Постанова від 26.04.2011 по справі 2-а-5383/11

26.04.2011

Справа № 2-а-5383-2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2011 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Руденко Л.М.

при секретарі - Кобець О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області про визнання неправомірною відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

12.03.2011 р. до Слов'янського міськрайнного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області про визнання неправомірною відмови у проведенні перерахунку пенсії і зобов'язання провести перерахунок пенсії, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області. Після призначення йому пенсії він продовжує працювати, тобто є працюючим пенсіонером, у зв'язку з чим має право на перерахунок пенсії.

27.05.2010 року він, як працюючий пенсіонер, відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку його пенсії по стажу і заробітку.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок пенсій проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якого сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Оскільки він звернувся з заявою про перерахунок його пенсії 27.05.2010 року, то його пенсія повинна бути перерахована із середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік, що склала 1650 грн. 43 коп., і пенсія повинна складати 2262,78 грн.

Розрахунок:

1650,43 грн. (середня зарплата по Україні) х 1,63812 (коефіцієнт зарплати) х 0,756 (коефіцієнт страхового стажу) + 218,86 грн. (доплата за зверх нормативний стаж) = 2262,78 грн.

В порушення цих вимог Закону відповідач у своєму листі № 15/З-01-01-03 від 21.01.2011 року, посилаючись на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01 і Постанову КМУ № 530 від 28.05.2010 р., де передбачено застосування показника середньої зарплати по Україні, що передує року перерахунку пенсії, повідомив, що зробив йому перерахунок пенсії тільки по стажу, а по заробітку, виходячи із середньої зарплати по Україні за 2007 рік, що склала 1197,91 грн., робити перерахунок недоцільно і призначив йому пенсію з 01.06.2010 року в розмірі 1773,84 грн., чим занизив розмір його пенсії на 488,94 грн. і чим порушив його право на доотримання пенсії з 01.06.2010 року по 01.03.2011 року в розмірі: 488,94 х 9 місяців = 4400,46 грн.

Відповідно до ст.92 Конституції України виключно Законами України визначаються права людини і громадянина та гарантії цих прав.

Таким чином, вважає, що позиція відповідача не ґрунтується на Конституції та вимогах діючого Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і його дії по проведенню перерахунку пенсії слід визнати незаконними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії з 01.06.2010 року із розрахунку середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік, що склала 1650,43 грн.

Просить суд:

- визнати протиправними дії і рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області по перерахунку його пенсії тільки по стажу і обґрунтування щодо недоцільності перерахунку по заробітній платі;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області здійснити перерахунок його пенсії з 01.06.2010 року, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009, що склала 1650,43 грн., та донарахувати і виплатити йому 4400,46 грн. не призначеної та підлягаючої виплаті пенсії за період з 01.06.2010 року по березень 2010 року.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просить суд задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні не був присутній, але надав до суду заперечення, в якому не визнає позовні вимоги та вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Згідно ст. 99 КАС України -адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином позивач мав можливість звернутися за відновленням свого порушеного права ще в червні 2010 року і невідомо з яких причин не зробив цього.

Позивач про порушення свого права, якщо він вважав його порушеним, повинен був дізнатися при виплаті йому щомісячної пенсії. Звернення із заявою в порядку Закону України «Про звернення громадян»з проханням сплатити певну суму грошей за минулий час не є передбаченою законом можливістю досудового порядку вирішення спору в розумінні ч.4 ст.99 КАС України.

Відповідно до ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця,в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії 27.05.2010 року, тому, згідно ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок був здійснений розпорядженням з 01.06.2010 року по стажу.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону, що діяла з 07.12.2006 року, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Законом України від 19.12.2006 року № 489-V «Про Державний бюджет на 2007 рік»дію частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»зупинено на 2007 рік.

Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік»від 28.12.2007 року № 107-VI частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»викладена в новій редакції. Але рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни ч.4 ст.42 зазначеного Закону визнані неконституційними і на час звернення позивача з заявою про перерахунок його пенсії не були чинними.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата для обчислення пенсії визначається за певною формулою і із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначення пенсії. У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, що передує зверненню за призначенням пенсії.

На час проведення перерахунку позивачу не був визначений показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Тому був застосований такий показник за 2007 рік відповідно п.п.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»з застосуванням показників середнього заробітку, який діяв на момент прийняття Постанови -1197,91 грн. за 2007 рік.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Так у судовому засіданні з вірогідністю було встановлено, що:

- ОСОБА_1 одержує пенсію, призначену йому згідно із ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV від 09.07.2003р.;

- після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжує працювати і працює по цей час;

- 27.05.2010р. ОСОБА_1 звернувся до Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р. (1650,43 грн.);

- Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області своєю відповіддю від 21.01.2011р. за вих.№15/3-01-01-03 відмовило йому у перерахунку пенсії (а.с.8).

Суд вважає, що дії Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р. є неправомірними з наступних підстав.

Частиною 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадить перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2010 року.

Якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж.

Загальні правила визначення розміру пенсії за віком встановлені ст. 27 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, згідно із якою розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П -розмір пенсії у гривнях;

Кс -коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи визначений відповідно до ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У.

Частинами 2 та 3 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У встановлено, що: «Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:

Зв = З + Зд, де:

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою:

Д ___

Зд = х 100 %, де

Т

Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, відповідного року (кварталу).

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

При обчисленні заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу) для застрахованих осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність і обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбання спеціального торгового патенту), та членів їхніх сімей, що беруть участь у здійсненні підприємницької діяльності, отриманий ними дохід за відповідний місяць визначається за формулою:

П х Ч ______

З = , де:

Т

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

П - сума фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент) у розрахунку на відповідний місяць, у гривнях;

Ч - відсоток відрахувань до Пенсійного фонду від суми фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент), чинний в межах відповідного періоду;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

Відповідно до ч 4 ст. 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».

З дня призначення пенсії ОСОБА_1 і до звернення його до управління ПФУ в м. Слов'янську пройшов час, передбачений ст. 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачеві не ґрунтується на законі і є безпідставною.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 статті 93 Конституції України встановлено, що виключно Законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.

Виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції і законів України над урядовими нормативними актами, при вирішенні питання про перерахунок пенсії за віком, управління ПФУ в м. Слов'янську має керуватися безпосередньо приписами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема ст.ст. 27, 40, 42 цього Закону.

Таким чином, вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у судовому засіданні і підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 93 Конституції України; ст.ст. 27, 40, 42, 105 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; ст.ст. 2, 3, 6, 10, 11, 18, 104, 105, 159 - 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області про визнання неправомірною відмови перерахунку пенсії і зобов'язання провести перерахунок пенсії, задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.06.2010 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, починаючи з 01 червня 2010 року по березень 2011 року.

В іншій частині вимоги ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: