31.03.2011
Справа № 2-а-3672-2011
31 березня 2011 року Слов"янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді -Руденко Л.М.
при секретарі - Кобець О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов"янська цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області про визнання дій неправомірними та виплати пенсії у належному розмірі, -
23.02.2011 р. до Слов"янського міськрайнного суду звернулась з позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області про визнання дій неправомірними та виплати пенсії у належному розмірі, посилаючись на те, що вона є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 1 категорії 3 групи.
10.05.2001р. Донецькою облдержадміністрацією їй було видане посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи серія НОМЕР_1, в якому зазначено, що пред'явник посвідчення має право на пільги та компенсації, встановлені ЗУ ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи''.
У грудні 2010 р. до УПФУ в м. Слов'янську Донецької області нею було подано заяву відносно проведення перерахунку її пенсії до розмірів, встановлених діючим законодавством України, а саме до рівня не нижче, ніж 6 мінімальних пенсій за віком плюс 50% мінімальної пенсії за віком. 05.01.2011 року від УПФУ в м. Слов'янську Донецької області вона отримала відповідь, що пенсія їй нараховується вірно. З цією відповіддю вона незгодна.
Згідно зі ст. 54 ЗУ ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' розмір пенсій, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, по 3 групі інвалідності, не може бути нижче шести мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі ст. 49 ЗУ ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи''пенсії особам, віднесеними до 1 категорії виплачується у виді державної та додаткової.
Згідно зі ст. 50 ЗУ ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи''особам, віднесеним до 1 категорії, надається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі для 3 групи інвалідності -50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, загальна сума недоплати їй пенсії з моменту її звернення до УПФУ в м. Слов'янську Донецької області складає 30343 грн. 25 коп.
Просить суд:
- визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області відносно відказу від перерахунку їй пенсії до рівня не нижче шести мінімальних пенсій за віком плюс 50 відсотків мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія) неправомірними;
- зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області провести перерахунок її пенсії до рівня не нижче шести мінімальних пенсій за віком плюс 50 відсотків мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія) з 01 травня 2010 року;
- звільнити її від уплати державного мита.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала свої позовні вимоги у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідач - УПФУ в м. Слов'янську Донецької області про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, однак у судове засідання не з»явився, причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не направив.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 46 Конституції України закріплено положення, відповідно з яким громадяни України мають право на соціальний захист.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, в рамках повноважень та засобами, передбаченими Конституцією України, законами України.
Стаття 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вказує, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Предметом даного спору є зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме здійснити нарахування та виплатити пенсію. Визначення розміру нарахування у вказаних правовідносинах є функцією суб'єкта владних повноважень, у даній справі -відповідача.
Відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія особам, які відносяться до категорій 1-4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю , яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Розмір пенсії для інвалідів, інвалідність котрих пов'язана з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчою по третій групі інвалідності шести мінімальних пенсій за віком. Розмір додаткової пенсії повинний складати 50% мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 05.10.2006р., визнано, що у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визнаного законом, підвищується розмір пенсії, визнаний відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які віднесені до категорій 1-4 і перерахунок пенсії здійснюється з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.
У судовому засіданні з вірогідністю було встановлено, що:
- ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянкою України; особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорїї, що підтверджено паспортом та посвідченням серії НОМЕР_1 від 10.05.2001р. (а.с.3,4);
- згідно довідки МСЕК серії 2-18 АГ №250411 від 09.06.2004р. є інвалідом ІІІ групи (а.с.5);
- 23.12.2010р. ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області, яке у своїй відповіді №600(89)/С-10-01-04 від 05.01.2011р. вказало, що «…Согласно ч.4 ст.54 Закона Украины «О статусе и социальной защите граждан, которые пострадали вследствие Чернобыльской катастрофы»( с изменениями и дополнениями, внесенными от 06.06.1996 г., т.е. до изменений, внесенных Законом Украины «О Государственном бюджете Украины на 2008г.», инвалидам 3 группы, которым установлена связь с Чернобыльской катастрофою из числа эвакуированных в 1986 г. вследствие аварии на ЧАЭС размер пенсии не может быть ниже 6 минимальных пенсий по возрасту, при это минимальная пенсия по возрасту составляла 19,91 грн. (пост. КМУ от 03.01.2002г. №1), т.е. 19,91 грн. х 6 = 119,46 грн. Согласно п.3 ст. 28 Закона Украины «Об общеобязательном государственном пенсионном страховании»от 09.07.2003г. №1058-ІУ с изменениями и дополнениями (далее Закон) минимальный размер пенсии по возрасту, установленный в размере прожиточного минимума для лиц, утративших трудоспособность, применяется исключительно для исчисления размеров пенсии, назначенных в соответствии с данным Законом. Т.