Постанова від 26.05.2008 по справі 3/133

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

09 год. 51 хв.

26.05.2008 р. № 3/133

Міністерство економіки України

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є. при секретарі Яремій Г. В.

За результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи

За позовом Міністерства економіки України

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтингова

компанія «Логіка підприємства»

Третя особаДержавна податкова адміністрація України

про продовження тимчасового зупинення зовнішньоекономічної

діяльності

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 травня 2008 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.

ВСТАНОВИВ

Міністерство економіки України (надалі - Позивач) звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтингова компанія «Логіка підприємства»(надалі -Відповідач ) про продовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Консалтингова компанія «Логіка підприємства»наказом Міністерства економіки України від 22 грудня 2006 року №102/511 «Про застосування спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України»до усунення ТОВ «Консалтингова компанія «Логіка підприємства»порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»за контрактом № 92UК/06 від 13 червня 2006 року.

Ухвалою від 03 жовтня 2007 року до участі у справі залучено Державну податкову адміністрацію України в якості третьої особи, без права заявлення самостійних вимог на предмет спору.

Свої позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що відповідно до частини 2 статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», за поданням Державної податкової адміністрації (далі ДПА), від 21 листопада 2006року № 13207/5/22-6016 Мінекономіки було видано наказ № 102/511 від 22 грудня 2006 року «Про застосування спеціальної санкції -тимчасового зупинення продовження тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України», згідно Додатку 1 до зазначеного наказу тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності було застосовано до ТОВ «Консалтингова компанія «Логіка підприємства».

Позивач зазначає, що підставою для застосування зазначеної санкції до ТОВ «Консалтингова компанія «Логіка підприємства»було порушення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України вимог статті 2 Закону України від 23 вересня 1994 року № 185/94 «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті». Згідно акту перевірки ДПА від 19 жовтня 2006 року у ТОВ «Консалтингова компанія «Логіка підприємства»встановлена прострочена дебіторська заборгованість у сумі 2600 доларів США по імпортному контракту від 13 червня 2006 року за № 92UК/06, укладеному з іноземним суб'єктом господарської діяльності «Molder Invest Limited».

Згідно статті 37 Закону, ДПА України листом від 28 березня 2007 року № 3301/5/22-6016 повідомило Мінекономіки України про необхідність подовження дії спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Мінекономіки від 22 грудня 2006 року № 102/511 до ТОВ «Консалтингова компанія «Логіка підприємства», оскільки згідно інформації Полтавського головного регіонального управління Приватбанку від 19 жовтня 2006 року №15536/10 та від 08 листопада 2006 року №17901/10 операція за контрактом № 92UК/06 від 13 червня 2006 року, укладеному Консалтингова компанія «Логіка підприємства»з іноземним суб'єктом господарської діяльності «Molder Invest Limited»не знята з контролю у Полтавському головному регіональному управлінні Приватбанку.

Позивач вказує, що на даний час Відповідач відсутній за місцем реєстрації, що підтверджується актом про результати територіально-діяльничого та об'єктно-орієнтованого контролю щодо відповідності фактичного місцезнаходження суб'єкта підприємницької діяльності місцезнаходженню, зазначеному в свідоцтві про державну реєстрацію, складеного співробітниками Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва від 23 листопада 2006 року №140/3-22-0.

Позивач стверджує, що підставою для подовження дії спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, є не усунення ТОВ «Консалтингова компанія «Логіка підприємства»порушення вимог статті 2 Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94 «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а саме наявність простроченої дебіторської заборгованості на суму 2600 доларів США оскільки на даний час , на митну територію України імпортний товар за контрактом від 13 червня 2006 року за № 92UК/06 не надійшов.

У зв'язку із цим, враховуючи положення частини 10 та 12 статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», Позивач вважає, що є підстави для подовження дії спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Консалтингова компанія «Логіка підприємства»наказом Мінекономіки від 22 грудня 2006 року № 102/511 до усунення ТОВ «Консалтингова компанія «Логіка підприємства»порушень статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Відповідач в судові засідання не з'явився, явку уповноважених представників не забезпечив, відзив на позов не надіслав та про причини неявки не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Справа розглядається судом за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників Позивача та Третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків:

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність», Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», Інструкцією про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 24 березня 1999 року N 136, та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 28 травня 1999 р. за N 338/3631.

У відповідності до абзацу 4 частини 1 статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності може бути застосована така спеціальна санкція як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Згідно з частиною 2 статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

За поданням Державної податкової адміністрації України від 21 листопада 2006 року № 13207/5/22-6016 Міністерством економіки України було видано Наказ № 102/511 від 22.12.2006 «Про застосування спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності». Згідно Додатку №1 до зазначеного Наказу тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності було застосовано до Відповідача.

Підставою для застосування вказаної спеціальної санкції до Відповідача було порушення ним вимог статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», згідно частини 1 статті 2 якого імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України.

Як зазначено в поданні Третьої особи та підтверджується матеріалами справи, згідно Акту перевірки від 09.10.2006 у Відповідача встановлена прострочена дебіторська заборгованість у сумі 2600 доларів США по імпортному контракту від 13 червня 2006 року № 92UK/06, укладеному з іноземним суб'єктом господарської діяльності «Molder Invest Limited». Як свідчить Позивач та Третя особа, індивідуальної ліцензії Національного банку України на відстрочення поставки товару Відповідач не має.

Згідно частини 6 статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

У відповідності до частин 7 та 8 статті 37 вказаного Закону подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

Позивач звернувся з листом від 28 лютого 2007 року № 102-29/296 до ДПА України щодо доцільності скасування чи подовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Відповідача.

Листом від 28 березня 2007 року № 3301/5/22-6016 ДПА України повідомила Позивача про необхідність подовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, що застосована згідно з Наказом Мінекономіки України від 22.12.2006 № 102/511 до Відповідача.

Виходячи із змісту абзацу 4 частини 1 статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»спеціальна санкція - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосовується у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Згідно листів Полтавського регіонального управління Приватбанку від 09 жовтня 2006 року № 15536/10 та від 08 листопада 2006 року № 17901/10 Відповідачем були порушені терміни розрахунків при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності за контрактом від 13 червня 2006 року № 92UK/06, укладеному з іноземним суб'єктом господарської діяльності «Molder Invest Limited». Згідно цієї інформації на виконання умов вище оговореного контракту ТОВ «Консалтингова компанія «Логіка підприємства»був здійснений авансовий платіж в сумі 2560.0 тис. доларів США. Але імпортний товар на вказану суму на митну територію України не надійшов, отже зазначена операція не знята з контролю у Полтавському головному регіональному управлінні Приватбанку.

Згідно повідомлення Полтавського головного регіонального управління Приватбанку від 24 грудня 2007 року, розрахунки між Відповідачем та «Molder Invest Limited»за контрактом від 13 червня 2006 року № 92UK/06 на сьогоднішній день не здійснені.

У відповідності до пункту 3.3 Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24 березня 1999 року N 136, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28 травня 1999 року за N 338/3631 банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту продукції з увезенням її на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, на підставі ВМД (типу IM-40 «Імпорт», IM-41 «Реімпорт», IM-72 «Магазин безмитної торгівлі», IM-75 «Відмова на користь держави», IM-76 «Знищення або руйнування») та за наявності інформації про цю операцію в реєстрі ВМД, а в інших випадках - після пред'явлення резидентом документа, який згідно з умовами договору засвідчує здійснення нерезидентом поставки продукції, виконання робіт, надання послуг.

Виходячи із змісту частин 6 та 10 статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»підставою для скасування застосованої спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності може бути усунення допущених порушень законодавства України або вжиття практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України.

Матеріали справи свідчать про те, що Відповідачем не усунуте порушення частини 1 статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», та ним не вжито жодних практичних заходів, що гарантували б виконання вказаного закону.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно частини 9 статті 37 Закону України Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Виходячи із матеріалів справи, враховуючи тривалу бездіяльність Відповідача щодо усунення допущеного ним порушення Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», суд приходить до висновку про необхідність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованого до Відповідача згідно з Наказом Міністерства економіки України № 102/511 від 22 грудня 2006 року на термін -до усунення Відповідачем порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»за контрактом від 13 червня 2006 року № 92UK/06.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ

1. Позов задовольнити повністю.

2. Подовжити дію спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю „Консалтингова компанія «Логіка підприємства»наказом Міністерства економіки України від 22 грудня 2006 року № 102/511 «Про застосування спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності»до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю «Консалтингова компанія «Логіка підприємства» порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»за контрактом від 13 червня 2006 року № 92UK/06.

Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Н. Є. Блажівська