ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
15 травня 2008 р.
Справа № 9/49
Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Олейняш Еліні Михайлівні розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Приватного підприємства "Маковиця" вул. Вітовського, 22, корп.1, м.Яремча, Івано-Франківська область,78500
до відповідача Івано-Франківської міської ради вул.Грушевського,21, м.Івано-Франківськ,76000
про визнання права на розроблення землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва
За участю представників сторін:
Від позивача: Грица Юрій Юрійович, ( довіреність від 10.04.08 року)
Від відповідача: Буджак Віктор Миколайович - головний спеціаліст юридичного відділу, ( довіреність № 1059/05-17/07-в від 16.07.06 року)
СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про визнання права приватного підприємства «Маковиця » на розроблення (складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва відпочинкового комплексу відпочинкового комплексу з рестораном та мотелем біля міського озера в районі вул. Гетьмана Мазепи в в м. Івано-Франківську.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити. В обгрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив наступне.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від
21 листопада 2000 року № 482 приватному підприємству "Маковиця" було надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт (дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва приміщень громадського призначення біля міського озера в районі вул. Гетьмана Мазепи.
Позивач вказав , що ним на виконання вищевказаного рішення органу місцевого самоврядування виконано проектно-пошукові роботи в повному обсязі та отримав усі необхідні матеріали погодження місця розташування земельної ділянки.
22 листопада 2007 року позивач через дозвільний центр звернувся до Івано-Франківської міської ради із заявою про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. До вказаної заяви було додано копії всіх необхідних висновків та заключень компетентних органів.
Представник позивача вказав, що на сьогоднішній день Івано-Франківська міська рада в порушення ч. 5 ст. 123 ЗК України не приймала жодних рішень стосовно заяви приватного підприємства «Маковиця »від 22 листопада 2007 року
Представник позивача зазначив, що всі роботи із попереднього погодження приватним підприємством «Маковиця »виконані.
Висновки всіх служб є позитивними, а також наявний позитивний висновок вибору земельної ділянки під забудову в м. Івано-Франківську по вул. Мазепи поруч міського озера .
Із посиланням на ст. 123, 124, 151, 186 Земельного кодексу України, ст. 20, 22, 70 Закону України "Про землеустрій" та Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26 травня 2004 року представник позивача вказав, що у відповідача відсутні будь-які підстави для відмови в затверджені матеріалів погодження місця розташування об'єкта та в наданні згоди на складання проекту відведення земельної ділянки.
Представник відповідача Івано-Франківської міської ради позовні вимоги заперечив та просив суд в їх задоволенні відмовити. В обгрунтування заявлених заперечень представник відповідача вказав, що відповідно до рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 21.11.2000р. № 482 позивачу дозволено проведення проектно-пошукових робіт, що дозволяє позивачу здійснювати заходи стосовно погодження вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів та погодження місць розташування об'єктів.
Відповідач вказав , що зазначена процедура регламентована ст. 151 ЗК України та Порядком вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженим постановою Кабінет Міністрів України N 427 від 31.03.2004 р.
Крім , того відповідач послався на те , що на сесію Івано-Франківської міської ради питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо земельної ділянки біля міського озера в районі вул. Гетьмана Мазепи, у м. Івано - Франківську, для будівництва приміщень громадського призначення не виносилось і , відповідно , міська рада не приймала жодних рішень, а тому відповідач вважає, що в позові слід відмовити .
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що відповідно до рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 21 листопада 2000 року № 482 приватному підприємству "Маковиця" було надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт (дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва приміщень громадського призначення біля міського озера в районі вул. Гетьмана Мазепи.
На виконання вищевказаного рішення органу місцевого самоврядування позивач виконав проектно-пошукові роботи в повному обсязі та отримав усі необхідні матеріали погодження місця розташування земельної ділянки.
22 листопада 2007 року позивач через дозвільний центр звернувся до Івано-Франківської міської ради із заявою про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. До вказаної заяви було додано копії всіх необхідних висновків та заключень компетентних органів.
Докази звернення приватного підприємства " Маковиця " підтверджуються відміткою дозвільного центру міського управління земельних ресурсів про прийняття пакету документів.
Порядком вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 427 від 31 березня 2004 року визначено механізм вибору юридичними особами земельних ділянок для розміщення об'єктів.
