ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
місто Київ
09 год. 48 хв.
21.05.2008 р. № 3/566
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є. при секретарі Серпутько Т.С.
За результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи
за позовом Державного підприємства Науково дослідного інституту «Буран»
до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва
про визнання недійсним рішень
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21 травня 2008 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.
Позивач звернувся з позовом про визнання нечинними рішень Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва (надалі -Відповідач) № 2224 та № 2225 від 26.10.2007, та Акту № 3455 від 24.10.2007 в частині перевірки за 2007 рік.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач неправомірно застосував до Позивача фінансові санкції за порушення вимог Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (надалі - Закон), оскільки рішення про таке нарахування ґрунтуються на помилкових висновках, які не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки перерахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), що позивачем і здійснювалося протягом березня-вересня 2007 року.
Відповідач відзиву на позов не надав, в судових засіданнях проти позову заперечував, посилаючись на те, що оскаржувані рішення є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
З 24 жовтня 2007 року головним спеціалістом відділу аудиту надходження доходів та економічного аналізу Кравчук О.О. проведено перевірку достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування та складено Акт № 3455 від 24 жовтня 2007 року.
На підставі вказаного Акту Управлінням Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва прийняте рішення № 2224 від 26 жовтня 2007 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким на позивача накладено штраф у розмірі 13837,53 грн. (10%) та нарахована пеня в розмірі 1684,09 грн. (0,1 % на суми недоїмки фінансових санкцій) за період з 20.03.2007 по 28.09.2007; рішенням № 2225 від 26.10.2007 на позивача накладено штраф у розмірі 6454,08 грн. (20%) та нарахована пеня в розмірі 1194,11 грн. (0,1 % на суми недоїмки фінансових санкцій) за період з 20.03.2007 по 28.09.2007.
Підставою для нарахування фінансових санкцій стало те, що Позивач в березні -вересні 2007 року здійснював сплату страхових внесків до пенсійного фонду з порушенням встановлених законодавством термінів.
За таких обставин Відповідач прийшов до висновку про порушення Позивачем частини 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 вказаного закону нарахував Позивачу зазначені вище суми штрафів і пені.
Згідно із статтею 64 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Управління Пенсійного Фонду України здійснює контроль за правильним нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також здійснює контроль за їх цільовим використання коштів.
За приписами пункту 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підпункту 5.1.4 пункту 5 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного Фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663 (надалі -Інструкція), страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж за 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Як свідчать матеріали справи в березні -вересні 2007 року здійснювалося перерахування страхових внесків з порушенням строків, встановлених пунктом 6 статті 20 Закону та підпунктами 5.1.4 пункту 5 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", тобто після 20 календарного дня місяці, наступного за звітним. Факт сплати відповідних сум страхових внесків пізніше 20 календарного дня з дня закінчення базового періоду (місяця) не заперечується і Позивачем, що підтверджується змістом позовної заяви.
В той же час, відповідно до пункту 6 статті 20 Закону, та пункту 5.1.6 Інструкції, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Таким чином, законодавством містить дві обставини, які можуть вважатися визначальними для здійснення сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування -строк (до 20 числа місяця, наступного за звітним), а також одержання (перерахування) коштів на оплату праці. Таким чином, існує ймовірність неоднозначного (множинного) трактування прав та обов'язків платника.
Відповідно до пункту 4.4.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі, коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Таким чином, Суд вважає, що Відповідач не мав достатніх підстав для накладення на Позивача фінансових санкцій.
Стосовно Акту перевірки достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування № 3455 від 24 жовтня 2007 року слід зазначити наступне.
Проведення перевірок достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування регулюється Порядком оформлення результатів документальних перевірок з дотримання чинного законодавства платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року № 6-5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 травня 2003 року за № 359/7680 (надалі -Порядок проведення перевірок).
Пунктом 1.2 Порядку проведення перевірок передбачено, що цей порядок регулює питання проведення посадовими особами органів Пенсійного фонду України документальних перевірок щодо правильності обчислення та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також цільового використання його коштів, зокрема підприємствами (об'єднаннями), установами, організаціями (їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами) незалежно від форм власності, фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників (далі - платники).
