Рішення від 13.05.2008 по справі 12/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2008 р.

Справа № 12/23

за позовом ТзОВ "Універсал-Авто" вул. Галицька,111,м.Івано-Франківськ,76000

до відповідача Івано-Франківська міська рада вул.Грушевського,21,м.Івано-Франківськ,76000

про немайнові спори (надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки)

Cуддя Матуляк Петро Ярославович

При секретарі Михалевич Андрій Дмитрович

Представники:

Від позивача: Паньків С.С., (довіреність №02/04-01 від 06.05.08р. - юрист)

Від відповідача: Гуменний О.І., (довіреність №96/01-17/07-в від 21.01.08р. - спеціаліст І категорії юридичного відділу)

СУТЬ СПОРУ: заявлено позов про визнання права ТзОВ Універсал-Авто" на розроблення (складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,32 га для будівництва торгово-сервісного центру з продажу та обслуговування автомобілів на розі вулиць Симона Петлюри - Євгена Коновальця в м. Івано- Франківську.

Позовні вимоги мотивовані тим, що пунктом 3.26 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 20.02.07 року за №98 "Про матеріали управління архітектури і містобудування виконавчого комітету міської ради" позивачу надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт ( збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва торгово-сервісного центру з продажу та обслуговування автомобілів на розі вулиць Симона Петлюри-Євгена Коновальця в м. Івано- Франківську. На підставі зазначеного рішення позивачем виконано проектно-пошукові роботи в повному обсязі та отримано всі необхідні матеріали погодження місця розташування земельної ділянки , проте відповідачем не прийнято жодного мотивованого рішення з приводу надання позивачу згоди на розроблення (складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки , як це передбачено ч. 5 ст. 123 Земельного кодексу України .

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти позову заперечив, вказав на те , що не підлягають до задоволення вимоги позивача щодо визнання права на складання проекту землеустрою земельної ділянки, оскільки вирішення вказаних питань належить до виключної компетенції міської ради, а тому, на думку відповідача, суд не вправі визнавати відповідне право.

Представник відповідача заперечення проти позову підтримав з посиланням на постанову Вищого господарського суду України від 15.06.2005 р. по справі №24/791-43/586 , в якому , зокрема , йдеться про те , що недотримання органами місцевого самоврядування(радами) вимог земельного законодавства та неприйняття нею рішення не може бути підставою для порушення судами земельного законодавства. А порушені права позивача підлягають захисту способами передбаченими ст. 152 ЗК України ( 2768-14 ) з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства. Згідно вказаної статті захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку, що передбачено п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ). Тобто , на думку представника відповідача , при розгляді судами спорів про визнання права на розроблення (складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки , суди повинні враховувати право ради самостійно визначити висновки по розгляду питання щодо надання в користування земельної ділянки, а також компетенцію суду відповідно до чинного законодавства лише щодо спонукання ради розглянути подане клопотання без визначення судом певного змісту висновку рішення сесії.

Розглянувши матеріали справи , вислухавши представників сторін , оцінивши зібрані в справі докази та надавши їм належної правової оцінки , суд встановив наступне .

Пунктом 3.26 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 20.02.07 року за №98 "Про матеріали управління архітектури і містобудування виконавчого комітету міської ради" позивачу надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт ( збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва торгово-сервісного центру з продажу та обслуговування автомобілів на розі вулиць Симона Петлюри-Євгена Коновальця в м. Івано- Франківську.

На підставі зазначеного рішення комісією 12.03.2007 р. складено акт вибору земельної ділянки площею 0,32 га для будівництва торгово-сервісного центру з продажу та обслуговування автомобілів на розі вулиць Симона Петлюри-Євгена Коновальця в м. Івано- Франківську.

Крім того , на виконання рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 20.02.07 року за №98 позивачем виконано проектно-пошукові роботи в повному обсязі та отримано всі необхідні матеріали погодження місця розташування земельної ділянки, зокрема , висновки Управління архітектури і містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №2/3-3/557 від 12.03.07 , Івано-Франківського міського управління земельних ресурсів №03-04-06/544 від 13.03.2007 р. , управління культури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №№269/1-7/8 від 29.03.2007 р. , Івано-Франківської міської санітарно-епідеміологічної станції №161 від 29.03.2007 р. , . Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області №13-7/1497 від 02.04.2007 р. , та ін. , фотокопії яких долучено до матеріалів справи .

