"26" травня 2008 р.
Справа № 16а/65-1200
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Хоми С.О.
при секретарі судового засідання Мисько І.П.
Розглянув справу
За позовом: Прокурор Підгаєцького району в інтересах держави в особі Міністерства праці і соціальної політики України в особі Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття - Підгаєцького районного центру зайнятості вул. Замкова 18, а/1, м.Підгайці, Підгаєцький район, Тернопільська область
До відповідача: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок" с.Білокриниця, Підгаєцький район, Тернопільська область
За участю представників сторін:
Позивача: Вовк С.В. - головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність №01-448/16 від 09.04.08р.
Відповідача: не з'явився.
Прокуратури: Тиховліс Г.М. - прокурор, посвідчення №2 дійсно до 24.01.2011 року.
Суть справи: Ухвалою суду від 08 травня 2008 року, керуючись п.3 ч.1 ст.128, ст.165 КАС України, судовий розгляд було відкладено на 26 травня 2008 року на 11 год. 30 хв.
Прокурор Підгаєцького району в інтересах держави в особі Міністерства праці і соціальної політики України в особі Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття - Підгаєцького районного центру зайнятості вул. Замкова 18, а/1, м.Підгайці, Підгаєцький район, Тернопільська область звернувся до суду з адміністративним позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок" с.Білокриниця, Підгаєцький район, Тернопільська область про стягнення 3267 грн. 76 коп. заборгованості до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (в т.ч. 2466 грн. 69 коп. недоїмка, 801 грн. 07 коп. пеня).
Як зазначає прокурор в позовній заяві, підставою для звернення до суду з позовом є неповна сплата страхових внесків у Фонд загальноообов»язкового державного страхування на випадок безробіття.
Представник відповідача в судові засідання не з'явився, витребуваних судом документів, у тому числі мотивованих та документально підтверджених заперечень на позов, не подав, хоч про час та місце судових засідань належним чином був повідомлений ухвалами суду та повістками (повідомлення №1540182, без номера та №1739701 про вручення 29.03.08р., 18.04.08р., 30.04.08р. відповідачу рекомендованих листів, відправлених 27.03.08р., 11.04.08р., 25.04.08р. знаходяться в матеріалах справи). За даних обставин, суд вважає, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи у відповідності до приписів ст.ст. 33,35 КАС України.
Представник позивача в судовому засіданні від адміністративного позову, який заявлений прокурором Підгаєцького району в інтересах позивача, не відмовився. Також прокурор, який брав участь по справі заявлений адміністративний позов підтримав повністю.
В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст. 27,49, 51,60, 130 Кодексу адміністративного судочинства України.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу не здійснювалася за відсутності відповідного клопотання представників позивача та прокуратури.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши думку представника прокуратури та пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
У відповідності до пункту 1 статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 2 березня 2000 року з наступними змінами загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття (далі-страхування на випадок безробіття) є система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг тощо та є цільовим централізованим страховим фондом (частини 1 та 2 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»). Згідно частини 2 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»обов'язком Фонду є, зокрема, здійснення контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття.
У відповідності до частини 1 статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції покладаються на органи державної служби зайнятості. Згідно частини 2 цієї ж статті цього ж Закону функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладено, зокрема, на районні центри зайнятості. Однією із функцій, наданих виконавчій дирекції Фонду та її робочим органам є представлення інтересів Фонду в судових органах.
Згідно частини 1 статті 4 та частини 3 статті 17 зазначеного вище Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»відповідно страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та на інших підставах, передбачених законодавством про працю та роботодавці і застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.
Розмір внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття передбачений Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» № 2213-ІІІ від 11 січня 2001 року з наступними змінами (пункт 2 статті 1 Закону).
Відповідач -Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Світанок" с.Білокриниця, Підгаєцький район, Тернопільська область станом на 08 квітня 2008р. значиться в Єдиному державному реєстрі підприємств, установ та організацій України як юридична особа за ідентифікаційним кодом 30919640, що слідує з довідки №31-151 від 08.04.2008р. Головного управління статистики в Тернопільської області.
Як слідує з матеріалів справи, 26 лютого 2008 року Підгаєцьким районним центром зайнятості проведена перевірка Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок" с.Білокриниця, Підгаєцький район, Тернопільська область на предмет правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01.01.2006 року по 31.12.2007 року.
