"04" квітня 2008 р.
Справа № 5/1-279
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області, (вул. Білецька, 51, м. Тернопіль), в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль
до Комунального підприємства Підволочиське підприємство "Ринок", вул. Садова, 1, смт. Підволочиськ, Тернопільської області
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Підволочиської селищної ради, смт.Підволочиськ
За участю представників від:
Позивача: Сушко А.С. - юрисконсульт (дов.№2/324 від 01.06.2007р.)
Відповідача: Шипіло О.І.- юрисконсульт (дов.№168 від 01.08.2007р.)
Прокурор: не з'явився
Третьої особи: не з'явився
Суть справи :
Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся в господарський суд з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про стягнення з Комунального підприємства Підволочиського підприємства "Ринок" 30498грн.00коп. збитків, завданих внаслідок засмічення земель.
Відповідач у відзиві на позов та його повноважний представник в судових засіданнях проти позову заперечують, посилаючись на те, що власником Комунального підприємства Підволочиське підприємство "Ринок" є Підволочиська селищна рада, а згідно рішення Староміщинської сільської ради №116 від 29.09.2004р. спірну земельну ділянку сміттєзвалища «Княжина»площею 3,3га погоджено надати в оренду строком на 10 років саме Підволочиській селищній раді і на підставі дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки, наданого розпорядженням голови райдержадміністрації №45 від 24.01.2007р., останньою у даний час отримані відповідні погодження служб, необхідні для замовлення виготовлення проекту, крім того, комунальне підприємство розробило план заходів у сфері поводження з відходами згідно рекомендацій головного державного санітарного лікаря Підволочиського району.
З метою вивчення матеріалів, наданих відповідачем безпосередньо в судове засідання 06.03.2008р., в судовому засіданні в порядку ст.77 ГПК України, оголошувалася перерва до 20.03.2008р. до 14го.30хв.
Після перерви, в судове засідання 20.03.2008р., відповідач надав документи, в т.ч. договір про надання послуг від 25.01.2007р., укладений між Підволочиською селищною радою та Комунальним підприємством Підволочиське підприємство «Ринок», з якого слідує, що комунальне підприємство надає послуги по обслуговуванню сміттєзвалища в урочищі «Княжина»саме на підставі даного договору.
Ухвалою суду від 20.03.2007р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -Підволочиську селищну раду.
Підволочиська селищна рада на вимогу суду, викладену в ухвалі від 20.03.2008р. письмових пояснень по суті заявлених позовних вимог суду не надала, її повноважний представник в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду спору був повідомлений належним чином (повідомлення про вручення поштового відправлення -ухвали суду, знаходиться в матеріалах справи).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, господарським судом встановлено наступне:
Згідно ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно приписів ст. 125 Земельного кодексу України, далі -ЗК України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до п.п. 1-2 ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків.
Рішенням Староміщинської сільської ради №116 від 29.09.2004р. надано погодження на передачу в оренду строком на 10 років земельної ділянки площею 3,3га в урочищі «Княжина», зайнятої сміттєзвалищем в оренду Підволочиській селищній раді, яка, як слідує із довідки Головного управління статистики в Тернопільській області №31-929 від 28.01.2008р. та листа відповідача №109-2 від 05.03.2008р., є власником комунального підприємства Підволочиського підприємства «Ринок», а розпорядженням голови Підволочиської райдержадміністрації №45 від 24.01.2007р. надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки та рекомендовано Підволочиській селищній раді звернутися до землевпорядної організації щодо замовлення проекту землеустрою з наступним поданням його на розгляд та затвердження райдержадміністрації.
Як слідує з матеріалів справи, в тому числі із листа -повідомлення відповідача, адресованого Тернопільському міжрайонному природоохоронному прокурору (вх.№238 05.03.2008р., листа Управління земельних ресурсів у Підволочиському районі від 28.02.2008р. №151/18/20, до цього часу питання надання відповідачу земельної ділянки під сміттєзвалище не вирішено і у відповідача відсутні будь-які докази на право користування спірною земельною ділянкою, а наявність рішення Староміщинської сільської ради №116 від 29.09.2004р. та розпорядження голови Підволочиської райдержадміністрації №45 від 24.01.2007р. не є належним доказом існування правових підстав для її використання.
Відповідно до вимог ст.32 Закону України «Про відходи»№187/98-ВР від 05.03.1998р., далі -Закон, з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється, зокрема, вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів…;
Згідно з приписами ст. 33 Закону, зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме: акту перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 24.07.2007р., яка була проведена працівниками Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в присутності заступника начальника з ПТЕБ та НС Любого І.В. та головного інженера Підволочиського підприємства «Ринок»Левковича І.З., Підволочиським підприємством «Ринок»в урочищі «Княжина»експлуатується земельна ділянка площею 3,3 га під полігон твердих побутових відходів, на який вивозяться промислові і побутові відходи, в тому числі промислові відходи І класу небезпеки, відходи від забою тварин, при цьому документ, який посвідчує право користування земельною ділянкою у відповідності до ст.ст. 124, 125 Земельного кодексу України відсутній, контроль та облік зі сторони ПП «Ринок»за операціями поводження з відходами відсутній. Даний акт підписано представниками відповідача без заперечень та зауважень.
