Справа № 2117/2-а-3912/11 .
20 червня 2011 року
Суддя Новокаховського міського суду Херсонської області Пилипенко С.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Нова Каховка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги дітям війни,
21 квітня 2011 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області нарахувати та виплатити на її користь щомісячну державну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в межах строків давності звернення до суду по день винесення постанови суду, мотивуючи свої вимоги тим, що вона відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на підвищення на 30 % мінімальної пенсії за віком, проте відповідач відмовляє їй у підвищенні пенсії.
Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.
У запереченні на позов відповідач заявлені вимоги не визнав і вказав, що законом не врегульовано питання стосовно того, який орган виплачує вказану надбавку, не визнано в законодавчому порядку механізму розрахунку надбавки, тому задовольнити вимоги позивачки у теперішній час не виявляється можливим, у зв'язку з чим просить у задоволенні позову відмовити, також просить відмовити у задоволенні позову у зв'язку з тим, що позивачкою пропущений строк звернення до адміністративного суду.
Оскільки управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень, то дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Суддя, дослідивши матеріали справи, вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Так, відповідно до матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, дійсно є пенсіонером за віком, має право користуватися пільгами відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитина війни це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка із заявою про підвищення пенсії на підставі Закону України «Про соціальний захист дітей війни», проте, як вбачається з повідомлення Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка від 22.03.2011 року, їй в підвищенні пенсії на 30 % було відмовлено.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону є дітьми війни. Тобто фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.
Суд вважає відмову управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка у підвищенні пенсії ОСОБА_1 в період з 21.10.2010 року по 20.06.2011 року неправомірною, оскільки позивачка є пенсіонером за віком, пенсія призначена і виплачується управлінням Пенсійного фонду в м. Нова Каховка, і вона має право користуватися пільгами відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-ІV, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Статтею 70 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Крім того, позовні вимоги за період з 01.01.2011 року по 20.06.2011 року також підлягають задоволенню, оскільки на цей період часу поширюється дія Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а Законом України «Про державний бюджет на 2011 рік», не призупинялася дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якою передбачено нарахування та виплата підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 52 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, з 01 січня - 695 гривень, з 01 квітня - 706 гривень, з 01 липня - 709 гривень, з 01 жовтня - 723 гривні, а з 01 грудня - 734 гривні. Розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Законами будь-яких змін до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», не внесено та дія цієї статті не зупинена, а тому відповідач повинен проводити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
Положення Законів «Про Державний бюджет України», які звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод не можуть бути застосовані, оскільки вони суперечать нормам Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (ст. 22 ч. 3 Конституції України).
Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 3 ст. 46 Конституції України, встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У зв'язку із зазначеним, застосовуючи зазначені рішення Конституційного Суду України, суд першої інстанції є обмеженим часовими межами встановленими ст. 152 Конституції України. З огляду на це, судом встановлюються початковим моментом відновлення порушених прав позивача день ухвалення відповідних рішень Конституційним Судом України у відповідні роки, а кінцевими моментами - останній день відповідного року.
Що стосується посилання відповідача на пропущення позивачем строку на звернення до суду, суд прийшов до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України або іншими законами. Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Юридична необізнаність та похилий вік не є поважними причинами пропуску строку, тому строк звернення до суду не може бути поновлений. Проте позивачка просить задовольнити свої вимоги в межах строків давності звернення до суду, отже посилання відповідача на пропущення позивачкою строку на звернення до суду є необґрунтованим.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представником відповідача по справі не заперечується, що позивач, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначив цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо застосування положення ч. 3 ст. 28 зазначеного Закону, з якої вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст. 46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 152 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року, ст.ст. 1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 10,11, 6-14, 17, 19, 99-100, 159, 161, 162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної 30 % надбавки до пенсії як дитині війни у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Нова Каховка Херсонської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період часу з 21 жовтня 2010 року по 20 червня 2011 року за виключенням виплачених сум.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова судді, прийнята у скороченому провадженні, може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новокаховський міській суд Херсонської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її надає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.В. Пилипенко