01 липня 2011 року Справа № 2а/2370/4463/2011
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Гришанові Д.Є.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 - за довіреністю, представника відповідача ОСОБА_2- за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003»до державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Звернувшись до суду з адміністративним позовом, товариство з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003»(далі-позивач) просить зобов'язати державну податкову інспекцію у м. Черкаси (далі-відповідач) повернути свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 25.09.2007 року № 100066848 чи видати його дублікат із завіреними копіями.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що при здачі звітності за 2010 рік, відповідач не приймав звіт позивача та вимагав здати свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість. Свої дії відповідач пояснив тим, що засновником позивача прийняте рішення про реорганізацію товариства. Звіт про фінансову діяльність позивача був прийнятий тільки тоді, коли позивач здав відповідачу заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Позивач вважає, що дії відповідача про вимогу здачі свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість суперечать чинному законодавству.
Під час судового засідання позивач доповнював свої вимоги та остаточно просив суд визнати дії відповідача при здійсненні анулювання свідоцтва про реєстрацію позивача платником податку на додану вартість та внесення даних про анулювання до Реєстру платників податку на додану вартість незаконними. Зобов'язати відповідача видати позивачу нове свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість датою 20.04.2010 року.
В судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі, представник відповідача позовних вимог не визнав та просив суд відмовити в їх задоволенні з підстав, зазначених в наданому письмовому запереченні, в якому вказав, що він діяв правомірно у відповідності до ст.19 Конституції України, Закону України №168/97-ВР від 03.04.1997 року «Про податок на додану вартість»та Положенню про реєстрацію платників податку на додану вартість, яке затверджене наказом ДПА України 01.03.2000 року № 79.
Вислухавши доводи представників сторін та дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003»зареєстроване 17.12.2003 року, 09.05.2005 року зареєстроване платником податку на додану вартість та 25.09.2007 року отримало свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №100066848.
Спеціальним законом, який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету є Закон № 168/97-ВР від 03.04.1997 року «Про податок на додану вартість»(далі-Закон № 168/97-ВР).
Відповідно до статті другої цього Закону платником податку на додану вартість, зокрема, є будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку.
Порядок реєстрації платників податку на додану вартість, анулювання реєстрації платників податку на додану вартість, ведення реєстру платників податку на додану вартість, присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість, оприлюднення даних з Реєстру, перереєстрації платників податку на додану вартість та заміни свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість, ведення документації при реєстрації / анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість, засвідчення копій свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість визначається Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, яке затверджене наказом ДПА України 01.03.2000 року № 79 (далі - Положення).
Пунктом 25 положення передбачено, що реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону № 168/97-ВР, якщо зокрема ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду. Анулювання реєстрації здійснюється шляхом анулювання Свідоцтва та виключення платника податку на додану вартість з Реєстру. Анулювання реєстрації згідно з підпунктом «б»цього пункту може бути ініційоване платником податку на додану вартість - юридичною особою після складання комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором) ліквідаційного балансу.
Анулювання реєстрації за ініціативою платника податку на додану вартість може бути здійснене на підставах, визначених у підпункті «б»пункту 25 Положення. Для цього платник податку на додану вартість подає до податкового органу за місцем перебування на обліку заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою № 3-ПДВ.
Разом із поданням такої заяви платник податку зобов'язаний повернути податковому органу Свідоцтво та всі засвідчені копії Свідоцтва. Якщо такі додатки відсутні, то податковий орган не приймає до розгляду заяву про анулювання реєстрації.
Рішення про анулювання реєстрації за заявою платника податку приймається податковим органом протягом десяти календарних днів. Дані про розгляд заяви та анулювання реєстрації платника податку на додану вартість вказуються у відповідній графі заяви за формою № 3-ПДВ.
За наявності підстав для анулювання реєстрації податковий орган анулює реєстрацію платника податку на додану вартість.
У разі відсутності підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість або якщо особа відповідає критеріям, згідно з якими реєстрація її платником податку на додану вартість є обов'язковою, надається письмове пояснення (відмова в анулюванні реєстрації) та повертається Свідоцтво разом із засвідченими копіями Свідоцтва під розписку платника податку на додану вартість (Представника платника) або направляється поштою з повідомленням про вручення за рахунок такого платника податку на додану вартість.
Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах «б»цього пункту.
Відповідна норма відображена в підпункті «б»пункту 9.8 пункту 9 Закон № 168/97-ВР, згідно до якої реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач не приймав від позивача податкової звітності за 2010 рік, без здачі ним свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість, посилаючись та те, що засновником позивача 01.02.2010 року прийняте рішення про припинення діяльності ТОВ «Фаворит-2003»шляхом приєднання до виробничо-комерційного підприємства «Фаворит-2014». Звіт про фінансову діяльність був прийнятий тільки тоді, коли позивач здав відповідачу заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Доводи відповідача з приводу правомірності своїх дій щодо анулювання свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість позивача, на думку суду є необґрунтованими, оскільки ще до подання заяви про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість на вимогу відповідача, позивачем 19.04.2011 року відмінений протокол №1 від 01.02.2010 року щодо припинення діяльності та поновлено діяльність ТОВ «Фаворит-2003», а тому вимога відповідача про здачу позивачем свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість є неправомірною.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 -163 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати дії державної податкової інспекції у м. Черкаси протиправними.
Зобов'язати державну податкову інспекцію у м. Черкаси видати товариству з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003»нове свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість з 20.04.2010 року.
Стягнути з державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003»3 (три) грн.40 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя В.В. Мишенко