За результатами перевірки підприємству приписано:
1. Ліквідувати відходи по обидві сторони автодороги Підволочиськ-Супронівка до 26.07.2007р.незаконне звалище до 19.10.2007р.
2. До приведення полігону твердих побутових відходів до вимог чинного законодавства забезпечити контроль за операціями поводження з відходами, не допустити складування промислових відходів та їх спалювання
3. Погодити місце складування твердих побутових відходів із зацікавленими контролюючими службами, отримати документ на право користування земельною ділянкою, отримати їх висновки, розробити проект землеустрою, отримати документ на право користування земельною ділянкою, погодити проектну документацію на полігон ТПВ, отримати позитивний висновок державної екологічної експертизи та ввести об'єкт в експлуатацію -до початку експлуатації об'єкту.
Як підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 24.07.2007р. №000219 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 24.07.2007р. №000219 Державної екологічної інспекції у Тернопільській області гр. Левкович І.З., який перебуває на посаді головного інженера ПП «Ринок»визнано винним та притягнено до адміністративної відповідальності.
Листом від 01.08.2007р. №434 на ім'я начальника обласної екологічної інспекції відповідач у відповідь на припис повідомив, зокрема, що відходи по обидві сторони дороги ліквідовано, закріплено відповідального працівника за сміттєзвалищем та бульдозер.
Як слідує із матеріалів справи, перевіркою, проведеною Тернопільською міжрайонною природоохоронною прокуратурою Тернопільської області спільно з працівниками Державної екологічної інспекції у Тернопільській області на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Староміщинської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області встановлено, що Підволочиським підприємством «Ринок»допущено утворення стихійного сміттєзвалища в урочищі «Княжина», приписи Державної екологічної інспекції у Тернопільскій області від 24.07.2007р. не виконані, виявлені відходи не ліквідовані, а лише розгорнуті, в порушення вимог ст. 17 Закону України "Про відходи" відсутній контроль та облік за операціями поводження з відходами, що призвело до засмічення земельної ділянки.
Окрім того, про те, що саме Комунальне підприємство Підволочиське підприємство «Ринок» несе відповідальність за засмічення земельної ділянки в урочищі «Кнажина»підтверджується і наданим ним Договором від 25.01.2007р., укладеним між ним і Підволочиською селищною радою, згідно якого підприємство взяло на себе зобов'язання обслуговувати сміттєзвалище в урочищі Княжина з метою дотримання благоустрою та дотримання охорони навколишнього природного середовища, Проте, як встановлено вище, внаслідок відсутності з боку відповідача контролю та обліку за операціями поводження з відходами, допущено утворення стихійного сміттєзвалища, що призвело до засмічення земельної ділянки.
Розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в результаті засмічення земельної ділянки, згідно "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 (в редакції наказу від 04.04.2007р. № 149) та представленого позивачем розрахунку складає 30498,00 грн. і відповідно до вимог ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього середовища», ст.ст.17,42, 43 Закону України «Про відходи», ст.1166 Цивільного кодексу України підлягає відшкодуванню з відповідача.
При таких обставинах та у відповідності до вимог ст.ст. 33,34 ГПК України, позовні вимоги підлягають задоволенню як обґрунтовано з'явленні і підтверджені матеріалами справи.
Враховуючи, що згідно п.41 ч.1 ст. 7 та п. 20 ч.1 ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2008 рік у частині доходів є 65 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2008 році є 35 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі до бюджетів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських) - 10 відсотків, обласних та республіканського, Автономної Республіки Крим бюджетів - 25 відсотків, Київського та Севастопольського міських бюджетів - 35 відсотків, а також те, що засмічені землі знаходяться на території Староміщинської сільської ради, тому сума збитків, заподіяних державі внаслідок засмічення земель стягується на користь Староміщинської сільської ради з послідуючим розщепленням відповідно до вимог вищезазначеного Закону, а саме 65%, що становить 19823грн.70коп. в доход спеціального фонду Державного бюджету України, 10%, що становить 3049грн.80коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Староміщинської сільської ради, 25%, що становить 7624грн.50коп. в доход спеціального фонду обласного бюджету Тернопільської обласної ради.
Державне мито і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.124,125 Земельного кодексу України ст.ст.68,69 Закону України «Про охорону навколишнього середовища», ст.ст.17,42, 43 Закону України «Про відходи», ст.1166 Цивільного кодексу України ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України , господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства Підволочиське підприємство "Ринок", вул. Садова, 1, смт. Підволочиськ, Тернопільської області, (код ЄДРПОУ 30418847), на користь Староміщинської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області в спеціальний фонд (р/р 33114331700437, МФО 838012, код 23588608 в УДК в Тернопільській області) 30498грн.00коп. шкоди, завданої внаслідок засмічення земель.
3. Стягнути з Комунального підприємства Підволочиське підприємство "Ринок", вул. Садова, 1, смт. Підволочиськ, Тернопільської області, (код ЄДРПОУ 30418847):
- в доход Державного бюджету України 304грн.98коп. державного мита;
- 118грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ 23588119, одержувач: УДК у м. Тернополі.
4. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.
Суддя