Приватним підприємством "Маковиця " виконано всі роботи із попереднього погодження та отримано:
- погодження управління земельних ресурсів - висновок № 03-04-06/1812 від 12 червня 2007 року;
- погодження управління архітектури і містобудування - висновок № 2/3-3/2087 від 17 серпня 2007 року;
- погодження управління культури - висновок № 111/1-7/В від 22 листопада 2007 року;
- погодження дочірнього підприємства "Культурна спадщина Прикарпаття" - висновок № 10/08-в від 04 квітня 2007 року;
- погодження Івано-Франківської міської СЕС - висновок № 412 від 27 вересня 2007 року;
- погодження державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області - висновок № 07-10/6339;
- погоджена схема генплану забудови території головним архітектором;
Судом досліджено вищевказані докази (наявні в матеріалах справи) та встановлено, що висновки всіх служб є позитивними, оформленими відповідно до вимог законодавства.
Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 року №427, визначає механізм вибору юридичними особами земельних ділянок для розміщення об»єктів.
Відповідно до п. 2 Порядку вибір земельних ділянок проводиться до початку проектування об»єктів.
Порядком вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 427 від 31 березня 2004 року визначено, що з метою проведення таких робіт проводиться комісійна робота, кінцевим результатом якої є акт.
Пункт 7 вищевквазаного Порядку встановлює, що акт вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.
В матеріалах справи наявний позитивний акт вибору земельної ділянки для будівництва закладу торгівлі , в районі вул. Г. Мазепи , поруч міського озера , який підписаний всіма членами комісії без жодних зауважень та скріплений печаткою.
Дослідивши подані в матеріали справи докази, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача будь-яких підстав для відмови в затверджені матеріалів погодження місця розташування об'єкта та в наданні згоди на складання проекту відведення земельної ділянки, враховуючи наступне.
Відповідно до п. 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Пункт 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26 травня 2004 року вказує, що проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок
Проект відведення земельної ділянки складається після подання всіх визначених чинним законодавстом документів щодо попереднього погодження місця розташування об»єкту і затверджується в установленому порядку після погодження його власником землі або землекористувачем та отримання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи.
Пункти 3, 5 ст. 123 Земельного кодексу України вказують, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Пункт 6 ст. 123 Земельного кодексу України зазначає, що проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Пункт 9 ст. 123 Земельного кодексу України вказує, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Однак, всупереч вимог земельного законодавства відповідачем не прийнято рішення по суті розгляду.
Стаття 19 Конституції України вказує, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 70 Закону України "Про землеустрій" спори, що виникають при здійсненні землеустрою, вирішуються судом.
Відповідно до п. 16 ст. 151 Земельного кодексу України у разі відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної, міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта ці питання вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 17 ст. 151 Земельного кодексу України у разі задоволення позову щодо оскарження відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта рішення суду є підставою для розробки проекту відведення земельної ділянки.
За наведених обставин суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог. Позов підлягає задоволенню.
Щодо заперечень відповідача, то слід зазначити наступне.
Статя 2 Закону України “Про судоустрій України» встановлює, що суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Відповідно до частини першої ст. 6 Закону України “Про судоустрій України» усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відповідно до закону.
Згідно з п. 5 частини першої ст. 3 Цивільного кодексу України однією з основних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу.
Частина перша ст. 16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Таким чином, звернення особи до суду за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів гарантовано законодавством України .
При цьому, частиною 3 ст.16 Цивільного кодексу України , передбачається, що суд при дослідженні і встановленні дійсних обставин справи може відмовити особі(позивачу) у захисті , не застосовуючи жоден із перерахованих у вказаній нормі способів, у випадку зловживання своїми правами.
Відповідачем не доведено жодної із визначених ст. 13 Цивільного кодексу України форм зловживання правом, яке вчинено б позивачем.
Натомість, саме недотримання відповідачем норм Констетуції України , Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та норм земельного законодавства призвело до порушення прав позивача.
За наведених обставин заперечення відповідача безпідставні.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 49 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.
Керуючись ст. 19, 124 Конституції України, ст. 123, 124, 151 Земельного кодексу України, ст. 70 Закону України "Про землеустрій", Порядком вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 року №427, Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердлим Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26 травня 2004 року, ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов задоволити.
Визнати право приватного підприємства «Маковиця » на розроблення (складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва відпочинкового комплексу відпочинкового комплексу з рестораном та мотелем біля міського озера в районі вул. Гетьмана Мазепи в в м. Івано-Франківську.
Стягнути з відповідача Івано-Франківської міської ради на користь позивача приватного підприємства " Маковиця " , м. Яремча , вул. Вітовського , 22 корпс. 1 ( код 30106050 )- 85 грн. - витрат по сплаті державного мита та 118 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Фанда Оксана Михайлівна
повний текст рішення складено та підписано 21.05.08 року
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
Г.Р. Кіндрат