Справа № 2117/2-а-4610/11 .
20 червня 2011 року
Суддя Новокаховського міського суду Херсонської області Пилипенко С.В., розглянувши одноособово в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка про зобов'язання перерахунку пенсії та щомісячну її виплату, -
23.05.2011 року позивачка звернулась до суду з позовом, посилаючись на те, що 25 березня 2011 року вона, як пенсіонер що продовжує працювати, звернулась до управління Пенсійного фонду в м. Нова Каховка із заявою про перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Своїм листом від 05.05.2011 року № 897/05 відповідач повідомив, що здійснив перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати за 2008 рік. Просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати управління Пенсійного фонду м. Нова Каховка здійснити перерахунок пенсії згідно законодавства та щомісячно її виплачувати.
Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.
У своїх запереченнях на позовну заяву відповідач позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи та письмові заперечення відповідача, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Оскільки управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень, то дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 25.03.2011 року позивач, як пенсіонер що продовжує працювати, звернулась до УПФ в м. Нова Каховка із заявою про перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Своїм листом від 05.05.2011 року № 897/05 відповідач повідомив, що здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням стажу за 2 роки, відпрацьованих після попереднього перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 4 статті 41 зазначеного Закону (в редакції від 09.07.2003 року) передбачений перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням страхового стажу.
Так, зазначеною нормою встановлено, що у разі, якшо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлено статтею 40 зазначеного Закону (в редакції від 09.07.2003 року), частиною другої якої визначено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, де одним з показників, який враховується при обчисленні цієї формули є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Підпунктом «б» підпункту 9 та підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ч. 4 ст. 42 та ч. 2 ст. 40 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме:
Частину четверту статті 42 викладено в такій редакції:
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера проводиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї норми при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Абзац четвертий частини другої статті 40 викладено у такій редакції: 3с - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів;
У абзацах сьомому та дванадцятому статті 40 слова «середня заробітна плата працівників» та «зайнятих у галузях економіки України» в усіх відмінках замінено відповідно словами «заробітну плату (дохід)» та «в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії» у відповідному відмінку.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, зокрема, положення підпункту «б» підпункту 9, підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, з 22 травня 2008 року при вирішенні питань щодо перерахунку пенсії застрахованим особам, які після призначення пенсії продовжували працювати, застосуванню підлягають приписи ч. 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону від 09.07.2003 року.
Отже, з 22.05.2008 року чинною є редакція статтей 40, 42 якими показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, і якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, не передбачений, а тому він не підлягає застосуванню при перерахунку пенсії.
Показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягає застосуванню з 1 січня по 22 травня 2008 року.
З 28.05.2008 року, поряд з Законом № 1058-ІV діє Постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», підпунктом 3 п. 11 якої встановлено, що у разі, коли застрахована особа після, призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто, діють два нормативно-правові акти, які по-різному регулюють розмір показника, середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року не підлягає застосуванню, оскільки показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» не передбачений, а тому не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.
Отже, при вирішенні спорів щодо перерахунку пенсії застрахованим особам, які продовжують працювати після призначення пенсії підлягають застосуванню приписи ч. 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV в редакції від 09.07.2003 року, якими визначено, що при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Враховуючи викладене, позови застрахованих осіб, які після призначення пенсії до територіальних органів Пенсійного фонду України про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з включенням до складової заробітної плати показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії або показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, задоволенню не підлягають.
З огляду на зазначене підстав для задоволення позовних вимог не вбачається.
Керуючись ст. ст. 4, 18, 71, 160-163, 183-2 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Постанова судді, прийнята у скороченому провадженні, може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новокаховський міській суд Херсонської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її надає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.В. Пилипенко