Постанова від 07.02.2011 по справі 2-а-1057/11

07.02.2011

Справа №2-а-1057/2011

ПОСТАНОВА

іменем України

7 лютого 2011 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючий - суддя Мінаєв І.М.

при секретарі судового засідання Бондарєвій В.П.

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання №2 Слов'янського міськрайонного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в м. Слов'янську, про визнання дій неправомірними і зобов'язання зробити перерахунок пенсії , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління пенсійного Фонду України в м. Слов'янську Донецької області про визнання дій УПФУ в м. Слов'янську неправомірними щодо незастосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, і зобов'язання зробити їй перерахунок пенсії за віком відповідно до ст.40 ч.4, ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003року, з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.

Свої вимоги позивачка обґрунтувала тим, що вона є одержувачем пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1053.

Після призначення пенсії за віком вона продовжує працювати, у зв'язку з чим у неї відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» виникло право на перерахунок пенсії, оскільки передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок проводиться не раніше, ніж через два роки після попереднього перерахунку страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

Частиною 1 статті 40 Закону передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж. Вона зверталась із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за віком, але їй було відмовлено, а також вказує, що вона має право на перерахунок призначеної пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, починаючи з 01 квітня 2010 року.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним, проте надав суду заперечення, в яких просив справу розглянути у його відсутність та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення УПФУ у м. Слов'янську. Позивач зверталась з заявою про перерахунок пенсії 15.01.2010 року, тому згідно ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок по стажу та заробітку був здійснений з 01 квітня 2010 року. Використати показник за 2009 рік заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні УПФУ у м. Слов'янську не може за відсутності законних підстав.

Вказує, що відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-VI у разі, якщо застрахована особа після призначення йому пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніш дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії. Згідно із ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-VI, заробітна плата, з якої відповідно до ч. 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + … Кзп); К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2009 рік.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в частині 2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-VI та середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії, про яку йшлося в ч.2 ст.40 та ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції закону від 28.12.2007 року та в п.п 3 п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530, не є тотожними поняттями.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як достовірно встановлено в судовому засіданні, УПФУ м. Слов'янськ позивачеві була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

15.04.2010 року позивач зверталась із заявою до УПФУ м. Слов'янська про здійснення їй перерахунку пенсії, оскільки після призначення пенсії продовжувала працювати.

Такий перерахунок їй було здійснено по стажу, та враховано страховий стаж після призначення пенсії, оскільки при умовному перерахунку пенсії по заробітній платі із застосуванням показника середнього заробітку за 2007 рік, який складає 1197,91 грн. веде до зменшення розміру пенсії.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України. Частиною 2 статті 8 цього Закону передбачено, що Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами й організаціями, а також коштів державного бюджету України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV).

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, яка згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи, що внесені зміни до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визнано рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 неконституційним, ч.4 ст.42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинною до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме:

«У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.»

У своїй первинній редакції Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не містив положення щодо застосування при перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії. Вказана норма закону закріплює право пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням зміни страхового стажу пенсіонера.

З 22 травня 2008 року і станом на квітень 2010 року, тобто на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку посилається відповідач, відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п. 3 та п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якими є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст.40 та частина 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.

Як вбачається з ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 р., заробітна плата , з якої відповідно до ч.1 ст.40 зазначеного Закону, обчислюється пенсія, визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз);

К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто якщо перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону, здійснюється із заробітної плати(доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст..40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто у цій справі за 2009 рік.

Відповідно до ст.8 Конституції України в державі визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії. Стаття 22 Конституції України встановлює, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік є протиправними.

Відповідно до ч.4 ст.45 зазначеного закону, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Таким чином, з урахуванням звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії саме із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за 2009 рік, з заявою про який вона зверталась 15.04.2010 р., такий перерахунок повинен здійснюватись із 01.12.2010р.

Таким чином, враховуючи викладене, позивачу з урахуванням вищезазначених норм повинен бути проведений перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, починаючи з 01 листопада 2010 року відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV.

Згідно частини 1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивач сплатив судовий збір в сумі 3.40 грн., то з місцевого бюджету Слов'янської міської Ради слід стягнути на користь позивача даний судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог.

Згідно викладеного, керуючись ст.ст. 46, 92 Конституції України, ст.ст. 6, 7, 17-19, 104-106, 159, 161, 162 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-РП/2008 суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в м. Слов'янську, про визнання дій неправомірними і зобов'язання зробити перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 р. № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, з урахуванням фактично проведених виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії за віком з 01 грудня 2010 року відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, з урахуванням фактично проведених виплат.

Повернути ОСОБА_1 суму сплаченого державного мита в розмірі 01 гривні 70 копійок, шляхом списання їх з місцевого бюджету ( р/р № 31417537700075 в банку ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686605, код платежу 22090100, отримувач місцевий бюджет міста Слов'янська). В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя

Слов'янського міськрайонного суду І.М. Мінаєв