Відповідно до пункту 1.3 Порядку проведення перевірок перевірка фінансово-господарської діяльності платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування щодо сплати та цільового використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування може бути плановою, позаплановою або зустрічною. Плановою документальною перевіркою вважається перевірка фінансово-господарської діяльності платника, яка передбачена в плані роботи органу Пенсійного фонду України і проводиться за місцезнаходженням такого платника чи за місцем розташування об'єкта власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Планова перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника за письмовим рішенням керівника відповідного органу Пенсійного фонду України не частіше одного разу на календарний рік у межах компетенції органу Пенсійного фонду України. Позаплановою документальною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу Пенсійного фонду України і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: а) за наслідками зустрічних перевірок виявлено факти, які свідчать про порушення платником норм законодавства; б) платником не подано в установлений строк документів обов'язкової звітності; в) виявлено недостовірність даних, заявлених у документах обов'язкової звітності; г) платник подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу Пенсійного фонду України під час проведення планової чи позапланової документальної перевірки; ґ) у разі виникнення потреби в перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником, якщо платник не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу Пенсійного фонду України протягом трьох робочих днів від дня отримання запиту. Таким чином, законодавством чітко визначені підстави проведення перевірок.
Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перевірок Акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених у ході перевірки фактів порушень (у разі їх виявлення) норм законодавства щодо сплати та цільового використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. За результатами перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника, які мають відношення до фактів виявлених порушень законодавства. Факти виявлених порушень законодавства викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, з посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Акт № 3455 містить тільки загальне посилання на те, що «невірно утримані страхові внески»без посилань на будь-які конкретні документи, що не є достатнім, виходячи іх вимог Порядку проведення перевірок.
Крім того, відповідно до пункту 2.2 Порядку проведення перевірок, Вступна частина акта документальної перевірки (частина I) повинна містити такі дані: дата підписання акта перевірки (число, місяць, рік підписання акта); номер акта перевірки (порядковий номер книги реєстрації актів); повна назва платника відповідно до установчих документів; підстави для проведення документальної перевірки; документальна перевірка (планова, позапланова чи зустрічна); дата та номери посвідчень на документальну перевірку; посади осіб, назва органу Пенсійного фонду України, прізвища, імена, по батькові осіб, які брали участь у проведенні перевірки; період, за який проводиться перевірка; термін проведення перевірки; перелік нормативно-правових актів, відповідно до яких проведено перевірку; довідкові дані, а саме: номер реєстрації та дата взяття на облік органом Пенсійного фонду України, спосіб оподаткування (загальний порядок чи спрощена система), місцезнаходження платника, код за ЄДРПОУ, номер поточного рахунку, назва банку, код банку, середньооблікова чисельність працівників, форма власності платника; інформація про попередню документальну перевірку із зазначенням дати та номера акта перевірки, періоду перевірки (планова чи позапланова, установлені порушення та вжиті заходи щодо усунення виявлених недоліків); в акті обов'язково зазначаються дані про наявність пільг (наявність або відсутність працюючих інвалідів); інформація про документи і матеріали, які використані під час проведення перевірки.
Зокрема, серед обов'язкової інформації, яка має бути зазначена в акті, передбачено підстави проведення перевірки, а також вид перевірки (планова, позапланова, зустрічна). Акт № 3455 не містить зазначених обов'язкових елементів. Суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що чітке посилання на вид перевірки, яка проводиться є вкрай необхідним задля визначення законності підстав її проведення, оскільки, наприклад, позапланова перевірка може проводитися виключно за наявності обставин, чітко встановлених законодавством.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позовні вимоги задовольнити:
1) Скасувати Рішення Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва № 2224 від 26.10.2007 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким на позивача накладено штраф у розмірі 13837,53 грн. (10%) та нарахована пеня в розмірі 1684,09 грн. (0,1 % на суми недоїмки фінансових санкцій) за період з 20.03.2007 по 28.09.2007;
2) Скасувати Рішення Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва № 2225 від 26.10.2007 про накладення штрафу у розмірі 6454,08 грн. (20%) та нарахування пені в розмірі 1194,11 грн. (0,1 % на суми недоїмки фінансових санкцій) за період з 20.03.2007 по 28.09.2007.
3) Скасувати Акт №3455 перевіки достовірності повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування від 24 жовтня 2007 року
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н. Є. Блажівська