Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 2а/0612/1321/11
17 червня 2011 року смт.Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого -судді Нечуй Б.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в смт. Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до комунального підприємства «Лугинська центральна районна аптека №27», управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання проведення перерахунку та виплати коштів, передбачених ст.ст. 37, 39 ОСОБА_2 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
Позивач, вказуючи на протиправність дій управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації щодо недоплати йому через його місце роботи коштів в розмірах, передбачених ч.1 ст. 39 ОСОБА_2 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в якому, з урахуванням змінених позовних вимог, прийнятим судом під час розгляду справи, просить зобов'язати комунальне підприємство «Лугинська центральна районна аптека №27»провести йому перерахунок недоплаченої доплати до заробітної плати відповідно до ч.1 ст.39 ОСОБА_2 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 1 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року про що на виконання рішення суду повідомити УПСЗН Лугинської РДА шляхом направлення розрахунку недоплаченої перерахованої суми для здійснення виплати; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації відповідно до проведеного комунальним підприємством «Лугинська центральна районна аптека №27» перерахунку провести виплату через його місце роботи недоплаченої доплати до заробітної плати у розмірі , передбаченому ч.1 ст.39 ОСОБА_2 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням отриманих коштів за період з 1 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року.
Зазначені вимоги позивача обгрунтовуються посиланням на те, що вказані виплати йому виплачувались не в розмірах, визначених ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та в кратному розмірі до мінімальної заробітної плати, а в твердих сумах встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року.
Позивач в судове засідання не з'явився. Від нього надійшла письмова заява у відповідності до якої він просить зазначену справу розглянути в судовому засіданні без його участі.
Представник відповідача - комунального підприємства «Лугинська центральна районна аптека №27»в судове засідання не з'явився, надіслав заяву, в якій просить зазначену справу розглядати без участі представника відділу освіти; відносно позову не заперечують.
Представник відповідача - УПСЗН Лугинської РДА надіслав заперечення проти позову, в якому просить справу розглядати без участі представника УПСЗН Лугинської РДА та відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно копії трудової книжки та довідок позивач в період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року працював у комунального підприємства «Лугинська центральна районна аптека №27», яка знаходиться в смт. Лугини та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що вбачається з копії паспорту.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.91 р. та розпорядженням Кабінету Міністрів України № 17 від 12.01.93р. , смт. Лугини Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачені слідуючі виплати :
- ч.1 ст.39 ОСОБА_2 -громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата - у зоні гарантованого добровільного відселення -2 мінімальні заробітні плата;
Постановою КМУ № 836 від 26.07.96 р. усупереч ОСОБА_2 № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається ОСОБА_2, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :
- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю -1050 тис.крб. (10,50 грн. за гр.реф.);
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 жовтня 2010 року - 907 грн., з 01.12.2010 р.- 922грн., з 01.01.2011р.-941 грн.
ОСОБА_2 визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_2 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2, якими є постанови КМУ № 987 від 20.06.00 р., №936 від 20.09.05р. , та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим ОСОБА_2, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, ОСОБА_2 України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Пунктом 7 статті 3 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 62 даного ОСОБА_2 визначено, що роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Згідно п.п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.05р., нарахування коштів за ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, комунальне підприємство «Лугинська центральна районна аптека №27» та управління праці та соціального захисту населення Лугинської РДА є належними відповідачами по виплатах, що стосуються нарахування та виплати коштів за ч.1 ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
На підставі викладеного, розмір нарахованої позивачу комунальним підприємством «Лугинська центральна районна аптека №27»доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога позивача про її нарахування та виплату в розмірах, визначених ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, підлягає задоволенню.
Оскільки у відповідності до ч.2 ст. 11 КАСУ суд може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони звернулись, тому суд виходить за межі позовних вимог та приходить до висновку про необхідність визнати дії відповідачів -комунального підприємства «Лугинська центральна районна аптека №27»та управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 у повному розмірі доплати до заробітної плати, передбачених ч.1 ст. 39 ОСОБА_2 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.10.2010року по 31.03.2011 року протиправними.
Від сплати судового збору позивач звільнена згідно п.18 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.
Керуючись ст. ст. 8, 19, 22 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 71, 161,163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 37, 39, 70,71 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", суд,-
Позов задовольнити частково.
Визнати дії відповідачів -комунального підприємства «Лугинська центральна районна аптека №27»та управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 у повному розмірі доплати до заробітної плати, передбачених ч.1 ст. 39 ОСОБА_2 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року протиправними.
Зобов'язати комунальне підприємство «Лугинська центральна районна аптека №27»провести донарахування ОСОБА_1 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.10.2010року по 31.03.2011 року в розмірі, визначеному ч.1 ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановленого ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу, і подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації провести виплату ОСОБА_1 доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, передбачену ч.1 ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року відповідно до наданих комунальним підприємством «Лугинська центральна районна аптека №27»розрахунків.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Лугинський районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:ОСОБА_3