10.2.1
Ухвала
про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі
"30" червня 2011 р.№ 2а-5477/11/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Островська О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції фонду в Лутугинському районі Луганської області Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання дій протиправними, зобов'язання визначити розмір страхових виплат, зобов'язання сплатити суму боргу по страховим виплатам,-
29 червня 2011 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції фонду в Лутугинському районі Луганської області Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання дій протиправними, зобов'язання визначити розмір страхових виплат, зобов'язання сплатити суму боргу по страховим виплатам
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на таке.
З серпня 1969 року по березень 1978 року позивач працював водієм в Олександрівськом АТП 12663 автоколона № 5. 13 квітня 1970 року під час виконання службових обов'язків, позивач отримав травму - травматична ампутація пальця правої кисті з пошкодженням сухожилля четвертого пальця, що підтверджує Акт № 11 від 14 квітня 1970 року. 23 вересня 1991 року Перевальский ВТЕК встановив 20 % втрати професійної працездатності з 13.07.1991 року - безстрокове. Згідно п.22 «Правил відшкодування власником підприємства, установи і організації або уповноваженим ним органом шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків» затверджених Постановою Кабінетом Міністрів України № 472 від 23.06.1993 року (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) та наказу № 242 від 30.10.1991 року про втрату професійної працездатності Олександрівського Автопідприємства 10961 позивачу призначили щомісячні страхові виплати з середньомісячної заробітної плати 444 руб.28 коп. у розмірі 88 руб.86 коп. Підприємство за листопад та грудень 1991 року сплатило позивачу щомісячні страхові виплати згідно наказу № 242 від 30.10.1991 року. Однак, з січня 1992 року щомісячні страхові виплати були припинені без будь-яких причин. Після утворення Фонду соціального страхування 06.09.2001 року Олександрівське АТП - 10961 згідно Акту прийома-передачі № 1 страхову справу позивача прийняв відповідач на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання». Після передачі вищезазначеної страхової справи відповідачем було знижено суму регресу з 88,86 грн. до 23,60 грн. З приводу необгрунтованого зниження суми регресу позивач звернувся із заявою до відповідача, але 08 квітня 2011 року отримав відповідь у якій відповідач відмовляється провести перерахунок страхових щомісячних виплат. Позивач просить суд, визнати протиправними дії Відділення виконавчої дирекції фонду в Лутугинському районі Луганської області Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України щодо відмови в перерахуванні йому страхової виплати, зобов'язати Відділення виконавчої дирекції фонду в Лутугинському районі Луганської області Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України визначити базовий розмір страхових виплат в розмірі 88,86 гривень для подальших нарахувань та виплат по відшкодуванню шкоди, зобов'язати Відділення виконавчої дирекції фонду в Лутугинському районі Луганської області Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України визначити щомісячну страхову виплату станом на 01.04.2011 року в розмірі 304,12 гривень, зобов'язати Відділення виконавчої дирекції фонду в Лутугинському районі Луганської області Фонду соціального страхування від нещасних випадків навиробництві та професійних захворювань України сплатити суму боргу по страховим виплатам з жовтня 2001 року по травень 2011 року. Судові витрати покласти на Відповідача.
Дослідивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції фонду в Лутугинському районі Луганської області Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання дій протиправними, зобов'язання визначити розмір страхових виплат, зобов'язання сплатити суму боргу по страховим виплатам, підстав для відкриття провадження судом не вбачається з огляду на наступне.
Конституція України, закріпивши право людини і громадянина на судовий захист своїх прав і свобод, гарантує кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму (частина 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 3 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи:
1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
2) що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства;
3) про накладення адміністративних стягнень;
4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Відповідно до статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Відповідно до ч.2 ст. 15 ЦПК України Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства. Суди розглядають справи, визначені у частині першій цієї статті, в порядку позовного, наказного та окремого провадження. (ч.3 ст. 15 ЦПК України).
Як вбачається зі змісту адміністративного позову, між сторонами виник спір, щодо нарахування та виплати відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок нещасного випадку на виробництві. Такий спір має розглядатись в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи те, що позовні вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та відсутні інші вимоги щодо вирішення публічно-правового спору, суд вважає за необхідне у відкритті провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції фонду в Лутугинському районі Луганської області Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання дій протиправними, зобов'язання визначити розмір страхових виплат, зобов'язання сплатити суму боргу по страховим виплатам - відмовити.
Згідно зі п.1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у відкритті провадженні по адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції фонду в Лутугинському районі Луганської області Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання дій протиправними, зобов'язання визначити розмір страхових виплат, зобов'язання сплатити суму боргу по страховим виплатам, у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Роз'яснити позивачу право на звернення з вказаними вимогами до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали разом із адміністративним позовом та усіма доданими до нього матеріалами повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя О.П. Островська