За результатами перевірки було встановлено, що відповідач за вищезазначений період нарахував і виплатив заробітну плату працівникам, внески нарахував своєчасно і у повному обсязі, однак за цей період страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття перерахував не повністю. В зв'язку із чим утворилась недоїмка товариства перед Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в сумі 2466 грн. 69 коп, про що складено акт №12 від 26.02.2008 року, який підписаний директором та головним бухгалтером товариства, і належним чином засвідчена копія якого долучена до матеріалів справи.
Як зазначено в довідці №05-294/16 від 17.03.2008р. Підгаєцького районного центру зайнятості, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Світанок" с.Білокриниця, Підгаєцький район, Тернопільська область станом на 17.03.08р. згідно акту перевірки правильності, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 26.02.08р. №12 заборгованість в сумі 3267 грн. 76 коп., що виникла за період з 01.01.2006р. по 31.12.2007р., в добровільному порядку не сплатило. Таким чином, за період з 01.01.2006р. по 31.12.2007р. товариством було нараховано та не сплачено 2466 грн. 69 коп. недоїмки зі сплати страхових внесків.
Також за результатами перевірки за неповну сплату страхових внесків нарахована пеня в сумі 801 грн. 07 коп., про що зазначено в акті перевірки. Дана заборгованість по пені підтверджується доданим до акту перевірки розрахунком заборгованості та пені за результатами перевірки, який підписаний головним бухгалтером відповідача без заперечень.
Статтею 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-ІІІ від 2 березня 2000 року з наступними змінами на роботодавця покладено обов'язок своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески.
Як вбачається із матеріалів справи, сума недоїмки відповідачем добровільно перерахована не була.
За несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків наступає відповідальність передбачена частиною 1 статті 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а саме сплата страхувальниками суми донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
У відповідності до частин 1 та 2 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково та про прийняття відмови від адміністративного позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі; у разі часткової відмови позивача від адміністративного позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі щодо частини позовних вимог.
У відповідності до частини 1 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву; якщо відмову від адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
У відповідності до частини 1 статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду.
В судовому засіданні 26.05.08р. від представника позивача надійшло клопотання без номера від 26.05.08р., в якому зазначено, що Підгаєцький районний центр зайнятості на підставі наданого розрахунку заборгованості та пені відмовляється від частини позовних вимог щодо стягнення пені в сумі 642 грн. 72 коп. та просить стягнути з відповідача недоїмку в сумі 2466 грн. 69 коп. та пеню - 158 грн. 35 коп.
Суд з врахуванням частини 4 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України приймає відмову від адміністративного позову в цій частині, оскільки такі дії позивача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та закриває провадження у справі в цій частині.
У відповідності до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З врахуванням наявних матеріалів справи, пояснень представників прокуратури та позивача, які брали участь в судовому засіданні, суд прийшов до висновку про правомірність звернення прокурора до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Міністерства праці і соціальної політики України в особі Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття - Підгаєцького районного центру зайнятості до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок" с.Білокриниця, Підгаєцький район, Тернопільська область про стягнення заборгованості по страхових внесках: 2466 грн. 69 коп. - недоїмки зі сплати страхових внесків та 158 грн. 35 коп. пені, а тому заявлений позов в цій частині слід задовольнити. В частині стягнення позовних вимог в сумі 642 грн. 72 коп. закрити провадження.
Судові витрати згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 69-71,94,112,136,158,161-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Закрити провадження у справі в частині позовних вимог щодо стягнення з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок" с.Білокриниця, Підгаєцький район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 30919640 - 642 грн. 72 коп. пені.
3.Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок" с.Білокриниця, Підгаєцький район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 30919640 на користь держави в особі Міністерства праці і соціальної політики України в особі Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Підгаєцького районного центру зайнятості вул. Замкова 18, а/1, м.Підгайці, Підгаєцький район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 21162362 - 2466 грн. 69 коп. недоїмки та 158 грн. 35 коп. пені, в тому числі на рахунки в ГУДК в Тернопільській області, МФО 838012 :
- п/р - 37170301900445 - 1748 грн. 71 коп. (недоїмка),
- п/р - 37179302900445 - 717 грн. 98 коп. (недоїмка),
- п/р - 37176305900445 - 158 грн. 35 коп. ((пеня)
4. Постанову надіслати сторонам по справі та прокурору, який брав участь у справі.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
На постанову суду першої інстанції сторони мають право подати заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі "31" травня 2008 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а апеляційну скаргу - протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.О. Хома