14 червня 2011 року Справа № 2а-5539/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Артоуз О.О.,
при секретарі судового засідання Вітковській С.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Прокурора Ленінського району в інтересах держави в особі
Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в
Запорізькій області
до: Приватного підприємства «Адлер 2009»
про: стягнення фінансових санкцій
02 жовтня 2009 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Ленінського району в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області до приватного підприємства «Адлер 2009» про стягнення заборгованості по штрафним санкціям, у розмірі 1700 грн.
В позовній заяві вказано, що у ході проведеної прокуратурою перевірки, 31.03.2009, встановлено, що водієм ОСОБА_1 на автомобілі марки «КАМАЗ» 55102, державний номер НОМЕР_1, здійснено надання транспортних послуг з перевезення вантажів без відповідних документів, передбачених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме ліцензійної картки на транспортний засіб та відмітки зі штампом медичного працівника у дорожньому листі. У зв'язку із виявленням зазначених порушень, відповідачем відносно позивача, 31.03.2009, складено постанову № 061304 про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді штрафу, у розмірі 1700 грн.
Вказана постанова ПП «Адлер 2009» оскаржена до Запорізького окружного адміністративного суду, однак постановою від 01.09.2009 у позові було відмовлено.
До теперішнього часу сума штрафу ПП «Адлер 2009» не сплачена, що зумовило позивача звернутися до суду.
До суду відповідач надав заперечення на адміністративний позов, у яких зазначив, що раніше звертався до Запорізького окружного адміністративного суду у якості позивача (адміністративна справа № 2а-2481/09/0870) про скасування вищезазначеної постанови від 31.03.2009 № 061304, однак постановою суд від 01.09.2009 у позові йому було відмовлено. Після чого ПП «Адлер 2009» подав апеляційну скаргу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, зазначивши, що у разі відмови у задоволенні апеляційної скарги, заборгованість по штрафним санкціям, у розмірі 1700 грн., буде сплачена у повному обсязі.
Ухвалою колегії суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2011 прийнято рішення про залишення апеляційної скарги без задоволення.
14.06.2011 сторони у судове засідання не з'явилися, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про вручення повістки. Тому подальше відкладення розгляду справи суд вбачає недоцільним.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами ст. 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, Прокуратурою Ленінського району м. Запоріжжя, у ході проведення перевірки встановлено порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачено абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Сума штрафу до теперішнього часу відповідачем не сплачена.
14.06.2011 представником позивача до суду було надано ухвалу колегії суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду про залишення без задоволення апеляційної скарги ПП «Адлер 2009» в адміністративній справі № 2а-2481/09/0870.
Відповідно до Указу Президента України від 15.12.1999 № 1573, Постанови Кабінету України від 08.09.2004 «Про затвердження Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті», Наказу Міністерства транспорту від 14.12.2005 «Про затвердження Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті» Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області є територіальним структурним підрозділом Головної державної на автомобільному транспорті, яка у свою чергу є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту та зв'язку України, відноситься до урядових органів державного управління та діє у правовідносинах, пов'язаних з накладенням штрафних санкцій, як суб'єкт владних повноважень.
Згідно ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування.
Згідно Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 16.05.2005 № 207, територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспекції.
Пункт 5 цього Положення встановлює, що територіальні управління відповідно до покладених на них завдань у відповідному регіоні здійснюють державний контроль за виконанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезень пасажирів і вантажів; дотриманням вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
У пункті 6 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті зазначено, що територіальні управління у відповідному регіоні мають право перевіряти додержання суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Державний контроль автомобільних перевізників, у відповідності до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Згідно пункту 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначає перелік документів, на підставі яких виконуються вантажні перевезення юридичними та фізичними особами:
для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Документами для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є:
для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Документами для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
У разі перевезення небезпечних вантажів обов'язковими документами для водія є:
свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення визначених небезпечних вантажів;
свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі;
письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайних ситуацій.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень, які здійснюються на договірних умовах чи для власних потреб, обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.
Відповідно до п. 23 Порядку № 1567, у разі виявлення в ході перевірки автотранспортного засобу порушення законодавства про транспорт складається акт за формою, передбаченою цим Порядком, в якому зазначаються виявлені порушення.
Згідно п. 25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ прокурор має право звернутися до суду в інтересах держави про наявності порушень або загрози порушення економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно зі ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до п. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 41, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
Адміністративний позов Прокурора Ленінського району в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області до приватного підприємства «Адлер 2009» про стягнення фінансових стягнень - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з приватного підприємства «Адлер 2009» суму штрафних санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт, у розмірі 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/ О.О. Артоуз