31 травня 2011 р.Справа № 2-а-5493/10/1570
Категорія:9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С.О.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -Милосердного М.М.,
суддів -Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
при секретарі -Гупаловій Н.П.,
за участю: представника апелянта -Білянського Дмитра Ігоровича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2010 року за адміністративним позовом фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішення.
У травні 2010 року фізична особа - підприємець (далі ФОП) ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції (далі ДПІ) у Приморському районі м. Одеси про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004972360 від 11 травня 2010 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що оскаржуване рішення прийнято на підставі акту перевірки, в якому зроблені протиправні висновки щодо відсутності за місцем реалізації податкових накладних на товар.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2010 року позовні вимоги ФОП ОСОБА_2 задоволено.
Суд визнав протиправним та скасував рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси №0004972360 від 11 травня 2010 року.
Не погоджуючись з постановою суду, ДПІ у Приморському районі м. Одеси подана апеляційна скарга, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового про відмову у задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_2
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ДПІ у Приморському районі м. Одеси підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що фахівцями відділу контролю за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки в готівковій формі ДПА в Одеській області на підставі направлення на перевірку від 09.04.2010р. №2380/23-7017 та згідно плану - графіку перевірок, затвердженого на квітень 2010 року 22 квітня 2010 року була проведена перевірка крамниці за адресою АДРЕСА_1 ТЦ "ІНФОРМАЦІЯ_1", в якій здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_2
За результатом перевірки було складено акт №1919/15/32/33/1916122436 від 11 квітня 2010 року, яким встановлено порушення вимог п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та п.п.1.2 п.1, п.п.2.6 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 15.12.04р. №637 із змінами та доповненнями, а саме відсутність книги обліку доходів і витрат за місцем реалізації товару та документів, які б свідчили про закупку товару.
Позивачу було запропоновано з'явитися до ДПА в Одеській області до 26 квітня 2010 року та до ДПІ у Приморському районі м. Одеси в 10-ти денний термін для пред'явлення документів які були відсутні під час перевірки, про що свідчить запис в акті перевірки п.4.3 та направлений лист запрошення від 27 квітня 2010 року №15714/Х/23-7017.
Оскільки, до контролюючого органу підприємець не з'явився ДПІ у Приморському районі м. Одеси прийняло рішення №0004972360 від 11 травня 2010 року про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкції на суму 20109,00 грн.
Вирішуючи спірне питання та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з обгрунтованності позовних вимог, а також з того, що висновок відповідача про не ведення товарних запасів за місцем реалізації, є протиправним, оскільки помилково був зроблений висновок, що такий облік повинен здійснюватись виключно за місцем реалізації товару, що не відповідає чинному законодавству.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду з огляду на наступне.
За змістом частини 7 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (чинної на час виникнення спірних правовідносин) перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", вважаються позаплановими перевірками.
Відповідно до частини 1 статті 11-2 названого Закону (чинної на час виникнення спірних правовідносин) посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення, зокрема, позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та тривалість.
Пунктом 2.6 Методичних рекомендації щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб (додаток 2 до наказу Державної податкової адміністрації України від 11 жовтня 2005 року № 441) перевірки контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу проводяться за окремими планами органів державної податкової служби. З метою підвищення контролю за здійсненням розрахункових операцій та запобігання дублюванню перевірок у ДПІ в містах і районах формується та затверджується щомісячний план проведення зазначених перевірок. При цьому за дорученням Кабінету Міністрів України можуть проводитись позапланові перевірки суб'єктів господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки.
Як вбачається з матеріалів справи, спірну перевірку позивача було проведено за наявності направлень відповідно до затвердженого плану-графіку проведення перевірок.
Пунктом 12 статті 3 Закону України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", із змінами та доповненнями (далі - Закон № 265), передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/ або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону № 265 передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Форму Книги обліку доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва - юридичної особи та Порядок її ведення затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 13.10.98 р. № 477, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.10.98 р. за № 689/3129 (із змінами та доповненнями).
Форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, визначена Інструкцією про прибутковий податок з громадян, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 21.04.93 р. № 12, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.06.93 р. за № 64 (із змінами та доповненнями).
Роз'яснення щодо ведення обліку доходів та витрат фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності та сплати ними фіксованого податку надано листом ДПА України від 30.08.2001 р. № 11741/7/17-0517.
Порядок ведення Книги обліку доходів та витрат громадян - суб'єктів підприємницької діяльності (з особливостями її ведення для сфери торгівлі) (форма № 10) визначено у листі Державної податкової адміністрації України від 05.11.97 р. № 17-0117/10-8886 та у постанові Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1269.
Приймаючи до уваги, що позивачем не спростовано виявлені під час перевірки правопорушення, колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог помилковими, а рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси №0004972360 від 11 травня 2010 року про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкції таке, що прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією та законами України, а також відповідають іншим критеріям, встановленим частиною 3 статті 2 КАС України.
Враховуючи, що судом першої інстанції, при вирішенні справи, порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти по справі нову, якою відмовити ФОП ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог до ДПІ у Приморському районі м. Одеси.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси -задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2010 року -скасувати, та прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішення -відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: