Україна
Іменем України
25.03.2008 року м.Донецьк
справа № 22-а-1248/08
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ляшенка Д.В.
суддів: Колеснік Г.А., Шаптала Н.К.
при секретарі судового засідання
Білоус К.І.
за участю представників
позивача
відповідача
Чеверда Г.А., Вієт О.М.
Деркач Л.В.
розглянувши у відкритому
апеляційну скаргусудовому засіданні
Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від9 листопада 2007 року
по адміністративній справі№ 2-а-114/07
за позовомКомунального підприємства “Тепломережа”
доУправління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька
провизнання неправомірним рішення про застосування фінансових санкцій,-
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 9 листопада 2007 року по справі № 2-а-114/07- залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді:
Україна
Іменем України
25.03.2008 року м.Донецьк
справа № 22-а-1248/08
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ляшенка Д.В.
суддів: Колеснік Г.А., Шаптала Н.К.
при секретарі судового засідання
Білоус К.І.
за участю представників
позивача
відповідача
Чеверда Г.А., Вієт О.М.
Деркач Л.В.
розглянувши у відкритому
апеляційну скаргусудовому засіданні
Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від9 листопада 2007 року
по адміністративній справі№ 2-а-114/07
за позовомКомунального підприємства “Тепломережа”
доУправління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька
провизнання неправомірним рішення про застосування фінансових санкцій,-
У травні 2007р. КП "Тепломережа" звернулося до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання неправомірним рішення від 16.05.2007 року № 172 про нарахування фінансових санкцій у розмірі 62 988грн. 17 коп.
В обгрунтування позову позивач посилається на те, що зазначеним рішенням до КП "Тепломережа" безпідставно застосовані штрафні санкції.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" нараховані за відповідний базовий період страхові внески сплачуються платниками шляхом нарахування безготівкових сум незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць, в період якого відповідно до норм трудового законодавства заробітна плата повинна виплачуватись не рідше ніж два рази. Враховуючи наведене, КП "Тепломережа" виплачує працівникам зарплатні аванси, не перераховуючи при цьому у повному обсязі страхові внески. За результатами роботи за місяць працівникам сплачується заробітна плата, на яку у повному обсязі нараховуються страхові внески за вирахуванням раніше сплачених сум (авансових платежів). Зі змісту ст. 20 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" витікає, що пенсійні відрахування в момент виплати авансів повинні перераховуватись, але відповідно до п.п. 5.1.2. Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003 року № 21-1, нарахування страхових внесків здійснюється на суми, не зменшені у відповідності із законодавством про податок на доходи фізичних осіб та на суми податків, інших обов"язкових платежів та внесків, які відповідно до законодавства сплачуються із цих сум. Таким чином, КП "Тепломережа" здійснювало перерахування внесків одночасно із виплатою всієї суми заробітної плати та при виплаті частини заробітної плати у вигляді авансу. При цьому, при виплаті авансів підприємство сплачувало страхові внески частково, а не пропорційно, у день виплати авансу, та всю суму відрахувань - у наступний звітний період, передбачений для сплати цих сум.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 9 листопада 2007 року позовні вимоги задоволено, так як суд 1 інстанції вважав їх обґрунтованими.
Не погодившись з таким рішенням, УПФУ подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, а представники позивача проти задоволення скарги заперечували.
Заслухавши доповідача, доводи представника відповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги справи колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Тепломережа" перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі м.Донецька (а.с. 59,60,61,62), реєстраційний номер - 05-19-02-0042, код ЄДРПОУ 05473192.
Рішенням керівника Управління Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі м.Донецька за № 172 від 16 травня 2007 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, на підставі пункту 7 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків застосовано фінансові санкції до КП "Тепломережа" у вигляді стягнення сум штрафу у розмірі 50% сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів - 62 988,17 грн.; рішення отримано КП "Тепломережа" 18 травня 2007 року ( а.с. 7).
Зазначене рішення винесено відповідачем на підставі акту планової перевірки КП "Тепломережа" від 25.04.2007 року щодо правильності і повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнобов"язкове державне пенсійне страхування за період з 01.12.2005 року по 01.04.2007 року ( а.с. 9-21).
Згідно висновків зазначеного акту ( пункт 3.2.) перевіркою встановлено порушення п.6 ч. 2 ст. 17 , абзаців 1,3,4,6 ч.6 ст. 20 Закону України № 1058 та абзацу З ч.12 ст. 20 Закону України № 1058, а саме, підприємством систематично сплачувались страхові внески не в пропорційних розмірах, не дотримувались граничного терміну сплати страхових внесків та авансових платежів із страхових внесків, при цьому підприємство як на момент виникнення зобов"язань перед Пенсійним фондом України так і в періоди їх наявності в перевіряємому періоді мало кошти на розрахункових рахунках та використовувало їх на розрахунки за матеріали, зап.частини, оплату кредиту, розрахунки за енергоносії, податки, розрахунки по зарплаті та інші послуги.
Також у зазначеному акті вказано, що попередня планова перевірка проведена 28.01.2006 року, акт № 10 за період з 30.09.2004 по 16.01.2006 року.
Відповідно до п. 2.12.1 акту за перевірений період підприємство згідно абзацу 1,3,4,6 ч.6 ст. 20, п.6 ч.2 ст. 17 Закону № 1058 та п.п. 5.1.4,5.1.5, 5.1.6 п.5.1. ст. 5 Інструкції № 21-1 повинно було перерахувати до Пенсійного фонду кошти в сумі 3742969,86 грн.; фактично перераховано 3747400,40 грн. ( з урахуванням сальдо на початок перевірки в сумі 38 490,06 грн.); сальдо розрахунків між ПФУ та підприємством складає 4 430,54 грн. - авансовий платіж.
Розрахунками зобов"язань зі сплати збору на обов"язкове державне пенсійне страхування та платіжними дорученнями підтверджується факт сплати позивачем нарахованих страхових внесків у повному обсязі за звітні місяці перевіряємого періоду(а.с. 154-233, 235-307).
Таким чином, згідно зазначеного акту, за перевіряємий період КП "Тепломережа" мало переплату зі страхових внесків.
До спірного рішення відповідачем додано розрахунок фінансових санкцій по авансовим платежам із страхових внесків по КП "Тепломережа" ( а.с. 8), із якого вбачається, що сальдо на початок звітного періоду - грудень 2005 року складає (-19090,44 грн. ) ; фінансова санкція позивачеві нарахована починаючи зі звітного періоду грудня по лютий 2007 року включно у загальній сумі 62 988,17 грн., при цьому при вирахуванні суми страхових внесків, які підлягають сплаті на частину виплаченої заробітної плати (аванс) у даному розрахунку застосовується "поправний коефіцієнт", який вказано у графі № 5.
Відповідно до попереднього акту перевірки правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування комунального підприємства "Тепломережа" від 28.01.2006 року (а.с. 64-73) перевіряємий період - з 30.09.2004 року по 16.01.2006 року.
У п.2.9.1. акту зазначено, що за перевірений період підприємство повинно було перерахувати до Пенсійного фонду кошти в сумі 2362954,94 грн., фактично перераховано 2511715,97 грн., сальдо розрахунків між підприємством та Пенсійним фондом станом на 17.01.2006 року становить 59198,28 грн. за Пенсійним фондом, що також підтверджується додатком 3 до акту "Розрахунок своєчасності та повноти сплати суми страхових внесків КП "Тепломережа" ( а.с. 86-98), розрахунком своєчасності сплати зобов"язань та страхових внесків по КП "Тепломережа" до акту № 120 про порушення граничних строків сплати страхових внесків від 3 травня 2006 року (а.с. 104, 105).
За результатами цієї перевірки та фактів викладених у акті, які до цього часу в установленому законом порядку не спростовані, відповідачем були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій до позивача ( а.с. 108-109).
Таким чином, суд дійшов правильного висновку, що під час вирахування сум внесків до сплати на частину виплаченої заробітної плати за період грудня 2005 року - лютого 2007 року відповідачем неправомірно не врахована сума переплати КП "Тепломережа" у розмірі 59198,28 грн., а лише сума 38 490,06 грн., що звичайно тягне за собою неправильне визначення суми штрафної санкції.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначений ст. 20 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч. 4,5,6 цієї статті сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичу вальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом є:
для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, -календарний місяць;
для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал.
При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 5:
5.1.4. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески
сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Базовим звітним періодом є календарний місяць.
5.1.5. У разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід) у розмірах, установлених для страхувальників (33,2 відсотка, 4 відсотки, 42 відсотки, 13,28 відсотка цих сум).
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах.
Суми страхових внесків, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним до 1 квітня року, наступного за звітним роком, на підставі даних річної податкової декларації. Розмір місячного страхового внеску повинен бути не менше мінімального розміру страхового внеску за кожний місяць, розрахованого шляхом множення розміру мінімальної заробітної плати за відповідний місяць, у якому платник мав чистий дохід, на розмір страхового внеску, зазначеного в абзаці шостому пункту 4.7 цієї Інструкції.
Судом встановлено, що КП "Тепломережа" у перевіряємий період сплатило у повному обсязі нараховані страхові внески за результатами базових звітних періодів (один місяць), про що свідчить акт перевірки від 25.04.2007 року, платіжні доручення та розрахунки.
Підприємство при виплаті зарплатних авансів сплачувало згідно вимог діючого законодавства авансові платежі до пенсійного фонду і ніяких шкідливих наслідків від непропорційної сплати авансових внесків із сум зарплатних авансів, які є частиною заробітної плати на місяць, не настало.
Враховуючи зазначене, а також те, що фактично КП “Тепломережа” сплачувало один дохід тільки двічі на місяць, судова колегія вважає що недотримання позивачем вимог про здійснення цих виплат пропорційно, за умови фактичного виконання у базових звітних періодах підприємством пенсійного законодавства і наявності у підприємства відповідно до спеціального законодавства, яке регулює спірні правовідносини права сплачувати страхові внески взагалі один раз на місяць, не може бути достатньою підставою для нарахування штрафних санкцій, а приймаючи в даному випадку скаржуване рішення відповідач діяв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення і не розсудливо.
За наявності підтвердження повної і фактично своєчасної за базовий період сплати підприємством страхових сум, прийняття рішення про застосування до позивача штрафних санкцій, є порушенням його інтересів, а тому колегія суддів вважає правильним рішення суду 1 інстанції про визнання неправомірним та скасування оскаржуваного рішення УПФУ.
Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно вирішено справу і підстави для скасування постанови Донецького окружного адміністративного суду відсутні.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 9 листопада 2007 року по справі № 2-а-114/07- залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: