ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
23 червня 2011 року 13 год. 51хв. № 2а-4611/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є., при секретарі судового засідання Миколаєнко І.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві
до ДП «Український державний центр радіочастот»
простягнення суми необґрунтовано одержано виручки
У судовому засіданні 23 червня 2011 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови.
Державна інспекція з контролю за цінами в м. Києві (надалі -також «Позивач») звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до ДП «Український державний центр радіочастот»(надалі -також «Відповідач») про стягнення з Державного підприємства «Український державний центр радіочастот»в доход державного бюджету, р/р 31118106700009, код 21081100, одержувач УДК Святошинському районі м. Києва, код 26077945, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019 необгрунтовано одержану виручку у розмірі 2568500 грн. 00 коп.; стягнення з Державного підприємства «Український державний центр радіочастот»в доход державного бюджету, р/р 31118106700009, код 21081100, одержувач УДК Святошинському районі м. Києва, код 26077945, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019 штраф у розмірі 5137000 грн. 00 коп.; зобов'язання Відповідача виконати вимоги припису № 70 від 6 жовтня 2008 року «Про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін».
Позивач -Державна інспекція з контролю за цінами в м. Києві, - подав клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Позовні вимоги мотивовані тим, що проведеною Позивачем перевіркою було встановлено факт необґрунтованого отримання виручки ДП «Український державний центр радіочастот»за період з вересня 2008 по серпень 2008 року, яка становить 2568500,00 грн. та 1500,00 грн. вимірювання параметрів РЕЗ та ВП на місцях експлуатації.
Відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення»вся необґрунтовано отримана виручка підлягає вилученню в доход відповідного бюджету, та, окрім того, стягується штраф у двократному розмірі.
Представники Відповідача -ДП «Український державний центр радіочастот», -в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.
В обґрунтування заперечень на позов представники Відповідача посилалися на те, що рішення Позивача про стягнення економічних санкцій було скасовано в судовому порядку, в результаті чого було визнано його незаконність, а, відтак, відсутні правові підстави для стягнення з Відповідача відповідних сум.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
На підставі посвідчення від 10 вересня 2008 року № 4/29, 4/30, відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами»та Плану роботи на ІІІ квартал 2008 року Державною інспекцією з контролю за цінами в місті Києві проведено планову перевірку ДП «Український державний центр радіочастот»на предмет додержання граничних тарифів на роботи (послуги), що надаються ДП «Український державний центр радіочастот», пов'язаних з користуванням радіочастотним ресурсом України за період з вересня 2007 року -серпень 2008 року.
В ході перевірки було встановлено, що Позивач надає роботи (послуги) відповідно до Рішення НКРЗ від 2 березня 2006 року № 217 «Про затвердження Граничних тарифів на роботу (послуг) Державного підприємства «Український державний центр радіочастот», пов'язаних з користуванням радіочастотним ресурсом України». Позивачем надаються додаткові послуги організаціям і підприємствам, а саме: проведення вимірювань параметрів телекомунікаційних мереж (технічний контроль мереж електрозв'язку); підготовка висновків щодо виділення номерного ресурсу; проведення вимірювання параметрів радіоелектронних засобів (вимірювальних пристроїв) на місцях експлуатації.
За результатами проведеної перевірки Позивачем складено Акт № 177 від 30 вересня 2008 року, яким встановлено факт необґрунтовано отриманої виручки ДП «Український державний центр радіочастот»за період з вересня 2008 по серпень 2008 року.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
На підставі Акту № 177 від 30 вересня 2008 року Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві прийнято Рішення про застосування санкцій за порушення державної дисципліни цін № 61 від 6 жовтня 2008 року, яким вилучено у Державного підприємства «Український державний центр радіочастот»в доход державного бюджету суму 2568500,00 грн., в доход державного бюджету -суму 5137000,00 грн.
6 жовтня 2008 року Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві прийнято Припис № 70 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, яким зобов'язано Відповідача в місячний строк усунути порушення державної дисципліни цін в частині застосування вільних (цін) тарифів при наданні телекомунікаційних послуг за умови запровадження до них режиму державного регулювання шляхом приведення цін (тарифів) у відповідність до вимог пункту 4 статті 16 Закону України «Про радіочастотний ресурс України»та пункту 1.7 статті 18 Закону України «Про телекомунікації».
Предметом розгляду даної адміністративної справи є позовні вимоги про стягнення з ДП «Український державний центр радіочастот»суми необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 2568500 грн. 00 коп. та штрафу в розмірі 5137000 грн. 00 коп. на підставі Рішення про застосування санкцій за порушення державної дисципліни цін № 61 від 6 жовтня 2008 року.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень, Суд звертає увагу на наступне.
Як встановлено Судом та підтверджується матеріалами справи, Рішення про застосування санкцій за порушення державної дисципліни цін № 61 від 6 жовтня 2008 року було оскаржено ДП «Український державний центр радіочастот»в судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва № 2а-469/10/2670 від 22 липня 2010 року, залишеною без змін Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року, відмовлено в задоволенні позову ДП «Український державний центр радіочастот»до Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві про скасування рішення від 6 жовтня 2008 року № 61.
В той же час, в мотивувальній частині вказаного судового рішення Окружного адміністративного суду міста Києва було встановлено незаконність Рішення Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві від 6 жовтня 2008 року № 61. так, зокрема, як зазначено в мотивувальній частині Постанови Окружного адміністративного суду міста Києва № 2а-469/10/2670 від 22 липня 2010 року «… Таким чином, підлягає задоволенню вимога щодо скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві № 61 від 06.10.2008 р. в частині вилучення у Державного підприємства «Український державний центр радіочастот»в доход Державного бюджету 489,5 тисяч грн. необґрунтовано одержаної виручки».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва № 2а-469/10/2670 від 21 червня 2011 року виправлено описку, допущену в Постанові Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 липня 2010 року та викладено абзац 15 сторінок 3 -4 мотивувальної частини постанови в наступній редакції «Таким чином, підлягає задоволенню вимога щодо скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві № 61 від 06.10.2008 р. в частині вилучення у Державного підприємства «Український державний центр радіочастот»в доход Державного бюджету 2 568 500,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки».
Так постановою від 22 липня 2010 було встановлено правомірність застосування договірних цін на кожну з послуг, ціни на які перевірялися Позивачем. Суд визнав доведеною позицію ДП «Український державний центр радіочастот»щодо законності дій в частині надання послуг з проведення вимірювань параметрів телекомунікаційних мереж (технічного контролю мереж електрозв'язку) згідно калькуляцій, затверджених підприємством, на підставі договорів з операторами електрозв'язку. Також судом було встановлено, що ДП «Український державний центр радіочастот» відноситься до сфери управління НКРЗ і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджується НКРЗ. У відповідності до Закону України «Про радіочастотний ресурс України»Державна інспекція зв'язку та ДП «Український державний центр радіочастот»утворені на підставі даного закону та входять в управління Національної комісії з питань регулювання зв'язку України, яка у межах своїх повноважень та сфері діяльності вправі доручати їм проводити роботи (надавати послуг), як за регульованими тарифами, так і нерегульованими тарифами. На час проведення перевірки ціни на такі послуги не регулювалися з боку держави, УДЦР застосував економічно обґрунтовані тарифи на вказані послуги, виходячи з витрат на їх надання, які несе ДП «Український державний центр радіочастот».
Отже, як вбачається зі змісту Постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 липня 2010 року, після надання правової оцінки вимогам, що містилися в рішенні Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві № 61 від 6 жовтня 2008 року та встановивши відповідні обставини, прийшов до висновку, що Рішення Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві № 61 від 6 жовтня 2008 року є необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Обставини вважаються встановленими в іншому судовому рішенні (преюдиційними), якщо про це зазначено у мотивувальній чи резолютивній частинах цього рішення.
Існування такої підстави звільнення від доказування обумовлено тим, що особа, яка мала можливість спростовувати ту чи іншу обставину в іншому (адміністративному, цивільному, господарському) процесі і не зробила цього, не може спростовувати цю обставину і при розгляді адміністративної справи. Це правило застосовується у разі, якщо всі особи, які беруть участь у справі, брали участь й у справі, у якій було встановлено ці обставини. Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи лише за умови, що в ній беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи те, що в адміністративній справі № 2а-469/10/2670 брали участь ті ж самі сторони, що й у даній адміністративній справі № 2а-4611/09/2670, Суд приходить до висновку про те, що встановлені в Постанові Окружного адміністративного суду міста Києва № 2а-469/10/2670 від 22 липня 2010 року, залишеної без змін Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року, обставини є преюдиційними в даній адміністративній справі, тобто такими, що не підлягають доказуванню.
Так, в Постанові Окружного адміністративного суду міста Києва № 2а-469/10/2670 від 22 липня 2010 року встановлено, що ДП «Український державний центр радіочастот»є спеціально уповноваженою особою щодо підготовки та надання до НКРЗ висновків щодо виділення або переоформлення номерного ресурсу, тому для нього обов'язковим є застосування граничних тарифів на роботи (послуги) ДП «УДЦР»відповідно до статей 12, 114, 16 Закону України «Про радіочастотний ресурс України», пункту 5.8 Порядку проведення приймальних випробувань радіочастотних засобів та випромінювальних пристроїв на місці експлуатації.
Враховуючи вищезазначене, вищевказаним судовим рішенням встановлено, що Рішення Державної інспекції з контролю за цінами в місті Києві від 6 жовтня 2008 року № 61 є необґрунтованим та винесено з порушенням норм законодавства.
В той же час, в даній адміністративній справі Позивач просить стягнути з Відповідача суму необґрунтовано одержаної виручки та суму штрафу саме на підставі рішення від 6 жовтня 2008 року № 61, яке за висновком суду у справі № 2а-469/10/2670 є протиправним.
Враховуючи вищевикладене, а також встановлені статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України спеціальні правила звільнення від доказування, Суд дійшов висновку про те, що, зважаючи на встановлену преюдиційним судовим рішенням, яке набрало законної сили, протиправність рішення Позивача від 6 жовтня 2008 року № 61, -підстави для стягнення з Відповідача суми необґрунтовано одержаної виручки відсутні. Відтак, протиправність рішення про стягнення суми необґрунтовано отриманої виручки свідчить про необґрунтованість та безпідставність рішення про накладення штрафних санкцій на відповідного суб'єкта.
Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини, встановлені в адміністративній справі № 2а-469/10/2670, даний адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку про те, що викладені в позовній заяві вимоги Позивача є необґрунтованими, та відповідно такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В задоволенні адміністративного позову -відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н. Є. Блажівська