е для исчисления пенсии согласно Закона Украины «О статусе и социальной защите граждан, которые постраждали вследствие Чернобыльской катастрофы»данное положение не применяется. Следовательно, перерасчёт по предоставленному заявлению произвести не представляется возможным. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Украины от 16.07.2008г. №654 с 01.07.2008г. минимальный размер пенсии инвалидам 3 группы эвакуированным из зоны ЧАЭС в 1986 г. установлен в сумме 760, 00 грн. Согласно ст. 50 Закона Украины «О статусе и социальной защите граждан, пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы»от 28.02.1991г. №797-ХІІ с изменениями, лицам отнесенным к первой категории назначается ежемесячная дополнительная пенсия за вред причиненный здоровью, инвалидам 3 группы в размере 15% прожиточного минимума для лиц, которые утратили трудоспособность согласно ЗУ «О Государственном бюджете Украины на 2010 г.»(прожиточный минимум с 01.04.2010г. составляет 706,00 грн.) Размер дополнительной пенсии с 01.01.2011г. составляет 112,50 грн., т.е. 750,00 грн. х 15%. Размер пенсии с 01.01.2011г. составляет 872,50 грн., в т.ч.: 750,00 грн. -основной размер пенсии, 112,50 грн. - дополнительная пенсия инвалидам 3 гр. вследствие ЧК. По решению Славянского горрайонного суда Донецкой области от 07.07.2010г. отделом пенсионного обеспечения был произведен перерасчёт Вашей пенсии в соответствии к ст.50,54 Закона Украины «О статусе и социальной защите граждан, пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы»за период с 18.05.2007г. по 31.12.2007г. и с 22.05.2008г. по 01.05.2010г. Долг по перерасчёту в сумме 78333,77 грн. был Вам выплачен в ноябре 2010г. Пенсия назначается и выплачивается согласно норм действующего законодательства. В случае несогласия с предоставленными разъяснениями Вы имеете право обжаловать данное решение в органах Пенсионного фонда Украины высшего уровня в соответствии с постановлением Кабинета Министров Украины от 12.10.2007г. №18-6 «Об утверждении Порядка рассмотрения жалоб на решения органов Пенсионного фонда Украины относительно пенсионного обеспечения», так как за Вами остаётся право в соответствии со ст. 55 Конституции Украины (№254к/96-ВР) и ст. 105 Закона Украины «Об общеобязательном государственном пенсионном страховании»от 09.07.2003г. № 1058-ІУ обжаловать данное решение в судебном порядке.»(а.с.6-7);
- 18.05.2010р. ОСОБА_1 зверталась з позовом до Управління Пенсионного фонда Украины в м. Слов»янськ про визнання дій неправомірними та перерахунок державної та додаткової пенсіїї; її позов рішенням Слов»янського міськрайонного суду від 07.07.2010р. було задоволено частково, а саме вказано: «Зобов»язати Управління Пенсионного фонда Украины в м. Слов»янск здійснити переррахунок та виплату основної та додаткової пенсії позивачу ОСОБА_1, згідно діючого законодавства у відповідності зі ст.ст. 49, 50ч.4, ст.54 Закону України ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи''у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% за періоди з 18.05.2007року по 31.12.2007року та з 22.05.2008 року по 01.05.2010 року, з урахуванням виплачених сум.»Дане рішення набуло чинності 19.07.2010р., Управлінням Пенсійного фонду України в м. Слов'янськ не оскаржувалось і згідно відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янськ за №600(89)/С-10-01-04 від 05.01.2011р. рішення суду у листопаді 2010р. виконано.
Таким чином, з вищевикладенного вбачається, що Управління Пенсионного фонда Украины в м. Слов»янск визнало той факт, що ОСОБА_1 пенсія повинна нараховуватися згідно діючого законодавства у відповідності зі ст.ст. 49, 50ч.4, ст.54 Закону України ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи''у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50%, але після виконання вищевказанного рішення суду, відповідач продовжує виплачувати пенсію позивачці починаючи з 01.05.2010р. у таких розмірах: у травні та червні -по 865,9 грн., у липні, серпні, вересні -по 866,35 грн, у жовтні, грудні -по 868,45 грн., що підтверджено довідкою Управління Пенсионного фонда Украины в м. Слов»янск (а.с.8), чим порушує право ОСОБА_1 отримувати пенсію у розмірах встановленних ст.ст. 49, 50ч.4, ст.54 Закону України ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи''.
Згідно з положенням частини 4 статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховної Радою України, або іншому правовому акту, застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України видокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
Відповідно до ч.1 ст.10 КАСУ усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Частина перша ст.11 КАСУ передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.71 КАСУ, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частина 3 ст.72 КАСУ передбачає, що обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у судовому засіданні і підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 46, 92 Конституції України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.49, 50,54 ЗУ ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'', ст.ст. 10, 11, 71 ч.1, 72 ч.3, 76, 79, 159, 160 ч.3, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду у м. Слов'янськ про перерахунок надбавки до пенсії як інваліду війни задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області відносно відказу від перерахунку пенсії ОСОБА_1 до рівня не нижче шести мінімальних пенсій за віком плюс 50 відсотків мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія) неправомірними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії до рівня не нижче шести мінімальних пенсій за віком плюс 50 відсотків мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія) з 01 травня 2010 року по 31.03.2011р., включно, з урахуванням виплачених сум.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: