурзуф до смт. Форос, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 726км.+500 - 733км.+200), на території Масандрівської селищної ради АР Крим, з метою вираження протесту проти утиску прав молоді, нестабільної політики держави в області освіти і спорту, а також проблем екології на південному березі АР Крим.

Керуючись ст.ст. 19, 39 Конституції України, ст. 160-163, 182 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Заборонити Громадській організації «Фрірайт»(98600, м. Ялта, вул. Горького, 16, кв.58) організацію та проведення 8, 9, 10 липня 2011 року з 09:00 демонстрацій (у вигляді велопробігу і пішохідної ходи) і мітингів за адресою: Південнобережне шосе, протяжністю від смт. Гурзуф до смт. Форос, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 726км.+500 - 733км.+200), на території Масандрівської селищної ради АР Крим, з залученням представників громадських організацій, політичних партій та інших громадян.

3.Постанова суду підлягає негайному виконанню.

У разі неподання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі проголошення відповідно до ст. 160 КАС України вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні , або, у разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови).

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження..

Суддя Котарева Г.М.