05.04.2007 року позивачем подано до Івано-Франківської міської ради клопотання про затвердження матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки , що підтверджується оглядом в судовому засіданні фотокпією опису дозвільного центру про прийняття пакету документів №1348 від 05.04.2007 р. Разом з тим , на момент розгляду справи судом питання про погодження місця розташування земельної ділянки площею 0,32 га для будівництва торгово-сервісного центру з продажу та обслуговування автомобілів на розі вулиць Симона Петлюри-Євгена Коновальця в м. Івано-Франківську відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства не вирішено.

Суд вважає позов обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню , з огляду на наступне.

Стаття 3 Земельного кодексу України містить припис про те , що земельні відносини регулюються Конституцією України , цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

За змістом п. 12 Перехідних Положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради , що дає підстави для висновку суду про те , що земельна ділянка площею 0,32 га на розі вулиць Симона Петлюри-Євгена Коновальця в м. Івано- Франківську належить до об'єктів права комунальної власності, розпорядження якою здійснює Івано-Франківська міська рада.

Відповідно до ст. 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення земельних ділянок.

Статтями 118, 123, 124 Земельного Кодексу України встановлено , що особа , зацікавлена в одержанні земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. А відповідно до ч. 5 ст. 123 цього ж кодексу відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

На підставі вищенаведеного суд прийшов до висновку про те , що діюче законодавство зобов'язує міську раду в силу належних їй повноважень розглянути та прийняти відповідне рішення. Відсутність обґрунтованого рішення міської ради з цього приводу свідчить про бездіяльність міської ради та позбавляє позивача права на реалізацію його інтересів у спосіб, визначений чинним законодавством , що є порушенням прав суб'єкта господарювання, яке в силу положень ч.2ст.16 Цивільного кодексу та ст.ст. 1 , 20 Господарського кодексу України надає право на звернення до суду за його захистом , зокрема , шляхом визнання права.

Аналогічна норма передбачена і ст. 152 ЗК України , за змісом якої захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку, що передбачено п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Наведене дає підстави для висновку суду про те , що необхідність у визнанні права як способі захисту виникає тоді, коли це право оспорюється, заперечується чи створюються перешкоди у його реалізації , і воно може бути реалізоване лише в судовому порядку.

При цьому суд не приймає до уваги , як необгрунтоване , твердження представника відповідача про те , що недотримання органами місцевого самоврядування(радами) вимог земельного законодавства та неприйняття нею рішення не може бути підставою для порушення судами земельного законодавства , оскількив цій же постанові зазначено , що порушені права позивача підлягають захисту способами , передбаченими ст. 152 ЗК України ( 2768-14 ) з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства. Згідно вказаної статті захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку, що передбачено п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ).

Крім того , не заслуговує на увагу і твердження представника відповідача про те , що при розгляді судами спорів про визнання права на розроблення (складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки , суди повинні враховувати право ради самостійно визначити висновки по розгляду питання щодо надання в користування земельної ділянки, а також компетенцію суду відповідно до чинного законодавства лише щодо спонукання ради розглянути подане клопотання без визначення судом певного змісту висновку рішення сесії.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити , що вищенаведена теза не стосується предмету даного спору , оскільки у спірному випадку відсутнє будь-яке рішення Івано-Франківської міської ради як органу місцевого самоврядування з приводу надання позивачу згоди на розроблення (складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки .

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 83, 118, 123, 124, 152 , п. 12 Перехідних Положень Земельного кодексу України , ч.2ст.16 Цивільного кодексу , ст.20 Господарського кодексу України, ст. 49, 82- 84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

Визнати право ТзОВ Універсал-Авто"(м.Івано-Франківськ , вул.Галицька , 111) на розроблення (складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,32 га для будівництва торгово-сервісного центру з продажу та обслуговування автомобілів на розі вулиць Симона Петлюри - Євгена Коновальця в м. Івано- Франківську.

Стягнути з Івано- Франківської міської ради( вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ) 85грн. державного мита та 118грн. витрат на оплату інформаційно- технічного забезпечення судового процесу на користь ТзОВ Універсал-Авто"(м.Івано-Франківськ , вул.Галицька , 111) .

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Матуляк Петро Ярославович

рішення підписано :

Виготовлено в АС "Діловодство суду"

________________ Легінь Оксана Василівна